Problemy w związku i naukowe sposoby ich usunięcia

Problemy w związku

Problemy w związku zaczną pojawiać się prędzej, czy później, niezależnie od tego, jak długo on trwa. Jest to nieunikniona kolej rzeczy, jako że z biegiem czasu jeden z partnerów, a być może także i drugi zaczną potrzebować i oczekiwać czegoś więcej. Tak czy inaczej problemy w związku zawsze można usunąć lub rozwiązać, zmieniając łączącą Was relację w coś znacznie bardziej interesującego, wzbogacającego i ekscytującego.

Istnieje wiele sposobów na poprawę sytuacji panującej w związku łączących dwoje ludzi, przynajmniej całkiem sporo zostało już na ten temat napisane. Ale jak do tej kwestii odnosi się nauka? Czy naprawdę istnieje naukowo udowodniony sposób pozwalający rozwiązać problemy w związku? W rzeczy samej takich metod istnieje naprawdę wiele, jako że zagadnienie to było popularnym tematem wielu poważnych badań naukowych.

Zobaczmy zatem, jak przedstawiają się niektóre z najbardziej interesujących wyników takich prac.

Problemy w związku – co wyniki badań sugerują w kwestii ich rozwiązania?

Zaangażowanie

Poziom zaangażowania obojga partnerów ma zasadnicze znaczenie dla poprawy sytuacji, w momencie, gdy pojawią się między nimi problemy w związku. Ale, czym tak naprawdę jest zaangażowanie?

Z punktu widzenia laika zaangażowanie oznacza, że oboje partnerzy są w stanie wspólnie stawić czoła wszelkiego rodzaju trudnościom i problemom, a jednocześnie udzielają sobie wzajemnie wsparcia. Ale tym, co tak naprawdę jednak określa poziom zaangażowania prezentowany przez dwoje ludzi będących w związku jest to, w jakim stopniu każda z tych osób stawia ich wspólną relację ponad samym sobą.

Badania naukowe nad tym zagadnieniem wykazały niezbicie, że kluczowym elementem stabilnego i trwałego związku jest jego długotrwałość, będąca celem każdej osoby pozostającej w relacji.

Pocałunki

Badanie przeprowadzone na szympansach wykazało, że pocałunek jest znacznie bardziej wydajnym spoiwem związku, niż do tej pory sądziliśmy. Potrafi on nawet wywołać naprawdę silne zmiany o charakterze fizyko-chemicznym. Na przykład namiętny pocałunek może wywołać łańcuch reakcji chemicznych z udziałem hormonów i neuroprzekaźników.

Przeczytaj też: Miłość – poznaj 13 różnych jej rodzajów

Dopamina jest jednym z najpotężniejszych neuroprzekaźników wyzwalanych przez pocałunek. Adrenalina i serotonina są również przez niego aktywowane, co oznacza nie mniej, ni więcej, że aby pokonać problemy w związku, należy się jak najczęściej całować!

Para ludzi

Wyniki innych przeprowadzonych badań wykazały również, że istnieje określony, bezpośredni związek między częstotliwością całowania i jakością relacji między dwoma osobami.

Pielęgnowanie pozytywnego nastawienia

Większość osób powie, że nie ma sensu się nastawiać zbyt optymistycznie co do szans swojego związku w ujęciu długoterminowym. Badania naukowe wykazują jednak, że jest dokładnie odwrotnie. Miłość jest pełna nadziei, która sprawia, że masz przed sobą wyidealizowany wizerunek swojego partnera (lub partnerki). Ale czy taka sytuacja jest zdrowa?

Rzecz jasna typowym zjawiskiem jest widzenie mocno przesadzonego, wyłącznie pozytywnego wizerunku drugiej osoby w początkowym okresie swojego związku. Ale czas pokaże Ci także i wady Twojego partnera, jego złe nawyki i inne negatywne cechy.

Zajrzyj też do artykułu: Uzależnienie od miłości – czym jest?

Rzecz jasna mogą one spowodować pewne problemy w związku, a wyniki przeprowadzonych badań naukowych wykazały, że im więcej wiesz na ten temat, tym mniejsze prawdopodobieństwo tego, że Wasz związek przetrwa próbę czasu. Ale prawdą jest również to, że im więcej wiesz o tej drugiej osobie, tym mocniejsze będzie łączące Was uczucie.

Poza tym warto wiedzieć o tym, że jeszcze inne badania potwierdziły teorię, że związki, w których obie strony miały nadzieję na długotrwałą i szczęśliwą relację, po prostu trwają znacznie dłużej. Wykazano także, że pary pełne nadziei miewają znacznie rzadsze problemy w związku i generalnie rzecz biorąc są ze sobą szczęśliwsze.

Autonomia

Większość związków funkcjonuje znacznie lepiej, gdy obie strony utrzymują pewien stopień autonomii. Jeśli partnerzy wychodzą z założenia, że nie czują potrzeby, aby przez cały czas działać wspólnie, mogą dać sobie określony zakres swobody („wolnej ręki”) tak, aby móc postępować bez poczucia bycia zmuszanym do czegokolwiek podczas wspólnego podejmowania decyzji.

Sonja Lyubomirsky popiera dość mocno tę teorię w swojej książce “The How of Happiness“, w której wyjaśnia sposób, w jaki autonomia pomaga obniżyć poziom stresu w związku i zapewnić zarazem więcej szczęścia obu osobom będącym w relacji.

Wolność

Atrakcyjność fizyczna

Przejście do porządku nad kwestią wyglądu i fizyczności jest równie proste, jak niedocenienie ogromnej siły, jaką mają one na trwałość związku. Kontakt fizyczny może w prosty sposób poprawić komfort w związku dla danej pary.

Oksytocyna jest substancją chemiczną uwalnianą przez uściski, pocałunki, a także i seks, pomaga ona zbudować stabilną i szczęśliwą relację, a także stanowi pomoc w przypadku, gdy pojawią się problemy w związku.

Jest to również niezwykle istotne na potrzeby wzmocnienia wzajemnego zaufania, które jest kluczowym elementem każdego związku długoterminowego. Badania naukowe wykazały, że istnieje silna zależność pomiędzy wysokiej jakości związkiem i częstym kontaktem fizycznym o dowolnym charakterze.

Scroll to Top