Przyczyna - skutek. Prosta życiowa zasada.

Przyczyna - skutek. Prosta życiowa zasada.

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

Nie krzycz, jeśli chcesz być wysłuchany. Szanuj mnie jeśli chcesz być szanowany. Jeżeli nie podoba Ci się skutek danego działania, nie wywołuj jego przyczyny. Nawet jeśli w to nie wierzysz, to zawsze sprawdza się zasada, że to, co teraz siejesz, w przyszłości będziesz zbierać. Zanim więc coś zrobisz, pomyśl jaki będzie tego skutek.

Bardzo możliwe, że opisywana idea przypomina nieco behawiorystyczną wizję, w której każdy ruch wywołuje określoną konsekwencję. Trzeba jednak przyznać, że w każdym z nas drzemie zalążek takiego właśnie działania. Mamy w naszym wnętrzu zrównoważony mechanizm, który na przyczynę odpowiada reakcją.

Jak przewidzieć skutek danego działania

“Jeśli chcesz zobaczyć swoją teraźniejszość, spójrz najpierw na swoją przeszłość, która stanowi jej przyczynę. Podobnie, jeśli chcesz zobaczyć swoją przyszłość, zwróć uwagę na to, co teraz, bo właśnie teraźniejszość będzie stanowić przyczynę, z powodu której wydarzą się rzeczy w przyszłości.”

-Budda-

Jako poszczególne jednostki możemy wierzyć lub nie w działanie przypadku. Pozostawienie miejsca na przypadek, nieprzewidziane zdarzenia, sytuacje nieprawdopodobne, wręcz magiczne, może nieco uspokajać nasze serca. Jednakże musimy przyznać, że przyczynowość istnieje i zależy od niej większość spraw. 

Przyjmując, że życie stanowi nieprzerwany cykl nauki, powinniśmy pozwolić sobie stać się pokornymi uczniami, którzy zrozumieją, że każda przyczyna wywołuje określony skutek. Zrozumieć, że słowa mogą ranić lub koić. Że myśli wywołują określone emocje, a te z kolei pomagają nam widzieć świat z innej perspektywy.

Proces przyczyna - skutek

Zasada przyczyna – skutek. Utrudnienie, czy ochrona?

Jako jednostki mamy raczej podstawową wiedzę na temat relacji przyczyna – skutek. Nie tak jest jednak w świecie maszyn i zaawansowanej inżynierii. Choć nauka płynąca z działania zasady przyczyna – skutek nie należy do szczególnie głębokich, to jednak ma dla nas zasadnicze znaczenie.

Przeczytaj również artykuł: Decyzje, których nie podejmuje się w trudnych chwilach

Jeżeli bowiem wcisnę odpowiedni przycisk, mój komputer się wyłączy, jeśli natomiast wcisnę hamulce w samochodzie, to uniknę wypadku, w którym mogło by zginąć wielu ludzi.

Oczywiście zachowanie człowieka jest o wiele bardziej skomplikowane i złożone. Nie dysponujemy przyciskami, czy jakąkolwiek instrukcją obsługi. Idąc dalej, nawet gdy z dwiema osobami postąpimy w identyczny sposób, to ich reakcje mogą być zupełnie inne. 

Jako ludzie jesteśmy tak zachwycający i cudowni, jak skomplikowani. Dysponujemy delikatną mieszanką emocji, uczuć i wartości, która sprawia, że podejmujemy inne decyzje. Nasze zachowanie w danych sytuacjach jest też zupełnie odmienne i unikatowe.

Przeczytaj również artykuł: Twoje obawy. Co przez nie tracisz?

Z drugiej zaś strony reguła przyczyna – skutek uczy nas podstawowych zasad działania otaczającego nas świata relacji międzyludzkich, które powinniśmy zawsze brać pod uwagę:

  • Każde działanie, myśl czy intencja jest jak bumerang. Prędzej czy później to zachowanie, to słowo wypowiedziane być może całkiem przypadkowo w kierunku danej osoby, wróci do nas z określonym skutkiem. Zawsze należy brać to pod uwagę.
  • To, co dzisiaj odbieramy jako cierpienie, co tak bardzo zaburza naszą dzisiejszą rzeczywistość, jest połączone z naszymi działaniami podjętymi w przeszłości. Właśnie tam powinniśmy szukać przyczyn.
  • Powinniśmy przyjąć to właśnie tak, jak to opisano. Jesteśmy istotami wolnymi, mającymi prawo i przede wszystkim zdolnymi podejmować własne decyzje. To od nas zależy, co zrobimy, co powiemy i jak będziemy myśleć w danej chwili.

Na tym bowiem polega osobista odpowiedzialność każdego człowieka, że potrafi przewidywać. Potrafi brać pod uwagę przyszłe konsekwencje i rezultaty własnego postępowania. Powinniśmy zatem być bardziej zwrotni, elastyczni, intuicyjni.

Kobieta - liście

Uważaj na to, co robisz, co mówisz, co myślisz

To, co czyni nas ludźmi, to nie tylko uczynki i wypowiedziane słowa, ale również płynące w naszej głowie myśli. To tak jakbyśmy wytyczyli granicę naszej rzeczywistości, nadając jej formę, ciało i duszę.

Jeżeli w Twoich myślach zamieszkuje strach i wątpliwości, stale będziesz mówić “nie mogę”, czy też “nie zasługuję”. Twoje środowisko będzie przypominać drogi pełne błota, bagna i zasieków, które będziesz musiał pokonywać każdego dnia.

Przeczytaj również artykuł: Rozwój osobisty – 6 ważnych elementów

Temat związany z regułą przyczyna – skutek dotyczy głównie tych osobników, którzy posiadają autentyczną siłę do dokonywania zmian w swoim życiu. Dotyczy tych, którzy potrafią modelować swoje środowisko, swoją przestrzeń, swoją rzeczywistość.

W dalszej części artykułu dowiesz się więcej na temat tego jak regułę przyczyna – skutek w umiejętny sposób zastosować w życiu codziennym.

Drzewo

Uważaj na przyczyny, by cieszyć się lepszymi rezultatami

Wszyscy moglibyśmy cieszyć się bardziej godnym i szczęśliwszym życiem, gdybyśmy bardziej przykładali uwagę do naszego nastawienia. Dbając o to, by nasze słowa nie oddziaływały na nikogo w sposób raniący.

Przeczytaj również artykuł: Mentalna młodość – zestarzej się godnie

Zasada omawiana przez nas na łamach tego artykułu jasno wskazuje na to, że istnieje ścisła zależność pomiędzy tym, co mówimy, robimy i myślimy, a rezultatami tych działań powstającymi nie tylko w naszym życiu, ale również w życiu tych, z którymi mamy styczność.

W pewien sposób sprawdza się to, co powiedział Galileo Galilei: “wszystkie sprawy powiązane są niewidzialnymi nićmi. Nie można zerwać jednego kwiatu tak, by nie wpłynęło to na jedną z gwiazd”.  Zwróćmy teraz uwagę na to jak tworzyć rezultaty, które nazwiemy bardziej godnymi, zdrowymi, wzbogacającymi.

  • Jeżeli wywołujemy przyczyny dobrych zdarzeń, będziemy mogli cieszyć się pozytywnymi skutkami. Nie skupiaj się jednak na tym, by to inni dostrzegali Twoje właściwe działania. Przede wszystkim to właśnie Ty powinieneś mieć świadomość tego, że robisz coś dobrze i z szacunkiem dla innych.
  • Pragnienia stanowią źródło intencji, które z kolei dają podstawę wielu podejmowanym przez nas działaniom. Zajrzyj więc nieco głębiej i zadbaj o to, by Twoje pragnienia były pozytywne, konstruktywne i wzbogacające.
  • Pamiętaj również o tym jak należy traktować nasze automatyczne i często zupełnie nieświadome działania. Kiedy im ulegamy, zostajemy odłączeni od naszego wewnętrznego świata, od naszych emocji i tego, co w głębi nas stanowi o tym, kim tak naprawdę jesteśmy.
Pułapka na sny

Podążaj wolniej, powstrzymuj się. Zawsze, kiedy zechcesz coś powiedzieć, zastanów się nad tym, jakie przyniesie to rezultaty. Zatrzymaj się na chwilkę i uspokój ten wewnętrzny hałas tworzony przez nastawienie, które zawsze chce Cię powstrzymywać od działania i przez nieuzasadnione obawy i lęki.

Przeczytaj również artykuł: Twoje obawy – to Ty ściągasz je na siebie

Odmień swój sposób myślenia tak, by charakteryzował się pełnią energii, siły i uczuć. Tylko w taki sposób możesz sprawić, by odmieniła się cała otaczająca Cię rzeczywistość.

Czasem bywa, że te z pozoru najmniej znaczące sprawy dają początek całym wszechświatom radości. Pamiętaj więc o zasadzie przyczyna – skutek. Pamiętaj, że wszystko, absolutnie wszystko może się zmienić na podstawie jednej myśli przemykającej przez Twój zdumiewający umysł!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.