Różnice między emocjami a uczuciami - trzy najważniejsze zagadnienia

Różnice między emocjami a uczuciami - trzy najważniejsze zagadnienia
Julia Marquez Arrico

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Julia Marquez Arrico.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Z pewnością pomyliłeś emocje z uczuciami więcej niż jeden raz. Doświadczamy obu w tym samym czasie i łatwo jest się pomylić. Jednak bardzo ważna jest wiedza o tym, jakie są różnice między emocjami a uczuciami. Musimy zarządzać nimi w inny sposób i wiedzieć, że nie generują one tych samych potrzeb.

W tym artykule omówimy pokrótce trzy główne różnice między emocjami a uczuciami. W ten sposób będziesz wiedział jak je odróżnić, aby poprawić swoją inteligencję emocjonalną, być bardziej refleksyjnym i uniknąć żałowania robienia lub nie pewnych rzeczy.

Emocje i uczucia mogą prowadzić nas do robienia rzeczy w porywie chwili. Jednak jeśli podejmiemy wysiłek, aby je zidentyfikować i odróżnić, stają się one łatwiejsze do modyfikacji (Goleman, 1996).

Trzy różnice między emocjami a uczuciami

1. Autopilot kontra rozum

Emocje pochodzą głównie z układu limbicznego i najbardziej prymitywnej części mózgu. Z drugiej strony, uczucia pochodzą z płata czołowego. Innymi słowy, uczucia wynikają z myślenia abstrakcyjnego. Jednak emocje są wrodzone i uwarunkowane genetycznie w wyniku ewolucji. Podobnie, choć wydaje się to dziwne, istnieje maksymalna liczba emocji, które możemy mieć. Nie ma jednak maksymalnej liczby uczuć.

Różnice między emocjami a uczuciami

W rzeczywistości słownie definiujemy uczucia, podczas gdy emocje definiujemy w sposób psychofizjologiczny. Uczucia pochodzą z naszej interpretacji wydarzeń i wrażeń. Emocje pochodzą jednak z odpowiedzi układu nerwowego (współczulnego i przywspółczulnego).

2. Szybkość, z jaką się pojawiają i zmieniają

Emocje charakteryzują się tym, że są dość bezpośrednie. Reprezentują system alarmowania i przetrwania naszego ciała. Kiedy zrozumiemy co się stało i dlaczego czujemy się w taki czy inny sposób, odnosimy się do uczuć a nie emocji. Aby mieć uczucie, trzeba myśleć o tym co się wydarzyło (docenić emocje), zastanowić się nad tym jak się zachowaliśmy i tym samym zacząć nad tym zastanawiać psychicznie.

Ponieważ emocje przychodzą i odchodzą szybko, nasze ciało ma inny mechanizm oceny i motywacji: uczucia. Uczucia reprezentują resztki emocji. W rzeczywistości jedną z głównych różnic między emocjami a uczuciami jest to, że uczucie rozwija się stopniowo. Może nawet ulec zmianie i być obecne przez wiele dni, tygodni, miesięcy lub może nawet lat.

3. Emocje są bardzo silne, podczas gdy uczucia nie są tak intensywne

Ponieważ emocje są głównym systemem alarmowym i motywacyjnym, z którym się rodzimy, są bardzo intensywne i potężne. Podstawowe i uniwersalne emocje to radość, gniew / wściekłość, strach, zaskoczenie i smutek. Zawsze poruszają nas, by zacząć lub przestać działać. W tym sensie zaskoczenie jest neutralną emocją, której zadaniem jest pomóc zachować czujność i świadomość tego co się wydarzy.

W filmie “W głowie się nie mieści” widzimy, że emocje zawsze zmuszają nas do zrobienia lub zaprzestania robienia czegoś. Na przykład smutek sprawia, że ​​dystansujemy się od innych. Jednak uczucia są znacznie bardziej zróżnicowane i powolne. Prowadzą nas do zastanowienia się co możemy zrobić, aby przestać czuć się nieswojo lub nieprzyjemnie.

smutna kobieta

Należy podkreślić, że potrafimy radzić sobie z nieprzyjemnymi emocjami poprzez techniki dezaktywacji i przekierowanie uwagi. Z drugiej strony, sentymentalnie korygujące doświadczenia, metoda sokratyczna i kierowana refleksja pomagają zarządzać uczuciami. Dezaktywacja i szybki relaks mogą nam również pomóc.

Radzenie sobie z uczuciami a emocjami

I na koniec ponieważ istnieją różnice między emocjami i uczuciami, istnieją również różne sposoby radzenia sobie z tymi doświadczeniami. Podczas gdy emocje wymagają odłączenia się (na przykład, aby uniknąć zwiększenia gniewu i utraty kontroli), uczucia muszą być słyszane i przekierowywane.

W każdym razie można regulować emocje i reinterpretować uczucia, a te rzeczy pomagają nam w lepszym zdrowiu psychicznym (Bigman, Sheppes i Tamir, 2017).


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bigman Y. E., Sheppes, G. & Tamir, M. (2017). When less is more: Effects of the availability of strategic options on regulating negative emotions. Emotion, 17(6), 993-1006.
  • Goleman, D. (1996). Inteligencia emocional (4a ed. edición). Barcelona: Kairos.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.