Miłość – poznaj 13 różnych jej rodzajów

Miłość – poznaj 13 różnych jej rodzajów

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

Żyjemy w społeczeństwie, które nieświadomie stworzyło liczne zasady i ograniczenia dla czegoś tak świętego, naturalnego i pięknego jak miłość oraz wszystkiego, co jej dotyczy. Jesteśmy nieustannie poddawane presji otoczenia, oczekuje się od nas przestrzegania licznych wytycznych określających sposób, w jaki powinniśmy żyć i przeżywać naszą miłość do drugiej osoby.

Każda z par może mieć swoje własne nawyki i zwyczaje, jako że możliwości jest naprawdę mnóstwo, ale na szczęście każde uczucie jest zupełnie inne. Nie ma to na szczęście tylko jednego jego rodzaju wyznaczającego jeden, jedyny wzorzec zachowania i przeżywania.

Bez wątpienia fascynującym i niezapomnianym doświadczeniem byłoby poznania każdego możliwego rodzaju miłości w swoim własnym związku. Trudno wyobrazić sobie coś, co pozwoliłoby nam jeszcze bardziej zbliżyć się do naszego partnera.

Pierwsza miłość

Miłość i jej trzynaście rodzajów

 1. Miłość sentymentalna. Ten typ uczucia jest najbardziej szczery i wręcz przepełniony sposobami jego okazywania. W tym przypadku główną rolę odgrywa samo uczucie.
 2. Miłość namiętna. Rodzaj ten najczęściej prezentowany jest w kinie i w telewizji: uczucie mocne, głębokie i niezwykle intensywne.
 3. Miłość, która trwa wiecznie. Ten typ występuje w związkach, w których uczucie pozostaje z reguły w tle, ale jest zawsze żywa u obu stron w związku, niezależnie od tego, czy dwie osoby są razem, czy też nie. Kiedy zejdą się ponownie, znów wypełnia ich wspólną przestrzeń i całe życie.
 4. Miłość odważna. Typ, który pozwala wspólnie pokonać każdą przeszkodę, barierę i przeciwności, takie jak długotrwała rozłąka – czyli związek na odległość. Nie ma w takim przypadku znaczenia, czy cały świat jest przeciwko takiemu naprawdę autentycznemu uczuciu. Osoby je przeżywające będą w stanie poradzić sobie ze wszystkim, co los rzuci im pod nogi.
 5. Miłość niespełniona. Jest to rodzaj, który dostarcza najwięcej bólu jeśli się go doświadcza, ale zostawia po sobie najbardziej chyba korzystne wartości w postaci nauczki na przyszłość.
 6. Miłość nieoczekiwana. Ten rodzaj można streścić poprzez ten piękny cytat: “Miłość jest jak motyl. Jeśli spróbujesz go złapać, to po prostu odleci. Ale kiedy najmniej się tego spodziewasz, to po prostu wyląduje Ci na ramieniu i tam pozostanie.” I właśnie to jest kwintesencją uczucia tego rodzaju. Po prostu pojawia się ono w najmniej oczekiwanym momencie lub gdy jesteś całkowicie na nie nieprzygotowana. Nie szukałaś w tym momencie miłości. Być może nawet jej nie chciałaś, ale ona po prostu weszła w Twoje życie bez pukania. I bez uprzedzenia wniosła w nie prawdziwe szczęście.
  Miłość
 7. Miłość lojalna. Twój bliski przyjaciel, który został przez Ciebie już wielokrotnie zraniony poprzez odrzucanie jego starań, wciąż walczy i będzie to robił tak, aby Cię uszczęśliwić i zdobyć Twoje serce. Najprawdopodobniej dba o Ciebie tak, jak nikt nigdy przedtem. Patrzy Ci w oczy swoimi przepełnionymi miłością, czeka cierpliwie na ten jeden dzień, w którym wreszcie wypowiesz tak oczekiwane przez niego słowo: “tak”. On po prostu zawsze będzie tam, gdzie Ty.
 8. Miłość szalona to rodzaj, który sprawia, że czujemy się jak ostatni głupcy. Z zaskoczeniem usłyszysz słowa, co do których nigdy byś się nie spodziewała, że wyjdą z Twoich ust. Walczysz ze swoją godnością i przegrywasz z różnymi mniej lub bardziej głupimi zachowaniami. Ale to i tak zawsze kończy się uśmiechem na twarzy, ponieważ zdajesz sobie co chwilę sprawę, jak fascynującą i szaloną miłość właśnie przeżywasz.
 9. Letni romans. Wiele z nas bardzo dobrze zna uczucia tego rodzaju. Jest ono krótkie i intensywne. Gdy już Cię ono odnajdzie, nie tracisz czasu na myślenie o przyszłości. Jedyną rzeczą, która się liczy jest chwila bieżąca, najlepiej, żeby trwała jak najdłużej. I rozdzierająco smutne pożegnanie na koniec lata jest po prostu ostatnim etapem tego rodzaju miłości.
 10. Pierwsza miłość. Nie ma żadnego znaczenia, jak się zaczęła, gdzie i z kim. To zawsze będzie Twoje pierwsze tak gorące uczucie, które zawsze zajmować będzie jedno z najważniejszych miejsc w Twojej pamięci i w Twoim sercu. Jest to prawdopodobnie jeden z najbardziej szczerych rodzajów miłości, jakich możemy doświadczyć w ciągu całego życia.
 11. Miłość prawdziwa. Albo spotkałaś miłość swojego życia będąc jeszcze w młodym wieku, albo po prostu wiedziesz, że to jeszcze nie jest to. Kiedy jednak już napotkasz na to jedno jedyne uczucie, to od razu zdasz sobie sprawę z tego, że jest ono nieporównywalne z jakimkolwiek innym rodzajem miłości, z jaką kiedykolwiek miałaś do czynienia.
 12. Miłość nieśmiała. Obie osoby czują to samo. Wręcz umierają z pragnienia, aby rozpocząć związek i dać pełen upust łączącej je miłości, ale żadne z nich nie potrafi zdobyć się na odwagę. W efekcie oboje milczą i milczą…
 13. Miłość ślepa jest jednym z najbardziej szlachetnych i szczerych typów, a przynajmniej naszym zdaniem. Jest to ten rodzaj miłości, który tylko serce może poznać i zobaczyć.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.