Czy postanowienia noworoczne dotyczące uprawiania sportu w tym roku staną się rzeczywistością? Dowiedz się, jak ważna jest motywacja i dyscyplina przy okazji postanowień noworocznych.
Uprawianie sportu to obok odchudzania się najbardziej popularne postanowienia noworoczne. Nic więc dziwnego, że w pierwszych tygodniach 2020 roku siłownie pękają w szwach, a ulice są pełne rowerzystów i biegaczy.
Ten zapał, z którym wszyscy zwykle rozpoczynamy nowy rok jest wynikiem motywacji, która z czasem znika. Ale co sprawia, że niektórzy ludzie spełniają swoje postanowienia noworoczne, a inni nie?
Jak dobrze wyjaśnia w swojej książce Study of Human Motivation David McClelland (profesor psychologii na Uniwersytecie Harvarda) motywacja do osiągnięcia celu rodzi się z początkowego pragnienia, z emocji związanych z nabyciem nowych umiejętności i przyjemnego odczucia postępu.
Dlaczego jednak bez dyscypliny ludziom tak trudno spełnić postanowienia noworoczne?
Postanowienia noworoczne: do osiągnięcia celów potrzebna jest dyscyplina
Musimy pamiętać, że kiedy wchodzimy w nowy rok nie pracujemy. Jesteśmy wypoczęci, pełni pragnienia robienia nowych rzeczy i czekający z niecierpliwością na ten nowy rok, który zachęca do zmian.
Jednak zakwasy, brak widocznych postępów, zmęczenie pracą, obowiązki… Wszystko to zaczyna przeszkadzać od drugiego miesiąca roku. To wtedy zaczynamy zapominać o uprawianiu sportu, zaczynamy robić wymówki (pada deszcz, jest zimno, jestem chory) i stopniowo, początkowa motywacja zaczyna słabnąć.
Do tego wszystkiego dodajmy, że w ciągu miesiąca i bez wprowadzenia zmian w diecie nie zauważymy praktycznie żadnej zmiany w naszym ciele, co nas sfrustruje i sprawi, że poddamy się nie zastanawiając się nad tym ani chwili. Dzięki dyscyplinie możemy tego uniknąć.
Dyscyplina to zbiór norm i zasad, których przestrzegamy, ponieważ sprawia, że czujemy się dobrze lub dlatego, że musimy. Na przykład każdego dnia, kiedy wstajemy myjemy zęby, bez względu na to, jak nam się nie chce. Jest to dyscyplina, którą możemy zastosować także w przypadku sportu. Jak? Najważniejsze jest, aby stopniowo wprowadzać go do naszego życia.
Jak utrzymać motywację?
To, co sprawia, że niektórzy ludzie trzymają się postanowień noworocznych to motywacja, którą potrafią utrzymać. Z tego powodu, aby nie stracić z oczu naszego celu i kontynuować uprawianie sportu należy wziąć pod uwagę kilka wskazówek.
- Wybierz zajęcie, które Cię interesuje: nie musi to być bieganie, ale może to być joga, jazda na rowerze lub spacerowanie każdej nocy po pracy. Motywacja będzie niemożliwa, jeśli nie lubimy lub nie jesteśmy zainteresowani danym sportem. Istnieją setki dyscyplin, z których możemy wybrać!
- Zacznij po trochu: nawyk nie tworzy się z dnia na dzień. Ważne jest, aby wprowadzić pewne zmiany, na przykład iść na siłownię dwa dni w tygodniu, po miesiącu dodać jeszcze jeden dzień, i tak dalej. W ten sposób sport znajdzie swoje miejsce w naszym życiu.
- Poznaj ludzi, którzy lubią ten sam sport: jeśli zapiszemy się na zajęcia lub będziemy biegać codziennie w tym samym miejscu w końcu spotkamy ludzi, którzy również uprawiają ten sport. Może nawet stworzycie grupę, aby razem uprawiać sport lub zaprzyjaźnić się.
„Nigdy nie zmienisz Twojego życia, dopóki nie zmienisz czegoś, co robisz każdego dnia”.
-John C. Maxwell-
Postanowienia noworoczne – tym razem się uda
Wszystkie te wskazówki będą niezbędne do osiągnięcia dyscypliny, która pomoże nam w końcu stać się ludźmi, którzy spełnią swoje postanowienia noworoczne. Z czasem zaczniemy zauważać zmiany. Zauważymy, jak tracimy na wadze, jesteśmy bardziej elastyczni, nasze mięśnie brzucha są widoczne. To zachęci nas do dalszego ćwiczenia i samodoskonalenia.
Chociaż motywacja popycha nas do podejmowania decyzji i kroków, aby wprowadzić sport do naszego życia to tylko dyscyplina zapewni, że postanowienie noworoczne zostanie ostatecznie spełnione. Nie zawsze będziemy mieć ochotę na ćwiczenia, czasem pogoda nie będzie najlepsza…
Ale ile razy przezwyciężyliśmy lenistwo i po uprawianiu sportu czuliśmy się wspaniale? Nie pozwólmy, aby ten rok był kolejną sfrustrowaną próbą wprowadzenia ćwiczeń do naszego życia.
Wybierzmy mądrze, zacznijmy powoli i bądźmy cierpliwi. Dzięki dyscyplinie w końcu dowiemy się, dlaczego niektórzy ludzie spełniają postanowienia noworoczne i dlaczego wcześniej my nie byliśmy w stanie tego zrobić.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Dosil, J. (2004). Psicología de la actividad física y del deporte. Madrid: McGraw-Hill.
- Moreno Murcia, J. A., Alonso Villodre, N., Martínez Galindo, C., & Cervelló Gimeno, E. (2005). Motivación, disciplina, coeducación y estado de flow en educación física: Diferencias según la satisfacción, la práctica deportiva y la frecuencia de práctica. Cuadernos de Psicología del Deporte, vol 5, nº 1-2, 2005.