Twój były partner: jak się z nim dogadać

Twój były partner: jak się z nim dogadać

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

To czy zależy ci na tym by twój były partner był z tobą w dobrych stosunkach, czy też nie, jest kwestią bardzo osobistą. Jednakże utrzymywanie dobrych relacji z osobą, z którą niegdyś było się w związku, niesie za sobą wiele zalet.

Nie zawsze łatwo jest utrzymać serdeczne stosunki, jednak niekiedy staje się to koniecznością. Dzieje się tak, na przykład, kiedy ma się razem dziecko lub gdy istnieje potrzeba częstego widywania się, z jakiegokolwiek innego powodu.

Życie bywa czasem niezmiernie zawiłe i nigdy nie wiadomo co się może wydarzyć. Gdy ty i twój były partner nie możecie się dogadać, prowadzić to będzie jedynie do negatywnych skutków. W rezultacie, ta negatywność przeleje się na wszystko, co dotyczy waszego związku.

Poniżej wspomnimy o kilku sposobach na to, by nasz były partner pozostał z nami w najlepszych możliwych stosunkach.

sznur

1. Były partner: pozostaw przeszłość za sobą

Przeszłość to wyjątkowo ciężkie brzemię, które nie pozwala ci iść do przodu. Pozostaw za sobą wszelkie błędy, kłamstwa, podstępy i znudzenie. Patrz przed siebie i idź na przód bez bagażu. Zbieraj nauki z własnego doświadczenia: jest to jedyna rzecz, jaką potrzebujesz ze sobą zabrać.

Jeśli będziesz chciał zabrać ze sobą wszystko co przyniósł ci twój były związek, nie będziesz w stanie tej osobie spojrzeć w oczy ani podtrzymać z nią rozmowy. Jeśli twój były dzieli z tobą miejsce pracy, dzieci lub przyjaciół, wszystko się w ten sposób między wami popsuje. Będzie to mieć wpływ na twoje inne osobiste związki, a nawet na pracę.

Nie musicie pozostawać przyjaciółmi, ale też nie musicie być wrogami na całe życie.

2. Nie kłóć się o coś, na co nie ma rady

Czasami niełatwo jest pozostawić wszystko za sobą. Zupełnie niezamierzenie spostrzegamy, że nasze stare problemy powracają. Ugryzienie się czasem w język pomaga znaleźć nowe tematy do dyskusji. Jeśli nie istnieje lek na rozwiązanie sytuacji, nie ma sensu dłużej jej omawiać.

Z drugiej strony, doświadczenie nauczyło by cię jak daleko możesz posunąć się w rozmowie ze swoim byłym partnerem. Możesz się przy tym również nauczyć, w jaki sposób przewidywać czy wasza dyskusja pójdzie dobrą czy złą ścieżką. Wybieraj swoje bitwy i nie wyciągaj broni gdy wiesz, że nie jesteś w stanie zwyciężyć. Zdystansuj się i zmień temat.

Para na pustyni

 3. Chroń siebie

Jesteś zobligowany do tego by stać murem i bronić własnej pozycji, jeśli trzeba. Pozostawianie przeszłości za sobą nie oznacza zapominania o decyzjach, które były wcześniej podjęte.

Musisz wymagać szacunku w stosunku do samego siebie, w tym samum stopniu, jak ty darzysz szacunkiem innych. Różnica zdań jest podstawowym powodem do różnego rodzaju kłótni. Szacunek do drugiej osoby, ale i wymaganie szacunku od tych, których opinia różni się bądź też kłóci z naszą, pozwala nam na utrzymanie serdecznych stosunków. Na tyle, ile to możliwe.

4. Wybaczaj innym i wybaczaj sobie

Nie jest to proste lecz jest to koniecznością. Za każdy z problemów odpowiedzialne są dwie osoby. Wybaczanie drugiej osobie i sobie samemu jest koniecznością, jeżeli chcemy zrobić krok naprzód. Niezależnie od tego czy chcesz, czy też nie zależy ci, nie możesz lub nie masz czasu na podtrzymywanie tego co ty i twój były partner zbudowaliście.

Nieumiejętność wybaczania jest pożywką dla złości, nienawiści, obwiniania, chęci zemsty, zgorzkniałości. Emocje te są bezużyteczne jeśli starasz się zrobić krok w nowe życie i zostać wreszcie osobą, którą naprawdę chcesz być.

5. Bądź współczująca i wyrozumiała

Może twój były na to nie zasługuje, ale ty tak. Być może oni tego nie docenią, ale ty owszem. Pokaż im, i co ważniejsze, pokaż sobie, że jesteś ponad wszystkim co ci się przytrafiło. Możesz to wszystko przeskoczyć. Nawet jeśli jest to bolesne, presja nie ściągnie cię w dół. Lecz przeciwnie, wyniesie cię ku górze.

Współczujące i wyrozumiałe podejście pozwoli ci pozbyć się urazy i pozostawić za sobą ten ciężar, który jest ci kulą u nogi.

Kobieta i mężczyzna w parku

6. Zachowaj zdrowy dystans

Fakt, iż ty i twój były próbujecie podtrzymać dobre stosunki może być niekiedy emocjonalnie zawiłe. Bycie przyjaznym, wyrozumiałym a nawet uczuciowym, może prowadzić do nieporozumień.

Jeśli pragniesz dać waszemu związkowi kolejną szansę, musisz najpierw znaleźć odpowiedź na to, dlaczego doszło do zerwania. Następnie należy upewnić się, że sytuacja ta jest do uratowania, gdyż pewne rzeczy się zwyczajnie nie zmieniają. To dotyczy nie tylko drugiej osoby ale również ciebie.

Utrzymanie zdrowego dystansu jest najlepszym sposobem na uniknięcie nieporozumień i danie sobie czasu na wyjaśnienie pewnych kwestii. Szczególnie tych związanych z samym sobą.

7. Prawdziwie pragnij szczęścia dla siebie i swojego byłego

Tylko dlatego, iż wam się nie ułożyło nie oznacza, iż nie macie prawa do tego by być szczęśliwymi i by dostać kolejną szansę. Zarówno ty jak i twój były macie teraz kolejną szansę na szczęśliwy związek.

Jeśli udało ci się pozbyć urazy, pora również na odpuszczenie sobie zazdrości i zawiści.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.