Fatalistyczne przekonania, które Cię paraliżują - 5 typowych

Fatalistyczne przekonania zwykle zakorzeniają się w sercach ludzi egocentrycznych. To właśnie ich egocentryzm powstrzymuje ich przed analizowaniem własnych przekonań. Utrudnia im, jeśli wręcz nie uniemożliwia, zaakceptowanie możliwości, że się mylą. Dlatego też tak łatwo jest znaleźć ludzi, którzy są sfrustrowani, gdy coś nie dzieje się dokładnie tak, jak tego chcą.
Fatalistyczne przekonania, które Cię paraliżują - 5 typowych
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2020

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak głęboko w ich świadomości zakorzeniły się różne fatalistyczne przekonania. Te przekonania w jakiś sposób przenikają do Twojej świadomości w pewnym momencie i pozostają tam przez lata.

Uważasz, że sposób, w jaki postrzegasz świat, jest normalny i rzadko kwestionujesz swoje idee. Jednak w wielu przypadkach zdasz sobie sprawę z tego, że Twoje pomysły i koncepcje są nierealne i nieuzasadnione. Jeśli przyjrzysz się im bliżej, dojdziesz do wniosku, że są to przede wszystkim fatalistyczne przekonania.

Największym problemem z fatalistycznymi przekonaniami jest to, że znacznie ograniczają one Twoje horyzonty. To fałszywe idee zakamuflowane poprzez prawdę, dzięki czemu mogą Cię zwieść błędnymi wnioskami na temat Twojej rzeczywistości. Najgorsze w nich jest to, że zabijają u Ciebie wolę zmiany i życia w inny sposób.

Jedno po drugim, te fałszywe i fatalistyczne przekonania osadzają się w Twojej zbiorowej nieświadomości. Ale to jeszcze nie wszystko. Nasze społeczeństwo podtrzymuje te najbardziej fałszywe z nich, ponieważ wydają się one wyjaśniać niektóre życiowe wyzwania.

Przyjrzyjmy się więc pięciu najbardziej powszechnym fatalistycznym przekonaniom.

„Nie mów:„ Karma, Karma. Moja karma jest za to odpowiedzialna”. Zamiast tego próbuj, zmieniaj, naciskaj. Postępuj zgodnie z ideą Purusharthy (celowego i świadomego działania). Zaakceptuj Tapas (wyrzeczenia). Skoncentruj się. Oczyść swój umysł. Medytuj. Nie stawaj się fatalistą. Nie poddawaj się bezwładności. I nie becz jak owca. Zarycz Om Om Om jak lew z Vedanty ”.
-Sri Swami Sivananda-

Fatalistyczne przekonania. Numer 1: muszę obwiniać i doprowadzić do ukarania tych, którzy mnie skrzywdzili

To jedno z tych fatalistycznych przekonań, które sprawiają, że zachowujemy się dziecinnie w naszych związkach. To właśnie ono sprawia, że myślimy, że w wielu sytuacjach jesteśmy biernymi ofiarami działań innych. Dzieje się tak dlatego, ponieważ odgrywanie ofiary jest o wiele bardziej atrakcyjne niż branie na siebie odpowiedzialności za nasze życie.

 

 

W tym kontekście wiele konfliktów kończy się eskalacją przemocy. Wszyscy zaangażowani w końcu krzywdzą się nawzajem. Często zdarza się, że jednej lub wszystkim stronom konfliktu bardziej zależy na „wygraniu” lub odgrywaniu roli ofiary niż na rozwiązaniu problemu.

2. Moje nieszczęście ma przyczyny zewnętrzne, więc nic nie mogę na to poradzić

Dzieje się tak, gdy wierzysz, że negatywne doświadczenia w Twoim życiu spowodowane są przez niewidzialne siły, których nie możesz zrozumieć ani kontrolować. Z jakiegoś powodu ten pech jest z Tobą nieodłącznie związany.

Innymi słowy, obwinianie niezidentyfikowanych bliżej zewnętrznych sił o różne rzeczy pozwala Ci uniknąć odpowiedzialności. Czyni Cię ofiarą losu lub przeznaczenia. A jeśli nie możesz kontrolować tego, co się z Tobą dzieje, po co próbować?

W tej sytuacji zakładasz, że nie jesteś podmiotem, ale przedmiotem nieszczęścia. Zrzekasz się wszelkiej odpowiedzialności za swoje czyny, a także wolności kierowania własnym życiem. Jeśli wierzysz w takie fatalistyczne przekonania, przypisujesz to, co się stanie, siłom zewnętrznym. W ten sposób nie musisz oceniać własnych działań i błędów.

3. Łatwiej jest uniknąć problemów niż stawić im czoła

Szukanie problemów jest tak samo głupie, jak próba ich uniknięcia. Cały czas słyszysz i widzisz podpowiedzi, które mówią Ci, żebyś nie komplikował sobie życia i nie angażował się w problemy. Mówią Ci, żebyś zostawił rzeczy takimi, jakimi są i unikał kołysania łodzią. Często komunikaty te prowadzą do poczucia bierności i konformizmu.

Kobieta w wodzie

Najgorsze jest to, że unikanie problemów często je dodatkowo pogarsza. Radzenie sobie z rzeczami w sposób terminowy i dojrzały może pomóc upewnić się, że nie spowodują one trwałych szkód.

Wsadzenie głowy w piasek i czekanie, aż coś minie, może być kosztowną decyzją. Możesz na chwilę przestać przyglądać się danemu problemowi, ale konsekwencje tego mogą być w wielu wypadkach wręcz katastrofalne.

4. Ludzie nie robią tego, co powinni

Niektórzy ludzie decydują się wyjaśniać całe zło na świecie jako logiczną konsekwencję działań innych. Inni ludzie nie robią tego, co powinni i dlatego coś nie działa jak powinno. Tego typu fatalistyczne przekonania nie są ani trochę pomocne. Wręcz przeciwnie, poważnie wypaczają naszą interpretację rzeczywistości.

Ta wiara pomaga również uniknąć odpowiedzialności. Oczywiście możliwe jest, że masz rację co do „innych” ludzi. Mogą oni nie robić tego, co powinni. Jednak każdego zła nie można wytłumaczyć błędami innych ani też złymi intencjami.

5. To straszne, kiedy coś nie dzieje się tak, jak bym chciał

Fatalistyczne przekonania zwykle zakorzeniają się w sercach ludzi egocentrycznych. To właśnie ich egocentryzm powstrzymuje ich przed analizowaniem własnych przekonań. Utrudnia im, jeśli wręcz nie uniemożliwia, zaakceptowanie możliwości, że się mylą.

Dlatego też tak łatwo jest znaleźć ludzi, którzy są sfrustrowani, gdy coś nie dzieje się dokładnie tak, jak tego chcą. To dlatego, że wierzą, że jest tylko jeden sposób patrzenia i robienia różnych rzeczy: ich sposób.

Rozstanie spowodowane przez fatalistyczne przekonania

Kiedy rzeczywistość jest sprzeczna z ich pragnieniami, nie mogą poszerzyć swoich horyzontów i zaakceptować tego faktu. Zamiast tego walczą z rzeczywistością i nie mogą w efekcie tego iść naprzód.

Podsumowując, wszystkie te fatalistyczne przekonania są naprawdę szkodliwe. Przyczyniają się do przekonania, że to nie Ty kierujesz swoim życiem. Zamiast tego pozbawiają nas wolności i autonomii, które przecież wszyscy jesteśmy w stanie mieć.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.