Sen w śnie - jak dochodzi do tego zjawiska

Czy kiedykolwiek miałeś sen w śnie? Myślałeś, że obudziłeś się tylko po to, by naprawdę obudzić się ponownie później? Porozmawiamy o tym ciekawym zjawisku.
Sen w śnie - jak dochodzi do tego zjawiska
José Padilla

Napisane i zweryfikowane przez psycholog José Padilla.

Ostatnia aktualizacja: 08 października, 2022

Sen w śnie to zjawisko, które przytrafia się czasem każdemu z nas. Jak do niego dochodzi? Zjawisko to pojawia się w różnych filmach, takich jak Incepcja, w której Dominick Cobb (Leonardo DiCaprio) wraz ze swoim zespołem jest w stanie uzyskać dostęp do ludzi, którzy zapadają w sen w śnie.

Waking Life to kolejny film, w którym pojawia się to zjawisko. Fabuła koncentruje się na młodym mężczyźnie, który wędruje po ulicach miasta, tocząc jednocześnie filozoficzne dyskusje z innymi ludźmi. Najwyraźniej budzi się i zaczyna nowe rozmowy.

W rzeczywistości, chociaż młody człowiek skacze z jednego snu do drugiego, nigdy nie budzi się w prawdziwym życiu. Staje się to naprawdę przygnębiającą sytuacją, z której próbuje uciec. To kolejny dowód na złożoność funkcjonowania ludzkiego umysłu, gdzie jedna fantazja tworzy drugą i gdzie obie, przy braku świadomości rzeczywistości, doświadczane są jako jedyna prawdziwa rzeczywistość.

Sen w śnie

Śnienie w śnie, śnienie, że śnisz lub meta-sen to zjawisko występujące podczas fazy REM snu. To wtedy jeden sen rozwija się w drugim. Aby to lepiej zrozumieć, wyobraźmy sobie mały eksperyment myślowy. Powiedzmy, że jedziesz samotną ulicą i zderzasz się z samochodem, który wydaje się pojawiać znikąd. W momencie zderzenia budzisz się ze strachem. Siadasz na skraju łóżka i idziesz do kuchni po szklankę wody do picia. Wtedy naprawdę się budzisz.

W tym przykładzie o wypadku śniła się wersja ciebie, która wstała ze strachu przed napiciem się wody. Jednak ta wersja ciebie również była śniona przez ciebie, kiedy jeszcze mocno spałeś.

Kobieta śpi

Charakterystyka snu w zjawisku snu

W tym zjawisku świadomość jest taka sama, jak podczas normalnego snu. Innymi słowy, nie wiesz, że to robisz. Jednak mogą się zdarzyć chwile, kiedy zdajesz sobie sprawę, że śnisz. Jest to znane jako świadome śnienie.

We śnie we śnie brakuje ci jasności umysłu, aby móc obserwować i kierować swoją uwagę. Bycie świadomym tego, że śnisz, wymaga, aby podobna do snu jakość tego stanu była bezpośrednio dostępna dla uwagi. Wydaje się, że tylko jeśli możesz obserwować lub być świadkiem stanu tego, o czym śnisz, możesz wyraźnie wiedzieć, że śnisz (Thompson, 2015).

Jeśli doświadczyłeś tego zjawiska, będziesz wiedział, że każda chwila, sytuacja, myśl i uczucie są doświadczane jako coś rzeczywistego, w taki sam sposób, w jaki doświadczasz tego na jawie. Twoje odczucie rzeczywistości się nie zmienia, chyba że zmieni się twoja świadomość dotycząca aktu śnienia. Jeśli jesteś świadomy, że śnisz, zmieni się twoja percepcja i odczucia związane z tym, czego doświadczasz we śnie, powodując, że przestaniesz rozpoznawać to jako rzeczywistość samą w sobie.

Dlaczego tak się dzieje?

Przechodzisz przez różne fazy snu: czuwanie, sen bez szybkich ruchów gałek ocznych (NREM) i sen z szybkimi ruchami gałek ocznych (REM). Faza NREM dzieli się na cztery inne fazy, które przechodzą od stanów powierzchownych do głębszych. Każdy etap snu wynika z innego profilu mózgu. Może to być jednak w pełni lub tylko częściowo zaangażowane. W ten sam sposób przejście między niektórymi stanami a innymi może być również całkowite lub częściowe, to znaczy może być niekompletne.

To właśnie podczas tych przejść doświadczasz tego zjawiska. W rzeczywistości uważa się, że jest to produkt połączenia fazy REM z czuwaniem. McNamara (2020) stwierdza, że kiedy grzbietowo-boczna kora przedczołowa jest aktywowana podczas fazy REM, jednostka staje się samoświadoma i uświadamia sobie, że śni.

W fałszywym przebudzeniu, jakie występuje w przypadku tego zjawiska, samoświadomość jest pomijana podczas przejścia do stanu czuwania. Zamiast tego proces przebudzenia zostaje przerwany, a osoba, która oczekiwała przebudzenia, nadal śni. Niektóre problemy, które wpływają na te przebudzenia, według Petersa (2021), są następujące:

  • Chrapanie, przerwy w oddychaniu, sapanie lub krztuszenie się, zgrzytanie zębami, częste oddawanie moczu w nocy lub nadmierna senność w ciągu dnia.
  • Okresowe ruchy kończyn.
  • Częste przebudzenia i trudności z ponownym zaśnięciem.
  • Dźwięk szumu.
Kobieta śpi w łóżku. Sen w śnie

Fałszywe przebudzenie

Fałszywe przebudzenie ma miejsce, gdy wierzysz, że obudziłeś się, kiedy w rzeczywistości jeszcze śpisz. Jest to zwykle pojedynczy sen, w którym budzisz się z myślą, że już nie śpisz, podczas gdy w rzeczywistości tak naprawdę jest.

Aby zilustrować powyższe, wyobraź sobie, że pewnej nocy kładziesz się spać, a po chwili budzisz się i idziesz do łazienki. Po drodze zauważasz, że coś jest nie tak i inaczej odbierasz świat. Po chwili zdajesz sobie sprawę, że nadal śpisz i natychmiast się budzisz. Może się też zdarzyć, że nie zdajesz sobie sprawy, że śnisz, ale po prostu obudzisz się i rozpoznasz, że poprzednie przebudzenie, podczas którego wstałeś, by pójść do łazienki, było niczym więcej niż snem.

Z drugiej strony sen we śnie implikuje istnienie dwóch snów. Z tylko jednym zjawiskiem nie występuje. Pamiętaj, jedno występuje w drugim, więc jedno nie wystarczy, co może mieć miejsce w przypadku fałszywego przebudzenia.

Ilekroć śnisz we śnie, masz fałszywe przebudzenie, tak jak w przykładzie wypadku, o którym wspomnieliśmy na początku artykułu. Jednak w fałszywym przebudzeniu nie zawsze masz dwa sny, jak na przykład pójście do łazienki. Oba zjawiska mogą być ze sobą ściśle powiązane, ale są różne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.