Fobie seksualne - 9 najczęstszych typów

Fobie seksualne - 9 najczęstszych typów

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

Może być dla nas szokiem fakt, że występują seksualne fobie. Mogą wydać się dziwne, ale występują one częściej niż mogłoby się to wydawać. Dlaczego więc słyszymy o nich tak niewiele? Ponieważ ludzie niezbyt często mówią o swoich lękach, ze względu na wstyd, nieśmiałość itp. Fobie zdają się nadal być tematem tabu…

“Opowiedz nam o swoich fobiach, a my powiemy ci czego się boisz.”

Robert Benchley

W tym artykule przyjrzymy się 9 najczęstszym i nieznanym fobiom. Nie chcemy przez to powiedzieć, że występuje ich tylko dziewięć, gdyż z pewnością jest ich więcej! Świat fobii jest stale otwarty na nowe zgłoszenia.

1. Fobie seksualne: Pochwica

Pochwica to najpewniej najmniej znana fobia. Jest to podświadomy problem który utrudnia zbliżenia seksualne. Dlaczego? Ponieważ kobieta, która cierpi na pochwicę napina nieświadomie mięśnie pochwy czyniąc penetrację niezwykle trudną.

Fobie seksualne

Ta fobia przed penetracją eskaluje do takiego poziomu, że nawet nie są wstanie używać tamponów, lub chodzić na wizyty ginekologiczne, co może prowadzić do osobistych i zdrowotnych komplikacji.

2. Gimnofobia

Ten rodzaj fobii jest bardzo poważny. Od dzieciństwa uczy się nas by czuć zawstydzenie kiedy nie mamy na sobie ubrań, coś co jest bardzo trudne do późniejszego pokonania. Możliwe jest, że uczucie wstydu przed nagością związane jest z poczuciem, iż nie ma się doskonałego ciała.

Kobiety i mężczyźni cierpiący na gimnofobię mają w swoich umysłach wyidealizowaną wizję ciała, która tworzy mur nie do przejścia podczas intymnych chwil ze swoimi partnerami.

Przeczytaj też: Emocjonalna niezależność – 24 cytaty

3. Genofobia

Jedna z najlepiej znanych, lecz również najmniej rozpoznawalnych fobii. Jest to strach przed seksem, w ogólnym pojęciu. Chwile seksualnego zbliżenia powinny być erotyczne i przyjemne, ale ludzie którzy cierpią na tą fobię blokują tego typu odczucia. Jest to ekstremalne odrzucenie, do momentu gdzie seks może stać się dla nich odpychający.

Zobacz też: Kochać siebie, by móc pokochać innych

4. Erotofobia

Strach przed mówieniem o seksie? Tak, coś takiego naprawdę występuje. Dokładnie tak jak wcześniejszy problem z rozbieraniem, istnieją też ludzie którzy boją się, lub odmawiają rozmowy o seksie.

Kobieta - fobie seksualne

Ta fobia nie polega wyłącznie na zawstydzeniu, lecz również na panice w obliczu tych tematów, lub w obliczu obecności w miejscach, gdzie takie tematy się porusza.

5. Fallofobia

Jak sugeruje nazwa tego rodzaju fobia powoduje prawdziwy strach przed penisem. Mężczyźni mogą cierpieć na tę fobię dokładnie tak samo jak kobiety. W przypadku mężczyzn jest to fobia przed erekcją, w przypadku kobiet jest to strach przed dotykaniem, lub samym widokiem męskiego członka. Dla tych cierpiących na tę fobię w stopniu ekstremalnych kontakt seksualny jest prawie zupełnie niemożliwy.

6. Medomalakufobia

Jest to strach przed trudnością z utrzymaniem erekcji. Ta fobia występuje u mężczyzn, którzy mają poczucie ucisku i braku bezpieczeństwa co do jakości i długości trwania swoich erekcji. Z taką ilością stresu wielu mężczyzn decyduje się na nie uprawianie stosunku, aby uniknąć możliwości utraty erekcji.

7. Agrafobia

Ta fobia dotyka tych, którzy byli narażeni na seksualne wykorzystanie lub byli jego świadkami. Może wystąpić w dowolnym wieku i charakteryzuje się poczuciem strachu przed staniem się ofiarą seksualnego nadużycia.

Odmowa

Ludzie którzy cierpią na tę fobie często nie mogą doświadczyć zdrowej intymności ze swoimi partnerami, jako strach przed byciem wykorzystanym przejmuje każde seksualne doświadczenie, nie ważne jak byłoby delikatne i czułe.

8. Wenustrafobia

Wensutrafobia jest to strach przed pięknymi kobietami. Lekarze nie mogą znaleźć wyjaśnienia co do jego pochodzenia, ale okazuje się to być bardzo prawdziwy strach. Ludzie z tą fobią wierzą, że nie zasługują na taką ilość piękna, lub boją się że zawiedliby tak piękną kobietę.

Idealizują kobiece piękno do tego stopnia, że wchodzi to w ich możliwości nawiązywania relacji. Stres przed rzekomym pochodzeniem “nie z jej ligi” zawsze będzie obecny w ich świadomości. Fobie tego rodzaju znacznie utrudniają nawiązywanie zdrowych relacji.

9. Androfobia

Podobnie jak w poprzedniej fobii, jest to strach przed mężczyznami. Nie ma to nic wspólnego z ich pięknem, czy siłą, ale rodzajem męskim jako całością. Zazwyczaj wywodzi się z traumatycznego przeżycia w młodym wieku, gdzie mężczyzna był powodem tego rodzaju odrzucenia.

Te fobie nie powinny nas jednak przerażać. Są normalne i dużo bardziej powszechne, niż moglibyśmy sobie wyobrażać. Jeśli cierpisz na tego rodzaju fobie i przeszkadzają ci w zdrowej intymności, zgłoś się do specjalisty, który może udzielić ci pomocy. Nie poddawaj się i walcz o swoje w pełni satysfakcjonujące życie seksualne! Możesz pokonać fobie seksualne!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.