Rozwiń skrzydła, wykorzystaj cały swój potencjał!

Rozwiń skrzydła, wykorzystaj cały swój potencjał!

Ostatnia aktualizacja: 14 kwietnia, 2017

Wszyscy mamy skrzydła. Problem w tym, że czasem są tak bardzo schowane, że trudno nam ich używać. Niektórzy mają piękne skrzydła, ale chowają je ze strachu przed tymi, którzy mogliby je podciąć. Inni żyją w poczuciu, że już ktoś im je podciął. W rzeczywistości wszyscy mamy potencjał, którego powinniśmy używać.

Twoje skrzydła są na swoim miejscu, gotowe wznieść Cię bardzo wysoko, kiedy tylko będziesz na to gotowy. To zwykły strach często powstrzymuje przed wzniesieniem się w górę, a nie przekonanie, że jest to niewykonalne. Nasze lęki związują nasze możliwości, skutecznie osłabiając nasze zdolności.

Rozwinąć skrzydła, wykorzystać potencjał…

Żeby zrobić dobry użytek z potencjału, który w Tobie drzemie, nie wystarczy jedynie znajdować się we właściwym miejscu o właściwym czasie. Tak naprawdę to Ty, Ty osobiście musisz stworzyć odpowiedni czas i miejsce, aby rozpostrzeć skrzydła i rozwinąć się, jak nigdy przedtem.

Przeczytaj również artykuł: Rozwój emocjonalny i jego cechy

Wiele osób, które nas otaczają, szczerze wątpi w to, że ma coś do zaoferowania i zadowala się tym, co jest obecnie. W rzeczywistości jednak wszyscy mamy nasz ukryty potencjał – jedni większy, inni mniejszy. To czego nam w życiu potrzeba, to odnalezienie sytuacji, w której będzie można w pełni z niego skorzystać.

Dziewczynka patrzy na ptaki - skrzydła

Ale nie oszukuj się. Myśl o tym, że możesz stać się kimkolwiek zechcesz to pułapka. Każdy z nas posiada bowiem inne zdolności, talenty, predyspozycje i potencjał różne od pozostałych osób.

Przeczytaj również artykuł: Rozwój osobisty – 6 ważnych elementów

Mogę być kim zechcę?

Wiara w to, że każda osoba może zostać kimkolwiek zechce jest zwodnicza. Aby to w pełni zrozumieć, musisz poznać sekret tego, od czego zależy osiągnięcie dalszego rozwoju osobistego. Dlaczego? Ponieważ obranie nieosiągalnych celów wyłącznie może zablokować nasz dalszy rozwój, zamiast go aktywować.

Aby więc rozsądnie podejść do tematu, powinieneś na początek ustalić kim jesteś w chwili obecnej. Następnie skoncentruj się na tym, aby odnaleźć dziedziny, w których będziesz mógł wykorzystać swój wrodzony talent. Znajdź tę dziedzinę samodzielnie, nie biorąc pod uwagę sugestii czy sprzeciwu innych osób, nawet rodziny.

W większości przypadków prawdziwe okazuje się stwierdzenie, że nie dowiesz się jak daleko możesz w życiu zajść, jeżeli nie wiesz jakimi zasobami dysponujesz w chwili obecnej. 

Przeczytaj również artykuł: Hobby – kto je ma, posiada prawdziwy skarb

Jak odnaleźć Twój osobisty potencjał?

Odkrycie własnego potencjału nieodłącznie połączone jest z wytyczeniem własnej drogi życiowej. Słuchaj i obserwuj samego siebie. Analizuj swoje możliwości i znajdź swoje ograniczenia. Kiedy w taki sposób rozplanujesz swoje wysiłki, będziesz zdolny pokonać to, co Cię ogranicza i przesuwać granice Twoich możliwości.

Nocna przejażdżka

Aby rozwinąć skrzydła, odnajdź swój kierunek

Zamiast wszem i wobec obwieszczać, że chcesz rozwinąć skrzydła, odnaleźć swój potencjał, weź się ostro do pracy. Zastanów się dobrze nad kierunkiem, który naprawdę Ci sprzyja, znajdź to, co pozwala Ci się rozwijać i bądź przy tym konkretny.

Przeczytaj również artykuł: Świat potrzebuje ludzi z pasją

Nie szukaj cudzej opinii

Nie zwracaj uwagi na to, co inni uważają za wielkie czy atrakcyjne. Nie ważne też, w jakiej dziedzinie oni twierdzą, że mógłbyś rozwinąć skrzydła. Skoncentruj się  na tym, czego Ty sam dla siebie chcesz, na tym, co czujesz, że możesz osiągnąć wykorzystując zdolności, talent i potencjał, który w Tobie drzemie.

Nie pozwól też, by cudze opinie wyznaczały Ci jakiekolwiek granice i nie zastanawiaj się nad tym, co oni zrobiliby a Twoim miejscu. Tak się składa, że na Tobą nie są i nie będą. To Ty osobiście kierujesz swoim życiem, Ty podejmujesz decyzje i to Ty będziesz ponosił ich konsekwencje. To Ty masz rozwinąć skrzydła!

Przeczytaj również artykuł: Żyj świadomie – nie spełniaj narzuconych Ci oczekiwań

Przełamuj limity

Nie tylko Twój własny osobisty potencjał powinieneś jednak mieć na uwadze. Jest coś więcej, co powinieneś bacznie obserwować. Rozwój sytuacji. Każda sytuacja również posiada swój potencjał, który możesz wykorzystać na własną korzyść, dla własnego rozwoju. Baw się pomysłami, przełamuj granice i idź zawsze o krok dalej.

Ksieżyc - rozwój sytuacji

By rozwinąć skrzydła – oczyść swoją drogę

Wszyscy mamy podstawowe potrzeby. Jeżeli nie zostaną one zaspokojone, to cała nasza uwaga pozostanie właśnie przy nich. Jednak każdy z nas ma również potrzeby emocjonalne, które wbrew pozorom nie są tak łatwe do określenia.

Zlokalizuj więc i dokładnie ustal, które z tych emocjonalnych potrzeb są dla Ciebie osobiście podstawowe i znajdź sposób na to, aby je zaspokoić. W ten sposób oczyścisz swą drogę do osobistego rozwoju. W ten sposób stworzysz odpowiednie warunki do tego, by rozwinąć skrzydła ujawniając drzemiący w Tobie potencjał.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.