Efekt Galatei - Twój tajemny klucz do sukcesu

Efekt Galatei - Twój tajemny klucz do sukcesu

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2019

Efekt Galatei jest czynnikiem poznawczym, który skłania Cię do osiągnięcia rezultatów. Można prześledzić jego korzenie w mitycznych postaciach Pigmaliona i Galatei. Pigmalion, król Cypru, szukał idealnej kobiety. Ponieważ nie mógł jej znaleźć, stworzył rzeźbę o wszystkich atrybutach, których szukał u kobiety.

Rzeźba uosabia nie tylko cechy fizyczne, ale także wartości. Postać ucieleśnia piękno, czułość, szlachetność, wrażliwość i wiele innych cnót. To było tak doskonałe, że zakochał się w niej szaleńczo. Nazwał ją “Galatea”.

Bogini Afrodyta poruszyła się, gdy zobaczyła miłość, jaką Pigmalion darzył Galateę. Sprawiła, że ​​posąg ożył. Król Krety znalazł teraz swoją idealną żonę i żyli długo i szczęśliwie. Silne pragnienie Pigmaliona sprawiło, że posąg ożył. Ta siła woli, by odnieść sukces, to efekt Galatei.

Definicja efektu Galatei

“Mało rzeczy możesz zrobić z samą wiarą, bez niej nie możesz zrobić nic.”

Samuel Butler

Efekt Galatei sugeruje, że kiedy wierzymy w nasze zdolności do osiągnięcia celu, tym bardziej prawdopodobne jest, że go osiągniemy. Kiedy jednak nie wierzymy w nasze możliwości, tym bardziej prawdopodobne jest, że nie osiągniemy wyników. Nasz sukces zależy od naszego przekonania, że ​​możemy osiągnąć nasze cele.

ptaki z ludzkimi twarzami reprezentujące efekt galatei

Efekt Galatei wpływa nie tylko na naszą własną i wiarę, ale również na wiarę innych. Jeśli jesteśmy przekonani, że jesteśmy w stanie coś osiągnąć, tworzy ona “iluzję” w innych i na odwrót. Jeśli wątpimy w nasze umiejętności, inni prawdopodobnie też w nie wątpią.

Można powiedzieć, że dana osoba ma większe szanse powodzenia, gdy ich umysł pracuje nad osiągnięciem celu. Wielu profesjonalnych sportowców ćwiczy efekt Galatei. Wizualizują pożądany rezultat lub wynik, zwłaszcza przed zawodami.

ręce z kołami zębatymi

Aktywuj efekt Galatei

Efekt Galatei może, ale nie musi być dla nas korzystny. Idealnie, powinniśmy wykorzystać to na naszą korzyść. Niektóre podejścia do samopomocy podkreślają znaczenie wizualizacji, gdzie jesteśmy w stosunku do naszego celu. To podejście jest zgodne z efektem Galatei, tego w jaki sposób nasze myśli wpływają na naszą zdolność do osiągnięcia określonego celu.

Możliwość, pojemność i zasługa są środkiem do aktywacji efektu Galatei. Możliwość oznacza, że ​​cel musi być realistyczny. Pojemność to zdolność do maksymalizacji umiejętności. Zasługa jest związana z pozytywnym nastawieniem.

Kroki do naśladowania

Niektóre cele są trudne, podczas gdy inne są niemożliwe. Najpierw upewnij się, że Twoje plany są możliwe. Jeśli chcesz stać się niewidzialnym, ale nie masz żadnych podstaw ani hipotez, które mogą rzucić wyzwanie obecnym prawom fizyki, cel ten jest niemożliwy.

Umiejętność polega na rozpoznawaniu, rozpoznawaniu i promowaniu umiejętności, które posiadamy, co ostatecznie pomoże nam osiągnąć nasz cel. Każdy może dotknąć nieba, o ile wie, jak się tam dostać. Drugim krokiem jest zaufanie do własnych możliwości. Nie ograniczaj ich, po prostu im ufaj.

dzieci w samochodach

W końcu samoświadomość i poczucie własnej wartości są ściśle związane z postrzeganiem siebie. Czy uważasz, że jesteś wystarczająco wartościowy, aby osiągnąć spełnienie i szczęście? Jest coś, co sprawia, że wątpisz w siebie? Czy rezygnujesz z wielkich osiągnięć, zanim jeszcze spróbujesz, po prostu dlatego, że nie uważasz się za osobę odnoszącą sukcesy?

Oceniaj siebie i odnajdź to kim jesteś, co możesz zrobić i na co zasługujesz. Jeśli nie wierzysz, że chcesz i zasługujesz na to aby coś osiągnąć, prawdopodobnie tego nie osiągniesz. Tak działa efekt Galatei.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.