Słynna amerykańska aktorka Marilyn Monroe mawiała z humorem: “Seks jest naturalny, a ja doskonale dogaduję się z naturą”. A jednak, coś tak naturalnego może czasem powodować bardzo negatywne uczucia. Spowodowało to, że przez lata seksualność stała się bohaterką wielu błędnych przekonań.
Stało się tak, pomimo faktu, że wiele spośród przekonań odnośnie zjawiska, jakim jest seksualność zostało odrzuconych przez samą naukę. W wielu badaniach wykazano, że są nieprawdziwe. Jednak pozostają one nadal w zbiorowej świadomości wielu społeczeństw, powodując dyskomfort lub nawet problemy w związkach.
“Seks jest brudny? Tylko jeśli jest prawidłowo uprawiany”
-Woody Allen-
Seksualność i błędne przekonania z nią związane
Seksualność i błędne przekonania z nią związane w pewnych środowiskach mogą prowadzić do żartów, ale prawda jest taka, że nie są one nieszkodliwe. Mogą powodować problemy osobiste. Niestety, problemy te nie mają prawdziwej ani naukowej podstawy. Ich podstawą są poglądy społeczne. Poznajmy te najgłębiej zakorzenione.
Tylko samotni mężczyźni się masturbują
Co ciekawe, jest to nadal bardzo powszechny mit dotyczący seksu. Okazuje się, że dla niektórych osób masturbacja to tylko kwestia mężczyzn, jeśli to możliwe, samotnych. Co więcej, dla wielu innych osób fakt, że ktoś w związku się masturbuje jest wskaźnikiem, że człowiek ten nie jest zadowolony ze swojego życia seksualnego. Nauka jednak mówi nam, że nie ma to ze sobą nic wspólnego.
W rzeczywistości pogląd ten jest błędny. Stymulacja seksualna lub masturbacja jest ważna, a nawet zdrowa. Jest to podstawowy sposób uczenia się, poznawania siebie i poznawania tego, co sprawia nam przyjemność, a co nie na drodze do osiągnięcia orgazmu. Moglibyśmy zatem powiedzieć, że masturbacja jest przyjemna i przydatna zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, w związku lub nie.
Pierwszy stosunek jest zawsze bolesny i nie prowadzi do ciąży
Po pierwsze, nie ma związku między pierwszym stosunkiem, a ciążą. To prawda, że jest to złożony proces, w którego skład wchodzi wiele czynników, ale fakt, że jest to seks uprawiany po raz pierwszy nie ma żadnego znaczenia.
Po drugie, odnosząc się do bólu, prawdą jest, że niektóre czynniki mogą mieć na niego wpływ. Chociaż pochwa jest elastyczna i jest zaprojektowana dla przyjemności seksualnej, a nie by odczuwać ból, nerwowość pierwszego razu i wysokie oczekiwania mogą spowodować brak odpowiedniego nawilżenia.
To ważny czynnik, który może wpływać na pojawienie się bólu. Ale nie zawsze musi to wyglądać w ten sposób. Choć trudno jest nie czuć nerwów biorąc pod uwagę znaczenie, jakie nadaje się “pierwszemu razowi” w naszej kulturze.
Kobiecy orgazm zawsze spowodowany jest penetracją
Spójrzmy na ten kolejny mit na temat seksu. Łechtaczka to punkt kobiecego ciała, w którym znajduje się najwięcej zakończeń nerwowych, tak więc to tam istnieją większe możliwości dla osiągnięcia orgazmu, a nie w pochwie.
Możemy jednak rozróżnić dwa rodzaje orgazmów kobiecych: pochwowy i łechtaczkowy. W rzeczywistości, oprócz penetracji, idealnym krokiem jest równoczesna stymulacja łechtaczki, tak aby odczuwanie przyjemności było całościowe. Ale jedno nie wyklucza drugiego, a penetracja nie musi być jedyną metodą osiągnięcia orgazmu.
Rozmiar ma znaczenie?
Jest to jedna z kwestii, które mogą powodować najwięcej problemów u mężczyzn. Czy rozmiar penisa naprawdę ma znaczenie? Tak naprawdę nie. Każdy penis może doprowadzić kobietę do orgazmu.
Jak już powiedzieliśmy, pochwa jest elastyczna i jest gotowa dostosować się do każdej wielkości. Ewentualne problemy mogą się pojawić jedynie w przypadku skrajności – penisa bardzo małego lub bardzo dużego. Sam w sobie jednak rozmiar nie ma nic wspólnego z przyjemnością, jaką może on wywołać.
Stosunek przerywany to niezawodny środek antykoncepcyjny
Kolejny z wielkich mitów, które są bardzo modne głównie wśród młodych ludzi. Ale w rzeczywistości jest on całkowicie nieprawdziwy. Kiedy mężczyzna jest podniecony, uwalnia preejakulat spowodowany pobudzeniem seksualnym.
Jak można się domyślić, płyn ten zawiera plemniki, które mogą zapłodnić jajo. Prawdą jest, że szanse są mniejsze ze względu na liczbę plemników, ale są one równie zdolne do rozpoczęcia ciąży. Stosunek przerywany nie chroni również przed chorobą przenoszoną drogą płciową.
Nawet dzisiaj, mając wszystkie środki informacji w zasięgu, seksualność nadal jest postrzegana przez pryzmat tych mitów, choć mogłoby się to nam wydawać niewiarygodne. Naszym zadaniem jest pracować, aby raz na zawsze się ich pozbyć.