Poranny smutek i jego przyczyny

Poranny smutek to rezultat nieodpowiednich nawyków lub niedostatecznego wypoczynku. Może być też elementem zaburzeń nastroju. Jak ustalić przyczynę?

Poranny smutek

Poranny smutek zdarza się wielu osobom. Czasami uczucie to jest naprawdę silne, a nawet przypomina depresję. Z biegiem godzin jednak ustępuje, a wieczorami nie ma po nim śladu.

Smutek tego rodzaju nazywany jest czasami “poranną depresją”. Jest specyficzna i dlatego różni się od innego typu depresji. Jej charakterystyczną cechą jest fakt, że pojawia się w pierwszych godzinach dnia. 

W niektórych przypadkach nie poranny smutek nie ma związku z depresjąale stanowi konsekwencję innych czynników. Czasami nie chodzi jedynie o przejściowe epizody, ale o coś bardziej złożonego.

Uczyń sanktuarium ze swojego otoczenia i zawrzyj ze sobą pokój”.

-Antonio Sánchez-

Smutna kobieta

Poranny smutek i jego przyczyny

Poranny smutek wiąże się z trzema czynnikami. Pierwszym z nich jest depresja, drugim niedostateczny wypoczynek, trzecim spożywanie alkoholu.

O porannej depresji mówi się, gdy objawy pojawiają się od razu po przebudzeniu. Apatia i poczucie emocjonalnej pustki z czasem ustępują.

Inną przyczyną porannego smutku może być niedostateczny wypoczynek w nocy. Sen nie zawsze przynosi regenerację. Przyczyną mogą być problemy zdrowotne. Wówczas samopoczucie o poranku jest znacznie pogorszone.

Gdy uczucie smutku pojawia się po nocy zakrapianej alkoholem, przyczyną może być zmiana w obrębie faz snu. Alkohol to depresant mocno wpływający na układ nerwowy, czego skutki mogą być odczuwane kolejnego ranka.

Depresja poranna

Ze wszystkich wspomnianych przyczyn najbardziej skomplikowana jest depresja. To stan wymagający leczenia, który jest objawem zaburzenia lub jego początków. Oto główne symptomy porannej depresji:

  • Trudności z budzeniem się i wstawaniem z łóżka. Powieki wydają się ciężki i trudno jest zacząć się poruszać.
  • Problemy z zaśnięciem i wybudzanie się w nocy. Może być to objaw podniesienia poziomu kortyzolu we krwi, co prowadzi do niepokoju i niedostatecznego wypoczynku.
  • HipersomniaNiektórzy mają większą od innych potrzebę snu bez konkretnego powodu. Może być to objaw depresji, ale nie zawsze tak jest.
  • Nieprawidłowe odżywianie. Jedzenie zbyt mało lub zbyt dużo, szczególnie wieczorami, może negatywnie wpływać na nastrój.
  • Brak koncentracjiTrudności ze skoncentrowaniem się na codziennych zadaniach i skończeniem tego, co się zaczęło.
  • Drażliwość i uczucie frustracjiObjawiają się intensywniej rano, ale do pewnego stopnia utrzymują się przez cały dzień.’
  • Utrata zainteresowania i uczucie pustki.

Kobieta w łóżku

Co robić w takiej sytuacji?

Jeśli poranny smutek pojawia się często i jest intensywny, warto skonsultować się ze specjalistą. Jedna na pięć osób cierpiących na depresję ma problemy ze snem. Nocna praca, szczególnie jeśli jest stresująca, może skutkować poranną depresją. Przyczyną jest nadmierne obciążenie ciała i umysłu.

Jeśli coś cię martwi lub doświadczasz ciągłego smutku i frustracji, możliwe, że potrzebujesz pomocy psychologa. Im szybciej się po nią zgłosisz, tym będzie skuteczniejsza. Co więcej, dbaj o higienę snu i odpowiedni wypoczynek w nocy.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Kerr, M. (2019, 7 de marzo). Morning depression: what it is and how to treat it. Healthline. https://www.healthline.com/health/depression/morning-depression
  • Johns Hopkins Medicine. Depression and sleep: understanding the connection. https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/depression-and-sleep-understanding-the-connection#:~:text=Depression%20and%20sleep%20problems%20are,falling%20asleep%20or%20staying%20asleep.
  • Li, J. Z., Bunney, B. G., Meng, F., Hagenauer, M. H., Walsh, D. M., Vawter, M. P., … & Bunney, W. E. (2013). Circadian patterns of gene expression in the human brain and disruption in major depressive disorder. Proceedings of the National Academy of Sciences110(24), 9950-9955.
  • McHugh, R. K., & Weiss, R. D. (2019). Alcohol use disorder and depressive disorders. Alcohol research: current reviews40(1).
  • Salguero Noguera, J. M., & Iruarrizaga Díez, I. (2006). Relaciones entre inteligencia emocional percibida y emocionalidad negativa: ansiedad, ira y tristeza/depresión. Ansiedad estrés, 207-221.
Scroll to Top