Roman Polański jest jednym z najbardziej znanych reżyserów w historii kina. Rozpoznawalność jego nazwiska nie wiąże się jednak wyłącznie z sukcesami jego filmów, bo znajdował się on także w centrum wielu skandali.
Mimo tego, że duchy przeszłości wciąż go prześladują z roku na rok, to jednak nie mają większego wpływu na jego niewątpliwy sukces jako twórcy filmowego. Roman Polański zdobył nawet Oscara, choć kilka dni wcześniej władze wydały nakaz jego aresztowania.
Życie Romana Polańskiego cechuje zarówno obecność tragedii, jak i sukcesów. Jest jednym z ocalałym z Holokaustu szczęśliwców. A jednocześnie przez wielu znany jest jako „libertyn” i „rozpustnik”. Zdaje się natomiast że nikt nie podważa jego niewątpliwego talentu do kręcenia filmów.
Dzisiaj, kiedy Roman Polański zbliża się do sędziwego wieku 90 lat, wydaje się, że w końcu osiągnął równowagę i stabilność w swoim życiu osobistym. Obecnie mieszka ze swoją żoną, francuską aktorką Emmanuelle Seigner, z którą miał do tej pory dwoje dzieci.
Wyznał nawet, że czasami czuje się winny tego, że jest z nią szczęśliwy. Ale to znaczy właśnie wszystko. Po prostu udało mu się znaleźć szczęście w życiu.
Roman Polański przeżył w młodości tragiczny okres Holokaustu, a później został znanym reżyserem filmowym. Jednocześnie jego życie było pełne zarówno tragedii, jak i skandali. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej na jego temat, to zapraszamy do przeczytania naszego dzisiejszego artykułu!
Roman Polański i jego niezwykle burzliwe dzieciństwo
Roman Polański urodził się w Paryżu, stolicy Francji, 18 sierpnia 1933 roku. Jego ojciec był polskim malarzem, który chciał spróbować swego szczęścia we Francji. Nie udało mu się jednak odnieść żadnego znaczącego sukcesu.
Matka przyszłego reżysera była pochodzącą z Rosji katoliczką. Zanim związała się z ojcem tego człowieka, który w późniejszych latach miał zostać wielkim filmowcem, zdążyła się już raz rozwieść.
Pojedynczy, z pozoru niewielki błąd popełniony przez jego rodziców, wpłynął w istotny sposób na całą rodzinę. Wraz z narastaniem fali nazizmu państwo Polańscy uznali, że bezpieczniej będą się czuli w Polsce, niż we Francji. Postanowili się tam przenieść, gdy mały Roman miał niespełna sześć lat.
Niedługo potem Polska została zaatakowana przez Niemcy i wkrótce rozpoczęło się niezwykle brutalne traktowanie przez okupantów ludności pochodzenia żydowskiego.
Rodzina Polańskich została wysłana do jednego z gett żydowskich w Krakowie. Mały Roman był świadkiem, gdy jego matka została zabrana siłą do obozu koncentracyjnego Auschwitz wraz z innymi członkami jego rodziny.
Jego ojciec musiał jednak pojechać do innego obozu koncentracyjnego, Mauthausen-Gusen. Sam Roman Polański pamięta tamten okres głównie z tego, że jako małe dziecko przekopywał kosze na śmieci w poszukiwaniu komiksów.
Początek i koniec
Roman Polański musiał przejść przez całą długą linię prześladowań ze strony Niemców. Był od urodzenia naturalnym blondynem z jasnymi oczami, co pozwoliło mu zaprzeczać wszelkim zarzutom dotyczącym tego, że był Żydem.
Kilka różnych rodzin w kraju udzieliło mu schronienia i przekazało go dalej jako jedno ze swoich dzieci. W 1943 r. jego matka została zamordowana w komorze gazowej. Na szczęście jego ojciec przeżył straszliwe katusze w obozie koncentracyjnym.
Następnie w Polsce nadeszła era komunizmu. Roman Polański bardzo wcześnie poczuł pociąg do filmu, niedługo po tym jak wskutek konfliktu z dyrektorem został wyrzucony ze Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie.
Pierwszy film krótkometrażowy nakręcił w wieku 21 lat. Następnie, korzystając ze zmiany na szczytach władzy i chwilowej „odwilży” tym spowodowanej, zdołał opuścić Polskę i wyjechać do Paryża.
Nie mógł uwierzyć własnym oczom, gdy zobaczył na własne oczy najnowsze, czołowe produkcje filmowe z Europy Zachodniej i Ameryki. Wkrótce po powrocie do kraju nakręcił swój pierwszy film fabularny zatytułowany „Nóż w wodzie”. Ta produkcja zdobyła nawet nominację do Nagrody Akademii Filmowej (popularnego Oscara) dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.
Reszta to historia, przynajmniej jeśli chodzi o jego życie zawodowe. Najbardziej znane filmy tego reżysera to „Dziecko Rosemary” (oryg. Rosemary’s Baby), „Tess”, “Rzeź” (oryg. Carnage) „Pianista” (oryg. The Pianist) i „Prawdziwa historia” (oryg. D’après une histoire vraie).
Roman Polański i jego życie prywatne
Roman Polański powiedział kiedyś w jednym z wywiadów, że tym, co naprawdę go przygnębiło, była tragiczna śmierć jego pierwszej żony, Sharon Tate. Miała ona jedynie 26 lat i była w ósmym miesiącu ciąży, kiedy została brutalnie zamordowana w swoim domu. Sprawcami tej zbrodni byli nastolatkowie pod przewodnictwem Charlesa Mansona.
Roman Polański powiedział także, że czuł nieco wcześniej, że może wydarzyć się coś złego, ale nie zwracał uwagi na to przeczucie. Zawsze czuł się już później winny z powodu tego, co się stało. Sharon i Roman byli małżeństwem dopiero od roku w chwili popełnienia morderstwa. Po tym Roman Polański nigdy już nie był taki jak wcześniej.
W 1977 roku reżyser znalazł się w samym centrum poważnego skandalu obyczajowego, którego następstwa wciąż nękają go do dziś. Udowodniono bowiem niezbicie, że Roman Polański uprawiał seks z Samanthą Geimer, 13-letnią wtedy dziewczyną. Reżyser miał wtedy 43 lata. Odurzył ją narkotykami i następnie zgwałcił. Według niego było to czyn „za obopólną zgodą”.
Na kilka dni trafił wtedy do amerykańskiego więzienia, a następnie po zwolnieniu na czas procesu uciekł z tego kraju i nigdy już nie mógł postawić stopy na ziemi należącej do terytorium Stanów Zjednoczonych.
Wraz z rozwojem ruchu #MeToo na wierzch wypłynęło coraz więcej różnych oskarżeń. Chociaż żadne z nich nie zostało oficjalnie potwierdzone i udowodnione, to jednak z pewnością wpłynęły one na reputację Polańskiego jako „libertyna” i „rozpustnika”.
Mimo tego udało mu się założyć nową rodzinę i wydaje się, że prowadzi obecnie szczęśliwe. I pomimo zaawansowanego wieku nadal odnosi sukcesy w świecie filmowym.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Moldes, D. (2005). Roman Polanski: La fantasía del atormentado. Ediciones JC.