Psychoterapia Gestalt – co to takiego?

Kobieta patrzy w dół - psychoterapia Gestalt

Psychoterapia Gestalt jest rodzajem terapii humanistycznej, zainspirowanej psychoanalizą i filozofią orientalną.

Tak jak pozostałe terapie humanistyczne, także ta psychoterapia, nie skupia się na chorobie ale raczej na generowaniu zdrowia poprzez możliwości jakie posiada każdy organizm. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak psychoterapia Gestalt może pomóc Tobie i Twoim bliskim.

“Psychoterapia Gestalt nie jest zbiorem technik, ale przekazem dotyczącym postawy, sposobu bycia w życiu.”

-Claudio Naranjo-

Autorzy tacy jak psychiatra Fritz Perls i socjolog Paul Goodman byli założycielami tego rodzaju psychoterapii humanistycznej.

Z czasem, psychoterapia Gestalt podzieliła się na dwie dziedziny: jedną, scentralizowaną wokół procesów teoretycznych, zapoczątkowaną przez Laura Perls’a, oraz inną opartą bardziej na procesach egzystencjalnych rozwoju osobistego jednostki, sformułowanej przez Fritza Perls’a.

“Psychoterapia jest zbyt korzystna aby ograniczyć ją jedynie do osób chorych.”

-Erving i Miriam Polster-

W drugiej z metod, pojawiła się osoba psychiatry Claudio Naranjo, aktualnego i bezsprzecznego sukcesora Fritza Perls’a. Oddał się on dalszej rozbudowie psychoterapii Gestalt i uznany został za globalnego mentora w tej dziedzinie. Co więcej, jest on pionierem psychologii trans-personalnej i znany jest z tego, iż zintegrował on psychoterapię z duchowością.

Psychoterapia Gestalt – podstawy

Tu i teraz

Psychoterapia Gestalt stawia ogromny nacisk na chwilę obecną, na “Tu i Teraz”. Oznacza to uświadomienie sobie, iż wszystko co się zdarza, dzieje się Teraz, ponieważ przeszłość już nie istnieje, natomiast przyszłość jeszcze nie nastąpiła.

tenisówki

Skupienie uwagi na akceptacji naszego doświadczenia

Radzenie sobie z doświadczeniem życiowym wymaga odniesienia się do chwili obecnej. Akceptacja tych doświadczeń może się odbyć jedynie poprzez uświadomienie sobie, co tak naprawdę przeżywamy.

Skupienie się, w psychoterapii Gestalt, oznacza dbanie o samego siebie i rozpoznawanie odczuć i emocji pojawiających się w pewnych sytuacjach, w taki sposób by nie uciekać od tego co nas doświadcza.

Jeśli pojawią się emocje takie jak strach, wściekłość, szczęście lub odrzucenie, najważniejsze jest ich rozpoznanie (kolejny klucz, o którym wspomina psychoterapia Gestalt), tak by osoba mogła zaakceptować życie z tą emocją.

Jeśli się tak nie stanie, emocje i uczucia są tłumione i mogą zostać zablokowane, produkując ogromny niepokój, który narasta by w końcu zamanifestować swoją obecność w psychosomatycznej formie (gdy fizyczne schorzenie zostaje zapoczątkowane poprzez proces psychologiczny).

Odpowiedzialność

Koncepcja odpowiedzialności jest fundamentalna w psychoterapii Gestalt i jest czymś, do czego osoba chcąca się samodoskonalić, zawsze dąży. Pierwszym krokiem dla tej osoby jest wzięcie odpowiedzialności za swoje czyny, uczucia i to co przeżywa, poprzez swoje osobiste doświadczenie. W ten sposób, nie wini ona innych w swoim otoczeniu za to co wydarza się w danym momencie.

Gdy człowiek jest zdolny wziąć odpowiedzialność za samego siebie i jest świadomym siebie, staje się on z kolei zdolny do zmiany i do spontanicznego przejęcia kontroli nad swoim życiem. Jest to proces wzmacniania samego siebie, tak by być zdolnym do konfrontacji z okolicznościami.

“Bycie odpowiedzialnym wymaga bycia obecnym, bycia tu. A bycie prawdziwie obecnym to bycie świadomym. Z kolei, ta świadomość jest niekompatybilnym warunkiem dla iluzji nieodpowiedzialności, poprzez którą unikamy przeżywania naszego życia.”

-Claudio Naranjo-

Psychoterapia Gestalt zmienia życie na lepsze

Psychoterapia Gestalt: istotne reguły

Poniżej znajduje się lista fundamentalnych zasad psychoterapii Gestalt, zaproponowana przez Claudio Naranjo:

  1. Żyj teraz, to znaczy, przejmuj się teraźniejszością, raczej niż przeszłością lub przyszłością.
  2. Żyj tutaj, to znaczy, połącz się z tym co jest obecne, zamiast tego co jest nieobecne.
  3.  Przestań sobie wyobrażać: przeżywaj to co jest realne.
  4. Porzuć niepotrzebne myśli; zamiast tego, odczuwaj i obserwuj.
  5. Wybierz wyrażanie się zamiast manipulować, wyjaśniać, usprawiedliwiać lub oceniać.
  6. Oddaj się bólowi i nieprzyjemnościom w tym samym stopniu co przyjemnościom; nie ograniczaj swojej zdolności do bycia świadomym.
  7. Nie akceptuj niczyich “powinieneś” lub “musisz” tylko swoje własne.
  8. Weź całkowitą odpowiedzialność za swoje akcje, uczucia i myśli.
  9. Zaakceptuj to kim jesteś i jaki jesteś.

Esencja psychoterapii Gestalt mieści się w tych zasadach, które generują rozległy i gruntowny proces wiodący do osobistego rozwoju.

Psychoterapia Gestalt patrzy na pacjentów, jako pełnych potencjału, wystarczająco by przezwyciężyć wszelkie przeciwności losu i poznać jej lub jego własne szczęście.

“Weź pod uwagę, że twój pacjent jest zdolną i kompletną osobą, która potrafi wykonać trudne czynności, bez twojej pomocy, która może przeciwstawić się bólowi i zawsze będzie do tego zdolna. Jak na osobę, która zbacza czasem na złą ścieżkę i uczy się na swoich błędach.

Szanuj jego odporność, szanuj jego zdolność do niezależnego zarządzania jego własnymi niepokojami i lękami, szanuj tą jego stronę, która jest zdrowa i zdolna do adaptacji, jego metody. Przyjmij jego zdolność do wsparcia samego siebie i jego ludzkiego potencjału.”

– Fritz Perls.1974-

Bibliografia:

Peñarrubia, F. (1998). Terapia Gestalt: La vía del vacío fértil/Gestalt Therapy: The Way of the Empty Fertile. Alianza Editorial.