Skala Satysfakcji z Życia (SWLS): jak stosować to narzędzie?

Skala Satysfakcji z Życia (SWLS): jak stosować to narzędzie?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Czy kiedykolwiek udało Ci się osiągnąć cele, które uznawałaś za istotne? Skala Satysfakcji z Życia pozwoli Ci odkryć, czy czujesz się spełniona i szczęśliwa. Bierze ona pod uwagę wszystko, co udało Ci się osiągnąć do tego momentu w życiu. W dzisiejszym artykule przybliżymy jej założenia.

Skala Satysfakcji z Życia stanowi (SWLS) nieprzerwanie najpopularniejsze narzędzie do mierzenia poziomu szczęścia. Została stworzona w latach 80. ubiegłego wieku przez psychologów Eda Dienera, Roberta A. Emmonsa, Randy’ego J. Larsena i Sharon Griffin.

Eksperci wyróżniają ją jako jeden z najlepszych sposobów na uzyskanie rzetelnych informacji na temat poziomu satysfakcji z własnego życia. Wykorzystuje się ją z sukcesem w przypadku dorosłych, nastolatków i osób z różnych środowisk społecznych. Poza tym można z niej korzystać w każdym kraju i kontekście kulturowym.

Skala Satysfakcji z Życia – jaki jest jej cel?

Konfucjusz twierdził, że tam, gdzie są szczęśliwi ludzie, nie ma rewolucji. Prawda jest taka, że gdy odczuwasz satysfakcję z tego, co masz i kim jesteś, nie masz potrzeby poszukiwania czegokolwiek innego.

Mimo tego, jak zapewne doskonale wiesz, taki stan nie jest łatwy do osiągnięcia. Dlatego też ludzie zawsze czują się zobligowani do wszczynania dużych i małych rewolucji. To właśnie one pomagają nam osiągnąć upragniony stan dobrego samopoczucia.

Mężczyzna na tle zachodzącego słońca

Dostęp do takich narzędzi jak choćby ta skala pozwala dowiedzieć się między innymi czego brakuje w danym społeczeństwie. Poza tym umożliwia również zrozumienie jakie obszary Twojego życia wymagają większej eksploracji, pracy czy dojrzałości.

Tym samym można stwierdzić, że satysfakcja to coś więcej niż stan. To proces, który stale się buduje i doskonali. Właśnie dlatego posiadanie dostępu do tego narzędzia jest tak przydatne, zarówno w obszarze interwencji psychologicznych, jak i badań socjologicznych.

Dowiedzmy się na czym dokładnie polega ten test.

“Prawdziwe szczęście to rozkoszowanie się teraźniejszością, bez pełnego niepokoju polegania na przyszłości w celu rozmyślania o naszych nadziejach lub lękach. To satysfakcja z tego, co posiadamy, co wystarcza dla tego, kto nie pragnie niczego.”

-Seneka-

Charakterystyka, zastosowanie i skuteczność

W jaki sposób można zdefiniować satysfakcję z życia? Wcale nie jest łatwo ubrać ją w słowa. Niektórzy ludzie mogą od razu rzucić, że jest to stan, który osiąga się dzięki posiadaniu dobrej pracy i pieniędzy w banku.

Inni z kolei twierdzą, że jest to bycie z kimś, kogo kochasz, i kto kocha Ciebie. Wydaje się, że nic nie jest tak subiektywne, specyficzne i wyjątkowe jak osobiste poczucie szczęścia danego człowieka.

Każdy umysł to wyjątkowy świat, a każdy świat to mikrokosmos zamieszkiwany przez potrzeby, priorytety, gusta oraz lęki. Frederic Bartlett był psychologiem eksperymentalnych na Uniwersytecie w Cambridge.

Stwierdził kiedyś, że życie każdego z nas składa się z myśli. Uważał, że każda osoba może żyć w niebie lub w piekle nawet jeśli byłaby tak zamożna jak najbogatszy człowiek na świecie.

Właśnie dlatego Ed Diener, Robert A. Emmons, Randy J. Larsen i Sharon Griffin wiedzieli, że w swoim teście muszą zadać serię bardzo ogólnych pytań. Musiałyby dalece wykraczać poza materialne, a nawet emocjonalne aspekty życia.

Właśnie dlatego Skala Satysfakcji z Życia bazuje na ocenach poznawczych. Innymi słowy, ocenia to, w jaki sposób dana jednostka postrzega to, co osiągnęła lub co jej się nie udało i jaką wagę temu przypisuje.

Z czego składa się Skala Satysfakcji z Życia (SWLS)?

Kwestionariusz składa się z 5 stwierdzeń (pytań), na które musi odpowiedzieć badania osoba. Znajdują się one w formacie typowym dla skali Likerta. Oznacza to, że na każde pytanie można wybrać jedną z pięciu odpowiedzi: “zdecydowanie nie zgadzam się”, “raczej się nie zgadzam”, “mnie mam zdania”, “raczej się zgadzam”, “zdecydowanie się zgadzam”.

Widzisz więc, że Skala Satysfakcji z Życia jest bardzo krótka. Jednak wcale nie oznacza to, że jej ukończenie jest banalnie proste.

Rozwiązywanie testu - Skala Satysfakcji z Życia

Gdy w 1985 r. eksperci po raz pierwszy stanęli twarzą w twarz z pytaniami z SWLS, które zamieszczono w magazynie Journal of Personality Assessment, musieli głęboko zastanowić się nad bardzo złożonymi aspektami swojego życia.

Podczas wypełniania kwestionariusza kluczową rolę odgrywa całkowita szczerość. Tylko dzięki takiemu podejściu będziesz w stanie odkryć swój poziom szczęścia i pracować nad swoim dobrym samopoczuciem. Dzięki temu będziesz mogła dalej szukać szczęścia, które pojawia się w związku z zadowoleniem z siebie i swoich osiągnięć.

Pytania pojawiające się w Skali Satysfakcji z Życia (SWLS)

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, w narzędziu wykorzystuje się pięć bardzo konkretnych stwierdzeń:

  1. Pod wieloma względami moje życie zbliżone jest do ideału.
  2. Warunki mojego życia są doskonałe.
  3. Jestem zadowolony ze swojego życia.
  4. W życiu osiągnąłem najważniejsze rzeczy, które chciałem.
  5. Gdybym mógł przeżyć jeszcze raz swoje życie, nie chciałbym prawie nic zmienić.

Czy Skala Satysfakcji z Życia jest miarodajna?

Psycholodzy, którzy opracowali Skalę Satysfakcji z Życia, nie chcieli, aby mierzyła takie aspekty jak zdrowie, finanse, czy związki uczuciowe. To narzędzie, które mierzy subiektywną rzeczywistość reprezentowaną przez pięć stwierdzeń.

Na pierwszy rzut oka można powątpiewać w jej wyniki. Czy taki test może faktycznie powiedzieć, czy dana osoba jest zadowolona z rzeczywistości, w której obecnie żyje?

Okazuje się, że tak. Liczne badania, jak choćby to przeprowadzone przez dr Williama Pavota z Uniwersytetu w Minnesocie, udowadniają, że skala ta jest niezwykle miarodajna. Zwłaszcza, jeśli porównamy ją z innymi skalami, które oceniają ten samy wymiar.

Poza tym Skala Satysfakcji z Życia pozwala dokonać oceny tego, w jaki sposób satysfakcja z życia danej jednostki zmienia się na przestrzeni interwencji klinicznej. Dzięki temu stanowi niezwykle przydatny zasób. Poza tym przydaje się również i odgrywa bardzo duże znaczenie w dziedzinie psychologii i badań.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Diener, E., Emmons, R. A., Larsen, R. J., & Griffin, S. (1985). The Satisfaction with Life Scale. Journal of Personality Assessment49, 71-75.
  • Pavot, W. G., Diener, E., Colvin, C. R., & Sandvik, E. (1991). Further validation of the Satisfaction with Life Scale: Evidence for the cross-method convergence of well-being measures. Journal of Personality Assessment, 57, 149-161.
  • Pavot, W., & Diener, E. (1993). Review of the Satisfaction with Life Scale. Psychological Assessment5, 164-172.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.