Popraw swoje życie dzięki 21 nawykom

Popraw swoje życie dzięki 21 nawykom

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

Nawyki to różnego rodzaju zachowania lub powtarzalne czynności, które mogą nam pomóc usprawnić nasze codzienne życie. Wynika to z tego, że pozwalają nam przeżyć każdy kolejny dzień bez konieczności podejmowania bez ustanku decyzji o tym, co mamy zamiar zrobić dla każdej powtarzającej się sytuacji.

Nasze umysły pracują w oparciu o system przechowujący szereg mniejszych lub większych nawyków. Wiele z nich potrafi naprawdę ułatwić nam życie, ale spora liczba pozostałych… no cóż, nie bardzo.

Działając w opisany powyżej sposób nasz mózg uzyskuje więcej czasu, aby móc lepiej wykorzystać swoje możliwości. Inaczej mówiąc, nie traci energii na zwyczajne, powtarzające się zadania, ale nieustannie poszukuje nowych rozwiązań i możliwości – tak, aby pozytywnie wpływać na Twoje życie.

Spróbuj rozważyć koncepcję sporządzenia listy kilku zdrowych nawyków, które pomogą Ci zmienić swoje życie na lepsze.

Kilka nawyków, które mogą usprawnić Ci życie

Czy chciałbyś poznać niektóre z nawyków korzystnie wpływających na Twoje codzienne życie? Oto 21 z nich – zapraszamy do lektury!

Pozytywne myślenie
 1. Każdego dnia należy przeznaczyć odpowiednią liczbę godziny na sen. Ich liczba jest zależna od indywidualnych potrzeb każdego człowieka. Niemniej jednak można bezpiecznie przyjąć, że 8 godzin snu dziennie pozwoli Ci być w pełni wypoczętym na drugi dzień z rana. Bycie dobrze wyspanym i wypoczętym wpływa na łatwość wykonywania codziennych zadań w trakcie dnia, a w sytuacjach krytycznych Twój mózg szybko i sprawnie podejmie najlepsze dla Ciebie decyzje.
 2. Przed przystąpieniem do jedzenia należy zadać sobie pytanie: “Czy naprawdę jestem głodny?” W wielu przypadkach nie czujesz tak naprawdę głodu, ale jedynie pragnienie. Zadanie sobie tego pytania pozwoli Ci poczuć się bardziej świadomym tego, co Twój organizm tak naprawdę chce w danym momencie. Zapewne jest to także pytanie, które od teraz będziesz zadawał sobie bardzo często. Nie mówimy tutaj o tym, aby przestać jeść, po prostu bądź bardziej świadomym tego, co jest naprawdę potrzebne dla Twojego organizmu w danym momencie.
 3. Poświęć czas na wolontariat lub zaangażuj się w działalność charytatywną. W naprawdę wielu przypadkach można znaleźć spełnienie, a więc i szczęście, gdy oferujemy innym ludziom najlepszą wersję siebie.
 4. Znajdź dla siebie jakąś formę nagrody i szukaj codziennie sposobu, aby na nią zasłużyć. Korzystaj z pomocy trenera lub kogoś o podobnej specjalizacji i rozpocznij proces ponownego odkrywania siebie. Ta nowa wiedza daje Ci nieskończoną liczbę opcji i możliwości, które uczynią Cię szczęśliwym. Hej, postępujesz naprawdę dobrze i wiesz, że powinieneś dać sobie nagrodę raz na jakiś czas. Zasługujesz na to!
 5. Przypomnij sobie wszystkie z tych filmów, które sprawiają, że czujesz coś specjalnego w swoim sercu. Znajdź sposoby na to, aby przypomnieć sobie te wszystkie wartościowe emocje poprzez takie rzeczy jak filmy czy muzyka. Życie codzienne toczy się z taką prędkością, że rzadko mamy okazję zwolnić choćby na chwilę i rozkoszować się poczuciem relaksu. Ale warto tak zorganizować sobie czas, aby przeżyć je raz jeszcze.
  Złość - scena ze starego filmu
 6. Zapisz się na jakiś kurs, który Cię interesuje i który pozwoli Ci dowiedzieć się czegoś nowego.
 7. Posłuchaj swojego serca. Spróbuj postępować tak, aby zwolnić tempo, w jakim toczy się Twoje życie, wprowadź do niego poczucie spokoju. Poświęć chwilę, aby zastanowić się nad sobą i posłuchać wszystkiego, co Twoje serce chce ci powiedzieć … to najlepszy przewodnik, którego masz.
 8. Zacznij używać zwrotów, które wlewają ciepło w serca innych ludzi, kiedy je słyszą: jak „kocham Cię”, „przepraszam”, „dziękuję”, itp.
 9. Poczytaj coś ciekawego na tematy, które Cię interesują. Niech to będzie coś nowego, a najlepiej coś, co dodatkowo będzie dla Ciebie korzystne. Za każdym razem gdy dowiesz się czegoś nowego, to ta dodatkowa wiedza pomoże Ci osiągnąć zadowolenie, którego szukasz.
 10. Skontaktuj się z osobą, z którą dawno już się nie widziałeś lub nie rozmawiałeś. Powiedz jej, że właśnie o niej sobie przypomniałeś lub prostu zapytać prosto z mostu: “co tam u Ciebie słychać?” Tak prosty gest może zapewnić tej drugiej osobie poczucie bycia ważną dla Ciebie i przepełnić ją szczęściem. Coś tak prostego jak rozmowa przez telefon lub zwykły SMS może oznaczać dla tego kogoś naprawdę wiele.
 11. Przekaż swoje stare książki, co do których wiesz już na pewno, że nie będziesz ich nigdy czytał, do biblioteki lub daj komuś, komu się mogą przydać. Po prostu podziel się nimi z innymi Wiele osób doceni to, że mając możliwość udostępnienia swoich zasobów książkowych, dzielisz się właśnie z nimi. Wyobraź sobie, jaką satysfakcję poczujesz przekazując swoje stare książki komuś potrzebującemu i jak zmieni się życie tej drugiej osoby.
kwiaty-ksiazka
 1. Poświęć trochę czasu dla siebie, przynajmniej raz na jakiś czas. Przeprowadź coś w rodzaju inwentaryzacji w swoim umyśle i oczyść się ze wszystkich z tych przekonań i nawyków, które powodują u Ciebie lęk i stwarzają przeszkody utrudniające życie codzienne. Jeśli uważasz, że nie możesz sobie pozwolić na przeznaczenie choćby chwili dla siebie, to weź pod uwagę, że jeśli Ty tego nie zrobisz, to nikt inny za Ciebie także tego nie zrobi. To musi być zatem dla Ciebie priorytetową sprawą.
 2. Uporządkuj swoje życie. Zmień wszystkie jego aspekty na prostsze i bardziej praktyczne. Zmień swoje życie na coś zupełnie nowego i zobacz, jak się będziesz z tym czuć. Nie warto wszystkiego komplikować szukając mnóstwa różnych opcji. Wystarczy skupić się na poszukiwaniu najbardziej wygodnej alternatywy dla swojego obecnego stylu życia, która pozwoli Ci osiągnąć to, czego chcesz.
 3. Uwierz w to, że możesz osiągnąć wszystko czego tylko chcesz w swoim życiu. Jeśli słyszysz od kogoś stwierdzenie “tego się nie da zrobić”, to pamiętaj, że to właśnie Ty masz moc pozwalającą Ci osiągnąć wszystko, na co masz ochotę. Jeśli jesteś w stanie o czymś pomyśleć, albo pomarzyć, to dlatego, że podświadomie zdajesz sobie sprawę z tego, że leży to w zakresie Twoich możliwości. Twoje serce, ani umysł nie są zaprogramowane tak, aby prowadzić Cię na manowce.
 4. Ustaw sobie cotygodniowe cele do spełnienia i eksperymentuj z nimi. Spróbuj znaleźć czas na rzeczy, których normalnie nie robisz. Daj sobie tydzień, aby zmienić lub wyrobić w sobie jakiś nawyk, na który masz ochotę. Na przykład: codziennie budź się przy swojej ulubionej muzyce, oglądaj zachód słońca przez 5 dni pod rząd, itd. To jest świetny sposób, aby uczynić swoje życie bardziej autentycznym i przyjemnym.
 5. Obudź się codziennie rano z nastawieniem, że czeka Cię dziś kolejny dobry dzień. Naucz się rozpoznawać przyczyny, dla których następują poszczególne wydarzenia i to, jak wiążą się one dla Ciebie z czymś pozytywnym. Zmiana sposobu myślenia pozwoli Ci również zmienić swój sposób na życie.
  Kobieta z parasolem
 6. Sprezentuj sobie czas wolny. Zostaw swój rozkład dnia i poświęć czas na coś, co naprawdę lubisz robić. Może to być na przykład spacer po parku. Pamiętaj jednak, aby robić to w samotności. Słuchaj siebie i zacznij odczuwać wszelkie doznania i emocje, które dostrzeżesz, a które w normalnych warunkach w sobie tłumisz. Będziesz mógł w ten sposób uwolnić w sobie wiele negatywnych emocji, które zostały zgromadzone w ciągu dnia. I oczywiście się ich pozbyć z własnej głowy.
 7. Ilekroć masz jakiekolwiek wątpliwości wobec siebie, pamiętaj o jednym. Jesteś wyjątkową osobą, która zasługuje na wszystko, co najlepsze, w tym także na bezwarunkową miłość.
 8. Lubisz sporo rozmawiać z wieloma osobami? Spróbuj przez jakiś czas dać sobie z tym spokój. Dla odmiany postaraj się uważnie słuchać tego wszystkiego, co dzieje się wokół Ciebie. Zacznij zadawać pytania, ale uważnie słuchaj odpowiedzi na nie. Pamiętaj o tym, że nie wiesz wszystkiego, co powinieneś. Możesz nauczyć się o wiele więcej po prostu słuchając, niż rozmawiając bez ustanku.
 9. Skoncentruj się na tym, co jest naprawdę ważne dla Ciebie i co wzbogaca Twoje życie. Zdecyduj, o co naprawdę warto walczyć i ostrożnie, lecz z odwagą w sercu stawiaj swoje kolejne kroki.
 10. Zrób listę rzeczy, które chcesz zrobić lub osiągnąć w każdym kolejnym roku. Przeglądaj ten wykaz tak często, jak tylko chcesz i uświadom sobie wszystkie zmiany, jakie zachodzą lub zaszły już w Twoim otoczeniu w trakcie podążania wybraną przez Ciebie ścieżkę przez życie. Stale zmieniająca się lista będzie Ci służyć jako przypomnienie tego, jak bardzo się potrafisz zmienić.
Dawka motywacji

Mamy nadzieję, że te pozytywne nawyki, które opisaliśmy powyżej uznasz za zarówno zabawne, jak i pożyteczne. Warto zacząć stosować je każdego dnia, ponieważ są one naprawdę pomocne. Jeśli uzupełnisz swoje życie o choćby kilka z nich, to szybko przekonasz się, że dzięki nim będziesz w stanie żyć pełnią życia i cieszyć się szczęściem. Wypróbuj kilka powyższych rad i daj nam znać jak one sprawdziły się w Twoim przypadku! Zasługujesz na to, aby cieszyć się życiem i czuć je wszystkimi zmysłami.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.