6 różnic między lękiem i stresem

Intensywność i czas trwania reakcji to tylko kilka różnic między lękiem i stresem. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.

Zetresowana kobieta

Różnice między lękiem i stresem zacierają się w świecie, w którym zaburzenia związane z tymi emocjami zajmują znaczny procent globalnej częstości występowania.

Na przykład w Hiszpanii lęk dotyka 6,7% populacji i jest piątym krajem o najwyższym poziomie stresu wśród członków Unii Europejskiej. Są to jednak emocje adaptacyjne, które odpowiadają na różne potrzeby, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak je różnicować.

Aby poprawić Twoją zdolność do introspekcji i dostarczenia jasnych informacji na temat problemu, który jest tak powszechny w populacji, przedstawimy siedem różnic między lękiem lub niepokojem i stresem.

Czym jest niepokój i stres?

Stres jest reakcją na pilne żądanie otoczenia, jakim jest bezpośrednie zagrożenie. Ma na celu przyspieszenie reakcji organizmu w celu jak najszybszego rozwiązania sytuacji i powstaje na skutek aktywacji współczulnego układu nerwowego.

Stres może mieć charakter adaptacyjny i być korzystny, ponieważ pomaga nam radzić sobie w sytuacjach awaryjnych. Jednakże, gdy staje się przewlekły lub ostry, ma znaczenie kliniczne i może wywołać poważne konsekwencje zdrowotne.

Z drugiej strony, niepokój jest emocją wyczekującą. Oznacza to, że zostaje ona aktywowana, gdy dana osoba przewiduje w przyszłości niebezpieczną sytuację. Reakcja fizjologiczna, zależna od współczulnego układu nerwowego, ma na celu zapobieganie tej sytuacji, a nie jej rozwiązywanie.

Dlatego lęk jest także emocją adaptacyjną i użyteczną, o ile nie jest doświadczany w sposób ciągły lub przy braku realnego niebezpieczeństwa.

Obie emocje mają szereg podobnych objawów fizycznych, dzięki czemu są łatwo rozpoznawalne. Oto one:

  • Wstrząs
  • Wyczerpanie
  • Piloerekcja
  • Rozszerzenie oskrzeli
  • Rozszerzenie źrenic
  • Zakłócenie trawienia
  • Zwiększona częstość akcji serca i oddechu

Dlatego wygodnie jest znać różnice między lękiem a stresem na poziomie poznawczym, ponieważ stanowi to klucz do ich scharakteryzowania i oczywiście leczenia. Omówimy je teraz szczegółowo.

Różnice między lękiem i stresem

Ponieważ obie reakcje emocjonalne działają pobudzająco i wiążą się z niebezpieczeństwem (rzeczywistym lub przewidywanym), łatwo je pomylić lub nawet doświadczyć w tym samym czasie. Zwróć więc uwagę na te specyficzne różnice.

Mężczyzna doświadczający stresu podczas pracy w domu.

1. Pochodzenie

Chociaż stres wynika z jasnego i obecnego wydarzenia, takiego jak nagły przypadek, stan lęku nie jest tak oczywisty. Ponieważ ma on związek z projekcją w przyszłość, nerwowe pobudzenie nie ma wyraźnego początku ani końca.

2. Czynniki wyzwalające

W przypadku stresu czynnikiem wywołującym jest otoczenie. Oznacza to, że dana osoba staje w obliczu sytuacji wymagającej natychmiastowej reakcji. Z kolei czynniki wywołujące stan lęku mają charakter wewnętrzny i wynikają ze strachu, jaki dana osoba odczuwa w związku z możliwą sytuacją, której się spodziewa.

3. Czas trwania odpowiedzi fizjologicznej

W przypadku lęku czas trwania efektów jest złożony, ponieważ podniecenie reaguje na czynniki poznawcze i może trwać nawet jeśli problematyczna sytuacja nigdy nie wystąpi. Stres jednak kończy się, gdy znika bodziec, który go wywołał.

Jeśli stres staje się chroniczny, dzieje się tak dlatego, że czynników go wywołujących jest zbyt wiele lub nigdy się nie kończą.

4. Intensywność reakcji

Intensywność stresu i lęku może być różna w zależności od czynników wyzwalających. Ale w pierwszym przypadku ma to związek z postrzeganą powagą stresującego wydarzenia. Jeśli chodzi o lęk, jego stopień jest bardziej subiektywny i zależy od myśli danej osoby.

5. Dotkliwość występujących zaburzeń

Kobieta z ręką na piersi podczas ataku lęku.

Kolejną różnicą między lękiem a stresem jest nasilenie zaburzeń psychicznych, które powodują. Pierwsza sytuacja ma szerszy zakres, gdyż dotyczy m.in. fobii czy zaburzeń dotyczących paniki.

Nasilenie stresu, zarówno ostrego, jak i przewlekłego, jest mniejsze niż w przypadku lęku. Teraz, jeśli chodzi o zaburzenia organiczne, takie jak problemy sercowo-naczyniowe, należy wziąć pod uwagę także ich nasilenie.

6. Leczenie

Te adaptacyjne emocje są leczone na różne sposoby po konsultacji. Kiedy stres staje się chroniczny, leczenie koncentruje się na opracowaniu strategii radzenia sobie, takich jak trening medytacji lub technik oddechowych.

Jeśli chodzi o stany lękowe, konieczne może być skojarzone leczenie lekami psychotropowymi. Jak wskazano badaniu przeglądowym opublikowanym w Electronic Journal eNeurología, wysiłki terapeutyczne będą miały na celu przezwyciężenie nieprzystosowawczych przekonań i dezaktywację zachowań unikowych.

Terapeutka z pacjentką.

Znajomość różnic między lękiem i stresem jest kluczem do zwrócenia się o pomoc

Jak widać, znajomość różnic między lękiem i stresem jest ważna, nie tylko na poziomie introspekcji. Nauka identyfikowania i charakteryzowania tych różnic jest kluczem do lepszego podejmowania decyzji, ponieważ motywuje do modyfikowania środowiska i pracy na rzecz własnego zdrowia psychicznego.

W świecie, w którym co ósma osoba cierpi na zaburzenia psychiczne i w którym od 2020 r. liczba zaburzeń depresyjnych i lękowych wzrosła o 26% (i nadal rośnie), warto zrobić wszystko, aby poprawić swój stan emocjonalny.

Dlatego jeśli uważasz, że Twój stres za bardzo się przedłuża lub lęk zaczyna Cię paraliżować, nie wahaj się poprosić o pomoc psychologiczną. Wszyscy zasługujemy na dobre zdrowie psychiczne.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • American Psychiatric Association. (2013). Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (5ª edición). American Psychiatric Publishing.
  • Lemos, M. (2015). Reflexiones en torno al estrés y su relación con la enfermedad cardiovascular. Cuadernos Hispanoamericanos de Psicología15(2), 5-22.
    https://masd.unbosque.edu.co/index.php/CHP/article/view/1910
  • Macías, M., Pérez, C., López, L., Beltrán, L., & Morgado, C. (2019). Trastornos de ansiedad: revisión bibliográfica de la perspectiva actual. Revista Electrónica eNeurobiología10(24). https://eneurobiologia.uv.mx/index.php/eneurobiologia/article/view/2544
  • Organización Mundial de la Salud. (2022). Trastornos mentales. Who.int. https://www.who.int/es/news-room/fact-sheets/detail/mental-disorders
Scroll to Top