Emocjonalne wampiry - poznaj ich 5 typów

Emocjonalne wampiry - poznaj ich 5 typów

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

Podobnie jak wszystkie inne rodzaje związków, które tworzymy w naszym życiu, związki emocjonalne rozwijają się w oparciu o to jak je pielęgnujemy. Naturalnie, jeśli karmisz się smutkiem, zazdrością, narzekaniem lub złością, uformuje się niezdrowy związek.

Są oni tam na zewnątrz, czekają na nas, czekają by zostawić nas pustymi. Dogadujemy się z nimi, ufamy im bardziej niż jakiejkolwiek innej osobie. Mamy nadzieję na więcej, lecz dostajemy mniej. Są to tak zwane, emocjonalne wampiry. Nie chcą one wyssać naszej krwi; w zamian chcą one naszej emocjonalnej energii.

Są takie związki, które mogą być dla nas przesadnie negatywne, prowadzące do wielu dramatów i grożące naszemu wewnętrznemu zdrowiu. Są ludzie, którzy, celowo lub nie, mogą sprawić, że czujemy się depresyjnie, przytłoczeni, rozdrażnieni, a nawet zdławieni.

Emocjonalne wampiry i ich typy

Prawda jest taka, iż bez efektywnej strategii samoobrony, trzymającej te uczucia pod kontrolą, ofiary tych emocjonalnych toksycznych osób rozwijają niezdrowe zachowania i symptomy (nadmierne jedzenie, odizolowanie, huśtawki nastrojów, nieustanne zmęczenie, itp.).

Tego typu osoby noszą różne imiona: toksyczne, emocjonalne wampiry, emocjonalne pasożyty. W istocie, choć klasyfikacja ta nie jest poparta nauką, istnieją różne typy ludzi, którzy

Poniżej, wyróżniliśmy dla ciebie 5 typów ludzi, którzy zatruwają twoje emocje, wysysają twoją energię, tak jak wampiry krew i prześladują nas, jakbyśmy byli ich ofiarami.

1. Bierny agresor

Ten typ osób wyraża swoją złość ze spokojnym uśmiechem na twarzy. Są oni ekspertami w ozdabianiu i osładzaniu ich wrogości. Wszyscy w jakimś momencie skorzystaliśmy z tej techniki. Jednakże, ci ludzie jej nadużywają.

Najlepszą samoobroną jest adresowanie i radzenie sobie z ich zachowaniem oraz pełne utrzymywanie naszych przekonań poprzez tworzenie i przestrzeganie limitów. Zasługujemy na to by być traktowanymi z miłością i szczerością, i nie powinniśmy tolerować mówienia do nas “tak jakby nam wybaczano.”

Wampir emocjonalny

2. Narcyz

Wszystko kręci się wokół nich, gdyż wierzą oni, że są pępkiem świata. Są egocentryczni, próżni i głodni admiracji i uwagi. Przedstawiają się jako inteligentne i czarujące osoby, do czasu aż zobaczą, że ich status guru, modelu zachowania lub autorytetu słownego, został zagrożony.

Biorąc pod uwagę, że motto tego typu osobowości to “ja przede wszystkim”, złoszczenie się i/lub wyrażanie asertywne wyrażanie siebie nie będzie miało na nich żadnego efektu. Często brakuje im empatii, toteż bezwarunkowa miłość jest dla nich trudna bądź niemożliwa.

W tych przypadkach, najlepszą samoobroną jest cieszenie się ich pozytywnymi stronami i jednoczesne pozostawanie realistami w tym czego możemy od nich oczekiwać. W międzyczasie, nie możemy im pozwolić nas przytłoczyć lub sprawić, że czujemy się gorsi, rozumiejąc, że narcyzm jest częścią ich natury.

Możesz zmusić ich do współpracy jeśli odniesiesz się do ich własnych zainteresowań i pokarzesz im, że twoja przyjaźń będzie dla nich korzystna.

wilk

3. Wściekły napastnik

Te emocjonalne wampiry stawiają sobie za cel oskarżanie, atakowanie, obrażanie, krytykowanie i tworzenie konfliktów. Są oni uzależnieni od wściekłości, od zniewalania i od karania innych. Sprawiają oni, że czujesz się zniewolony i pobity, swoją furią rozbijają cię na tysiące małych kawałków.

Najlepszą samoobroną w tym przypadku jest obrona swojej własnej samooceny by ich furia jej nie zniszczyła. Nie spiesz się, zatrzymaj się i odetchnij. Postaraj się być neutralny i zrównoważony, kiedy konfrontujesz ich atak i nie odpowiadaj na niego, dopóki nie przestaniesz być w ich centrum.

W ten sposób będziesz w stanie ich uspokoić, pozwalając im ciągnąć bez końca, by później mieć szansę wyjaśnić swój punkt widzenia i sprawić, iż spostrzegą i ustosunkują się do twojego stanowiska. W ten sposób możesz radzić sobie z ich agresją, a nawet wczuć się w ich osobę, dociekając jaki ból sprawia, że są tacy wściekli.

Alicja w krainie czarów

4. Ofiara

Tych ludzi znaleźć można wszędzie. Te “ofiary” są królami i królowymi dramatu. Wiedzą oni jak sprawić, że będziesz czuł się źle z jakiegoś powodu. Poruszając czułe tematy, wspominając o twoich niepewnościach i przykładając sól do rany, sycą się Twoim bólem.

Najlepszą samoobroną jest porzucenie myśli, że musimy być idealni. Każdy popełnia błędy ale jeśli uważasz, że jesteś prawdziwie winny to usuń się z sytuacji i popłacz, jeśli tego potrzebujesz.

Możesz również odpowiedzieć na tego rodzaju ataki poprzez pozytywną afirmację, taką jak: “Rozumiem twój punkt widzenia ale gdy mówisz_____, to ranisz moje uczucia. Bardzo bym ci był wdzięczny gdybyś przestał to robić.”

maska

5. Plotkarz

Są oni krętaczami, tymi którym przyjemność sprawia obmawianie kogoś za jego plecami. Psują im reputację i rozpowiadają złośliwe plotki. Kiedy to robią, wszyscy wokół nich zostają upokorzeni i pogardzeni.

Najlepszą obroną jest zwyczajnie nie przejmowanie się tym co ta osoba mówi i nie branie jej plotek do siebie. Właściwe podejście to urośnięcie ponadto i zignorowanie ich. Co więcej, jeżeli jesteś częścią grupy, która zaczyna o kimś mówić, najlepszym co możesz zrobić jest zejście z tematu i nie branie udziału w plotkowaniu.

Niemniej jednak, jeżeli ktoś mówi o tobie za twoimi plecami, powinieneś uczynić jasnym, że wiesz co on robi i nie podoba ci się to. Możesz z nim porozmawiać i powiedzieć coś jak na przykład, “Twoje słowa mnie ranią. Jak byś się czuł gdyby ktoś powiedział to o tobie? Proszę, przestań o mnie mówić.”

kobieta

Zidentyfikuj osoby, które sprawiają ci emocjonalne szkody i stwórz swoją własną technikę samoobrony. Wszystko po to, by twój psychologiczny stan nie padł ich ofiarą. Zdystansowanie się od trudnych osób dobrze wpłynie na twoje zdrowie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.