Przebaczenie czyni mnie lepszą osobą

Przebaczenie czyni mnie lepszą osobą

Ostatnia aktualizacja: 18 maja, 2017

Jeżeli istnieje coś, co dodaje mi otuchy bardziej, niż cokolwiek innego, to świadomość, że jestem zdolny przebaczyć. W rzeczywistości przebaczenie uratowało mnie, ponieważ była to jedyna droga do odnalezienia siebie. Przebaczenie komuś, kto mnie skrzywdził, doprowadza do pewnej zmiany. Zamiast myśleć o tej osobie z nienawiścią, zacząłem myśleć o sobie z miłością.

“Nie ma nic lepszego niż odnalezienie siebie oraz przebaczenie komuś, niezależnie czy racja stała po stronie danej osoby, czy nie. Ludzie ranią innych, ponieważ w danym momencie nie mogli zrobić nic lepszego, ponieważ byli przerażeni lub cokolwiek innego nimi powodowało. Dlatego wybaczanie jest czymś cudownym.”

– Marwan-

para i gwiazdy

Chodzi o uratowanie siebie

Akceptacja bycia zranionym oraz próba ruszenia naprzód to olbrzymi szok emocjonalny. Czujemy się w tym osamotnieni i zdaje się, że mamy przed sobą tylko dwie możliwości.

Z jednej strony, najprostszą drogą byłoby pozwolenie, aby czas zagoił rany, podczas gdy przebaczenie przyjdzie w końcu samo. Drugą opcją jest stawienie czoła bólowi oraz wybaczenie.

Wraz z upływem lat zrozumiałem, że tylko to drugie wyjście działa naprawdę, jako że tylko przebaczenie pozwoliło mi przestać myśleć o moich ranach z nienawiścią, a raczej zastanowić się nad blizną.

Przebaczenie nie równa się zapomnieniu, to nie jest usprawiedliwianie, pomniejszanie, ani pojednanie. Wybaczanie to osobisty proces bez oczekiwania niczego w zamian. Robimy to dla siebie, aby nie grzęznąć w przeszłości. Przebaczenie to ruszanie do przodu i niepozwalanie, aby bolesna przeszłość wpływała na naszą teraźniejszość.”

– Anonim-

Przebaczenie komuś to zaproszenie to miłowania i uratowania samego siebie. Ratuje nas to przed bólem i pomaga przezwyciężyć wyrządzone nam krzywdy, pomaga wzrastać, stawać się lepszą osobą oraz doceniać to, co posiadamy.

Przebaczenie czyni mnie kimś lepszym

Dlaczego wybaczanie pozwala nam się rozwijać? Przebaczenie to najodważniejszy czyn, jaki znam. W rzeczywistości nic nigdy nie uczyniło mnie tak wielkim, jak umiejętność wybaczania największych rozczarowań oraz zrozumienie, że równie ważne jest wybaczać, jak i mieć przebaczone.

Proszenie o przebaczenie jest tak samo trudne, jak udzielanie go. Zapominanie o bólu, aby wynieść zalety drugiego człowieka ponad jego błędy, to czyn wymagający szczególnej odwagi.

dziewczyna tańczy na łące

Na przykład, lubię ludzi, którzy rozumieją, że istnieje cena dobrego samopoczucia. Często dzieje się tak kiedy wybaczamy, zapominamy oraz odpuszczamy to, co nas boli.

Lubię wiedzieć, że moje zachowanie nie jest stale przepuszczane przez filtr dobra i zła, i że wolno mi popełniać błędy.

Dlaczego przebaczenie jest konieczne?

Szczerość działa dobroczynnie we wszystkich naszych relacjach, lecz szczególnie tej, którą mamy z sobą samym.

Kiedy nadchodzi czas wybaczenia, nie zadziała ono, jeśli nie będzie płynąć z wewnątrz. Przebaczanie oferuje pewne korzyści, których możesz być nieświadomy. Kiedy nie wybaczamy, gromadzi się w nas negatywna energia. To coś na miarę nienawiści. W końcu to my jesteśmy tymi, których to dotyka najbardziej, nawet jeśli myślimy inaczej.

Wybaczanie dobrze działa na nasze zdrowie: istnieją badania, które potwierdzają, że przebaczanie zmniejsza stres oraz choroby serca. Wybaczania uwalnia oraz leczy: ludzie się zmieniają, czas również, nikt nie jest idealny. Im wcześniej to zrozumiemy, tym szybciej będziemy mogli się uwolnić od sytuacji, w której ugrzęźliśmy. Przebaczanie oznacza wtedy, że zrozumieliśmy, iż wszyscy popełniają błędy.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.