Schizofrenia - filmy, które warto obejrzeć

Kino często daje nam świetne możliwości poznania okoliczności, które różnią się od naszych własnych. Tutaj omówimy filmy omawiające temat schizofrenii.
Schizofrenia - filmy, które warto obejrzeć

Napisany przez María del Mar García

Ostatnia aktualizacja: 14 sierpnia, 2023

Spośród wszystkich zaburzeń psychotycznych schizofrenia jest na ogół jednym z najbardziej ograniczających. Około 50 procent chorych jest niepełnosprawnych z powodu tej wyniszczającej choroby. Jeśli chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób choroba ta wywiera wpływ na jakość życia osób nią dotkniętych, polecamy obejrzenie konkretnych filmów dotyczących schizofrenii. Z pewnością dają one wiele do myślenia.

Bohaterowie wykazują wyraźne przejawy siły i odwagi w obliczu trudności, z jakimi spotykają się na co dzień.

1. Schizofrenia przedstawiona w filmie: Benny i Joon (1993)

Benny & Joon to amerykański film z 1993 roku z udziałem Johnny’ego Deppa, wyreżyserowany przez Jeremiaha S. Chechika.

Joon to młoda kobieta, która po śmierci rodziców zaczyna doświadczać halucynacji i urojeń, żyjąc w całkowicie wyimaginowanym wszechświecie. Jej brat Benny poświęca się opiece nad nią. Przybycie ich ekscentrycznego kuzyna, Sama, powoduje pewne problemy, ale ostatecznie potęguje miłość, jaką Benny czuje do swojej siostry.

2. Piękny umysł (2001)

To film o schizofrenii oparty na prawdziwej historii. Przedstawia życie Johna Forbesa Nasha, matematyka ze schizofrenią paranoidalną, który zdobył Nagrodę Nobla w 1994 roku.

Z badań przeprowadzonych przez Universidad de la Frontera (Chile) w 2016 roku wynika, że film przedstawia sposób, w jaki amerykański matematyk:

  • Stawiał czoła złożonym i zagmatwanym sytuacjom, aż w końcu rozpoznał, że cierpi na schizofrenię.
  • W obliczu trudnej sytuacji medycznej i rodzinnej pokonał chorobę i żył dalej, spełniając swoje marzenie o zostaniu profesorem na Uniwersytecie Princeton. Wreszcie w 1994 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii.

Piękny umysł ukazuje ewolucję choroby Nasha i pokazuje, jak ważna jest świadomość w jej obliczu.

3. Schizofrenia przedstawiona w filmie: Czarny łabędź (2010)

Ten fantastyczny film wyreżyserował Darren Aronofsky. Podąża śladami baletnicy (w tej roli Natalie Portman), która wyrusza na poszukiwanie artystycznej doskonałości.

Jednak przez całą fabułę Czarnego łabędzia dzieją się wydarzenia, które każą nam się zastanawiać, co tak naprawdę się dzieje.

4. Historia Adèle H. (1975)

To prawdziwy klasyk. Historia Adèle H jest oparta na życiu Adèle Hugo (jednej z córek Victora Hugo).

Film ukazuje jej problemy fizyczne i psychiczne, związane z obsesyjnym przeżywaniem nieodwzajemnionej miłości, uczucia, które ją pożera.

5. Święty z Fort Washington (1993)

Ten film, wyreżyserowany przez Tima Huntera, odzwierciedla przyjaźń między młodym mężczyzną ze schizofrenią a weteranem wojny w Wietnamie. Ich więź zaczyna się, gdy spotykają się w schronisku dla bezdomnych.

W jakiś sposób ta dwójka odnajduje w sobie odbicie, z którym oboje się identyfikują.

6. Donnie Darko (2001)

To jeden z najwybitniejszych filmów kultowych do tej pory. Został wyreżyserowany przez Richarda Kelly’ego i przedstawia, poprzez równoległe rzeczywistości i podróże w czasie, historię nastolatka ze schizofrenią i skłonnościami do lunatykowania.

Podczas lunatykowania Donnie spotyka potwornego królika o imieniu Frank. Mówi Donny’emu, że świat skończy się za 28 dni. Frank zaczyna wpływać na Donny’ego poprzez jego epizody lunatykowania i zachęca go do wyjątkowo złego zachowania. Ale czy wydarzenia są prawdziwe, czy nie? Ten film jest mieszanką opowieści o dojrzewaniu i science fiction.

7. K-Pax (2001)

K-Pax przedstawia życie Prota, nieznanego mężczyzny, który twierdzi, że pochodzi z odległej planety (K-Pax), na którą chce wrócić. Informacje, które przekazuje na temat tej planety, okazują się prawdziwe, choć znane są tylko nielicznym astrofizykom. Nie oznacza to jednak, że nie cierpi na chorobę psychiczną.

Prot zostaje przyjęty do szpitala psychiatrycznego z powodu swoich urojeniowych przekonań. Rewolucjonizuje życie pozostałych osób w ośrodku, a także wizję życia, jaką ma jego psychiatra. W całym filmie widzimy, jak rozwikłała się historia Prota. Poznajemy również powody, dla których jego umysł stworzył równoległą historię, aby uchronić go przed tym, co wydarzyło się owianego tajemnicą 27 lipca.

Bez wątpienia K-Pax to film skłaniający do refleksji. Obala też wiele mitów na temat chorób psychicznych.

Bohaterom tych filmów niezwykle trudno jest odróżnić to, co jest prawdziwe, od tego, co nie jest. W rzeczywistości historie pozwalają nam zorientować się, z jakimi trudnościami borykają się osoby, u których rozwinęła się schizofrenia.

Wszystkie filmy są po części fikcją, ale są też szczere relacje ze złożoną rzeczywistością, z którą zmagają się na co dzień osoby cierpiące na choroby psychiczne, takie jak schizofrenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.