Czy wiesz, że powiedzenie „Kiedy jedne drzwi się zamykają, otwierają się inne” pochodzi z Don Kichota, powieści Miguela de Cervantesa? Być może zastanawiasz się, o co w tym wszystkim chodzi. Czytaj dalej, a odkryjesz, dlaczego jedne drzwi otwierają następne. Opowiemy Ci o najlepszych sposobach na pozytywne nastawienie.
Być może powiedzenie, którym rozpoczęliśmy ten artykuł jest zbyt szeroko stosowane, przez co jego znaczenie i siła nieco się rozmyły. Jednak nie wydaje się, aby straciło ono choć krztę znaczenia. To zdanie w środowisku tak tragikomicznym jak dzieło Cervantesa pokazuje, że drzwi ku nadziei nadal stoją otworem, a pozytywne nastawienie jest w zasięgu ręki.
Pozytywne nastawienie pozwala nam się wyróżnić, tak jak Cervantes zdołał to zrobić w swojej powieści, która przeszła do historii jako jedno z największych dzieł literackich w dziejach ludzkości. Oznacza to, że zawsze należy pozostawić małe pęknięcie nadziei między daleko idącymi realizmem i pesymizmem.
Sposoby na pozytywne nastawienie
Właśnie ta ostatnia sytuacja, małe pęknięcie, które otwiera drogę do nadziei, może być małym światełkiem w tunelu. Może pomóc skończyć z sabotowaniem siebie i żałowaniem utraconych szans. Sprawi, że wyjdziemy i poszukamy nowych szans, z których wyciągniemy wszystko, co najlepsze.
Pozytywne nastawienie nie oznacza, że musimy być zawsze szczęśliwi i radośni. Nie da się być szczęśliwym przez cały czas, tak samo jak nie można być bez przerwy nieszczęśliwym. Dlatego tak ważne jest, aby nie poddawać się, mieć nadzieję. Trzeba nauczyć się postrzegać szklankę jako w połowie pełną i nie skupiać się na jednej czarnej plamie na białej kartce papieru.
Jednak, aby przyjąć postawne nastawienie, trzeba wiedzieć, jak to zrobić. Właśnie dlatego poniżej omawiamy kluczowe aspekty, które pomogą Ci to osiągnąć. Jeśli masz odpowiednią mentalność i pewne umiejętności w zarządzaniu swoimi myślami i uwagą, nietrudno będzie Ci przyjąć pozytywne nastawienie. Dzięki temu zobaczysz świat z mniej pesymistycznego punktu widzenia.
Nie myl pesymizmu z realizmem
Psycholog Arturo Torres podsuwa nam zestaw kluczy, dzięki którym możemy włączyć pozytywne nastawienie do naszej codzienności. Pierwszy klucz, zgodnie z tym, o czym wspomnieliśmy powyżej ma wiele wspólnego z realizmem. W żadnym wypadku realizm nie musi oznaczać nadawania życiu pesymistycznego tonu.
„Odrzuć smutek i melancholię, życie jest przyjemne i trwa krótko. Mamy tylko tu i teraz, więc cieszmy się tym”.
–Federico García Lorca–
Kiedy wszystko wokół nas zdaje się rozpadać, rzeczywistość maluje się dużo bardziej ponura i negatywna. Jeśli jednak pozwolimy, aby niepokój zalał każdą z naszych myśli, w naszych oczach wszystko, co nas otacza nabierze tego ponurego tonu. Bez względu na to, ile z tego jest prawdą. W tym sensie negatywne zniekształcenie i oszpecenie jest pułapką, którą sami sobie podstawiamy.
Szukaj konkretnych celów
Realizm nie jest synonimem pesymizmu, ale nie oznacza też nadziei i nieosiągalnych celów. Prawda jest taka, że człowiek ma moc tworzenia ścieżki pełnej konkretnych, wykonalnych celów. Osiągnięcie jednego z tych celów będzie powodem do radości i szczęścia. Stanie się siłą napędową, która pomoże nam poruszać się w kierunku następnego celu ze zdecydowaniem i determinacją. Innymi słowy, utrzymując pozytywne nastawienie, jesteśmy w posiadaniu bardzo potężnego źródła informacji.
Otaczaj się pozytywnymi ludźmi
Oczywiście Twoje środowisko jest kluczowe. Jeśli ludzie wokół Ciebie mają pozytywne nastawienie, znacznie łatwiej będzie Ci utrzymać optymistyczny i pełen nadziei sposób myślenia. W tym sensie Twoje otoczenie pobudza Cię i motywuje. W przeciwnym razie wynik będzie całkowicie odwrotny.
Szukaj długoterminowych projektów
Dobrze jest ustalić realne cele, ale ich osiągnięcie powinno dokądś prowadzić. I tu ważną rolę pełnią długoterminowe projekty. Stawianie prostych, związanych ze sobą celów powinno prowadzić do celu, który jest znacznie większy. To powinien być cel wszystkich mniejszych kroków, które podejmujesz.
Zastanów się, co chcesz zbudować i urzeczywistnić. Nadaj logikę i tło swojemu tu i teraz. Postaraj się, aby to, co robisz prowadziło do osiągnięcia większych celów. W wielu przypadkach główny cel wiąże się z rozwojem osobistym. Dobrze zbudowana teraźniejszość stanowi stabilny filar przyszłego szczęścia i dobrego samopoczucia.
„Szczęście nie jest czymś gotowym. Pochodzi z Twoich własnych działań”.
-Dalai Lama-
Zamień szantaż na empatię
Nie rób przysług, tylko po to, by później poprosić o ich spłatę. Tego typu zachowanie jest formą szantażu. Jeśli jednak zaoferujesz komuś pomoc dla prostej przyjemności, z czystej empatii, Twój stosunek do świata zmieni się i stanie się bardziej pozytywny.
Powyższe 5 wskazówek od Artura Torresa pomoże Ci wprowadzić pozytywne nastawienie do Twojego życia. Nie chodzi o bycie najszczęśliwszą osobą na świecie. Chodzi po prostu o to, by być najszczęśliwszą wersją siebie. Dając z siebie najlepsze, co masz do zaoferowania, osiągniesz swoje cele znacznie wcześniej niż Ci się wydaje.