Przytulenie rozwiewa wszelkie troski

Przytulenie rozwiewa wszelkie troski

Ostatnia aktualizacja: 14 kwietnia, 2017

Przytulenie, które pojawia się z zaskoczenia, które nas pochłania i wręcz połyka, ma naprawdę wspaniałe właściwości lecznicze i niezwykłą moc łagodzenia negatywnych emocji. Ludzie są stworzeniami zaprojektowanymi do życia w społeczności. Oznacza to, że wspólnie dzielimy się swoimi emocjami i musimy mieć codzienny kontakt z innymi osobami.

Najlepiej, gdy kontakt taki potwierdza trwałość naszych relacji i sprawia, że czujemy się potrzebni oraz pożądani. Oczywiście u większości czytających te słowa od razu na myśl nasuwa się słowo “miłość” i będzie to najzupełniej prawidłowe skojarzenie. Ale jest także drugi aspekt, często pomijany, ale mający co najmniej równe, jeśli nie jeszcze większe znaczenie – będzie to proste przytulenie.

W naprawdę licznych opublikowanych przez nas dotychczas artykułów w tym serwisie wiele razy wspominaliśmy o potrzebie nauczenia się sposobów na samotne spędzanie czasu. Pozwoli to na przykład uniknąć związków o niezdrowej i niekorzystnej aurze, która wiąże nas z osobami i rzeczami, które zakłócają lub wręcz uniemożliwiają nasz własny rozwój osobisty. Jednak wszystko musi mieć swoją równowagę i swoją rację bytu.

Wszyscy mamy potrzebę związania się z kimś lub czymś w jakiś sposób. Nie ma przy tym znaczenia, jak bardzo się tej potrzebie opieramy. Prędzej czy później znajdzie się jakiś argument, który zburzy nasz mur odporności i spowoduje, że wpadniemy bez reszty w ogień namiętności i pasji.

Wszyscy mamy przecież skrzydła, na których możemy latać, ale mamy też korzenie, które trzymają nas w poczuciu miłości, wzbogacają relacje, a także po prostu nas definiują. Będą to na przykład przyjaciele i znajomi, rodzina, partnerzy, dzieci…

Przytulenie potrafi uzdrowić duszę i wzmocnić nasze pozytywne emocje jednocześnie wygaszając te negatywne. Są to momenty ciszy, które pozwalają naszym sercom bić w jednym rytmie. I w takich właśnie momentach wszelki strach, zamieszanie, wątpliwości, czy niepewność przestają po prostu istnieć. Przynajmniej na chwilę.

Przytulenie łączy w sobie miłość i poczucie bezpieczeństwa

Przytulenie, podobnie zresztą jak inne rodzaje kontaktu fizycznego, tworzą istotną część naszego samopoczucia psychicznego, jak również wpływają na nasz rozwój osobisty. Podczas gdy większość istot żywych potrzebuje tego rodzaju kontaktu fizycznego w celu określenia więzi z innymi (na przykład chcąc w tym celu uzyskać poczucie przynależności do stada), w przypadku ludzi, przytulenie, głaskanie i inne podobne pieszczoty spełniają także wiele innych, dodatkowych funkcji.

Nasz mózg potrzebuje przytulania i pieszczot

Kiedy przychodzimy na świat, nasz mózg będąc jeszcze daleki od określenia go jako dojrzały jest rozwinięty w zaledwie 25%. Reszta konstrukcji i połączeń neuronalnych będzie powstawała głównie przez pierwszych pięć lat życia. Oznacza to, że styl wychowania i środowisko życia dziecka będzie miało na niego największy wpływ.

Musimy w tym momencie uświadomić sobie, że w ciągu pierwszych kilku miesięcy życia dziecka nie posługuje się ono mową. Wszelka komunikacja pomiędzy nim, a rodzicami prowadzona jest za pomocą emocji. Może do tego służyć na przykład kontakt fizyczny, przytulenie, pocałunki, a także mówienie do dziecka cichym głosem. Warto w tym celu nadać mu jak najbardziej opiekuńcze i uspokajające brzmienie, gdyż udowodniono wielokrotnie, że taki ton głosu ma dla dziecka znaczenie wręcz terapeutyczne.

Jeśli dziecku nie poświęcamy należytej ilości uwagi, szczególnie w chwilach, kiedy płacze, może to wywołać u niego wysoki poziom stresu. I wręcz przeciwnie, jeśli bierzemy je wtedy na ręce, uspokajamy, kołyszemy, zapewniamy mu przytulenie i poczucie bezpieczeństwa, to szybko wszelkie negatywne emocje u dziecka opadają do normalnego poziomu. Jest to o tyle istotna kwestia, że mózg, który już w pierwszych latach dziecka zaczyna się przyzwyczajać do wysokiego poziomu produkcji kortyzolu, nie będzie w stanie się optymalnie rozwijać.

Przytulenie psa

Izolacja społeczna lub pozbawienie fizycznego dotyku w dzieciństwie sprawia, że u takich dzieci ogromna liczba komórek mózgowych nie dociera do końca procesu właściwego dojrzewania. W takim przypadku spadnie poziom produkcji mieliny, z której składa się otoczka rdzenna włókien nerwowych.

Jest to substancja wręcz niezbędna do tego, aby neurony były ze sobą w stanie się prawidłowo komunikować. Jej niedobór ogranicza stopień rozbudowy i gęstość połączeń neuronowych. To wszystko może powodować opóźnienia w tempie rozwoju procesów kognitywnych, jak i niedobory umiejętności społecznych, interpersonalnych i emocjonalnych.

Znaczenie, jakie ma przytulenie w związkach między dwiema osobami

Emocjonalne znaczenie, jakie niesie ze sobą przytulenie bywa znacznie ważniejsze niż najpiękniejsze nawet słowa. Język niewerbalny bezpośrednio wpływa na nasz świat emocjonalny. Dzięki niemu łączące nas więzi romantyczne stają się jeszcze bardziej wyjątkowe, gdy towarzyszy im odpowiednio częsty i intensywny kontakt fizyczny.

Coś tak prostego i wydawałoby się podstawowego jak zwykłe przytulenie zapewnia ogromne wręcz wrażenie sytości i spełnienia, dla obu stron – zarówno osoby przytulającej, jak i przytulanej. Przytulanie jest powszechnie uważane za gest pozwalający stymulować pracę naszego mózgu i dostarczenie mu większych ilości składników odżywczych w danym momencie. Niesie to za sobą znacznie więcej korzyści niż samo jedzenie.

Tulenie się do ubrań

Przytulenie nie jest czymś, o co należy prosić lub żądać. Nie powinno ono być przedmiotem negocjacji. Musi być to w pełni szczera i spontaniczna reakcja. Warto również zauważyć, że nie każde przytulenie jest takie samo.

Jeśli oferuje nam je osoba, co do której mamy pewność, że nas kocha i ma swoje własne miejsce w naszym sercu, nasz mózg będzie w takim przypadku intensywnie produkować oksytocynę, zwaną potocznie “hormonem miłości”. Oksytocyna związana jest bezpośrednio z dobrym samopoczuciem i i wrażeniem przyjemności.

Nic nie ma bardziej znaczącego oraz istotnego, niż mocne i szczerze przytulenie w chwilach zwątpienia lub załamania emocjonalnego. Szczególnie dobrze sprawdza się wtedy, gdy umysł ogarnięty jest przez wzmożony lęk i niepokój.

Zbawienne znaczenie przytulenia

Uczucie bycia otoczonym przez siłę, miłość i szczerość ofiarowaną nam przez tę specjalną dla nas osobę niemal natychmiast doprowadza poczucie ciepło do skostniałej z zimna duszy. To pokazuje nam, że wszystko będzie w porządku. Że świat jest spokojny i bezpieczny, a nasze obawy są płonne.

Przytlenie jest w stanie złagodzić stres, zmniejszyć lęk i poprawić stan naszego zdrowia fizycznego i emocjonalnego. Może ono wzmocnić siłę naszego uczucia i zwiększyć więzi łączące nas z naszymi bliskimi.

Jak już zasugerowaliśmy nieco wcześniej, ważne także jest zachowanie zawsze poczucia własnej miłości i unikanie nadmiernego przywiązania, które nie pozostawia miejsca dla rozwoju osobistego. Jednak na poziomie intymnej relacji między dwiema osobami, ten rodzaj okazywania czułości jest wręcz niezbędny, aby móc potwierdzić łączącą je więź. Obie strony muszą czuć się bezpiecznie, a także dawać i otrzymywać ochronę i poczucie bezpieczeństwa.

Przytulanie

Ostatecznie przecież wszystko to sprowadza się do dwojga ludzi, których łączy intymna więź uczuciowa. Nie warto więc lekceważyć gestów takich jak przytulenie i zostawiać ich sobie “na później”. Nie należy pozostawiać ich na jutro lub poczekać, dopóki Twój partner lub partnerka nie zacznie się o nie dopraszać.

Praktyka wykazuje, że przytulenie z taką siłą, że przytulana osoba może mieć przez chwilę problemy z oddychaniem jednocześnie przekazuje takie podświadome komunikaty jak “wspieram Cię”, ,,chcę dzielić się Twoim szczęściem i zmartwieniami”, czy też “kocham Cię”.

I nie należy lekceważyć przytulenia, które wychodzi prosto z serca, z którego wypływa uczucie łączące bezpośrednio jedno serce z drugim. Dociera ono tam, gdzie nie jest w stanie dotrzeć wzrok, czy też głos. Długie i mocne przytulenie to oznaka czystej i bezwarunkowej miłości.

Grafiki dzięki uprzejmości następujących autorów: Shaun Tan, Lucy Campbell, PEIBEE, Kyungduk Kim


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.