Reggaeton generuje większą aktywność mózgu niż muzyka klasyczna

Grupa neurochirurgów przeprowadziła badanie, które wykazało intensywną aktywację mózgu, gdy uczestnicy słuchali reggaetonu. Przewyższał nawet pod tym względem muzykę klasyczną.

Artyści reggaetonowi.

Ostatnie badania sugerują, że reggaeton generuje większą aktywność w mózgu niż muzyka klasyczna. Jednak tradycyjnie uważa się, że muzyka klasyczna jest głównym źródłem dźwiękowej stymulacji mózgu człowieka od urodzenia. Właściwie nawet wtedy, gdy dziecko jest jeszcze w łonie matki.

Wysuwano różne argumenty przeciwko poglądowi, że muzyka klasyczna jest najlepsza dla nienarodzonych dzieci pod względem rytmu, stylu i kultury. Niespodziewanie pojawiło się badanie, które faktycznie potwierdziło, że miejskie rytmy są znacznie bardziej stymulujące, niż wcześniej sądzono. Ponadto powodują aktywność mózgu, która jest znacznie wyższa, niż przy innych rodzajach melodii.

Wydaje się szalone, że dzieła Mozarta i Bacha można zastąpić reggaetonem. Niemniej jednak tak sugeruje teza przygotowana przez grupę naukowców z Wysp Kanaryjskich.

Kolorowe nuty.

Zwiększona aktywność mózgu

Neurochirurg Jesús Martín-Fernández wraz z współpracownikami i specjalistami przeprowadził badania, aby sprawdzić, jak mózg reaguje na różne style muzyczne. Zostało to wspomniane podczas wywiadu, który został wyemitowany przez program radiowy RTVE, Longitud de Onda.

Folklor, elektronika, muzyka klasyczna i reggaeton były kluczowymi gatunkami, które Martín-Fernández i jego badacze wybrali do oceny. Zbadali reakcje mózgu w grupie 28 osób. Średni wiek badanych wynosił 27 lat i nie mieli oni wykształcenia muzycznego. Ponadto hiszpańscy neurolodzy wybrali kompozycje bez treści językowych. Oznaczało to, że w proces ingerowały tylko dźwięki instrumentów.

Podczas badań wiele obszarów mózgu zostało aktywowanych. Jednak naukowcy skupili się tylko na reakcjach związanych z ruchem. Doktor Martín-Fernández twierdzi, że ich odkrycia wyjaśniły przyczynę zjawiska masowej komercjalizacji, jaką miał reggaeton w XXI wieku.

„Styl ten wytwarza bardzo intensywną aktywację w zwojach podstawy i torebce wewnętrznej, gdzie przechodzi ścieżka piramidalna, która jest ścieżką świadomego ruchu”.

-Jesús Martín-Fernández-

Rozprawa doktorska, którą przeprowadziła neurochirurg-rezydent Szpitala Uniwersyteckiego, Nuestra Señora de la Candelaria z Teneryfy wykazała, że pomimo tego, że każda badana osoba pozostawała nieruchoma, gdy słuchała muzyki, podczas słuchania reggaetonu ich mózg był aktywowany, jakby się poruszali.

Przyczyny zwiększonej aktywności mózgu podczas słuchania reggaetonu

Prace badawcze są dopiero na wczesnym etapie i wiele aspektów wciąż pozostaje do oceny. Jednak zespół neurologów zasugerował szereg powodów swoich odkryć. Należy jednak zauważyć, że jest to dopiero pierwsze badanie, które pokazuje, jak mózg jest aktywowany przez reggaeton.

Oto hipotezy, które mogłyby być powodem reakcji mózgowych podczas słuchania reggaetonu :

  • „Dzięki rytmicznej komórce tak identyfikującej się i tak trwałej, mózg automatycznie aktywuje się tak, jakbyś miał się poruszyć. Wydaje się to dość prymitywną reakcją”.
  • „Ciągły bodziec wywołuje potrzebę przepływu tlenu w tych obszarach, ponieważ mózg przygotowuje się tak, jakby ciało miało się poruszyć, lub dlatego, że mózg próbuje przewidzieć następne rytmiczne uderzenie”. muzyczny umysł

Reggaeton: największy stymulant

Podobno dyskusja między różnymi ludźmi, pokoleniami i muzykologami dopiero się zaczyna. Co więcej, wraz z pojawieniem się tego badania, jedyną rzeczą, która jak dotąd pozostaje jasna, jest to, że reggaeton sprawia, że jesteśmy bardziej aktywni w porównaniu z innymi rytmami.

Nawet muzyka elektroniczna jest w stanie aktywować niektóre regiony motoryczne w naszych mózgach. Wydaje się jednak, przynajmniej na razie, że nic nie przewyższa odpowiedzi, jakie uzyskuje się w obliczu tej charakterystycznej mieszanki dźwięków karaibskich i reggae.

Słuchanie tego stylu muzycznego ma wiele zalet. Niemniej jednak warto pamiętać, że poruszanie się i bycie porywanym przez jakikolwiek gatunek ma również korzyści dla naszego ciała oraz zdrowia psychicznego i emocjonalnego.

Podsumowując, nie będzie przesadą stwierdzenie, że reggaeton zachęca do tańca. Wydaje się, że głównym powodem, dla którego ten rytm wdziera się do naszych głów, jest jego powtarzalność i przewidywalność. Gatunek reggaetonu i jego wpływ na mózg jest wart dalszych badań.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

Scroll to Top