Aby pokonać niechęć do zmian, niezbędne jest pragnienie tej zmiany i pewność, że przemiana ta wzmocni naszą tożsamość, zamiast ją negować.
Czy nam się to podoba, czy nie, życie jest dynamiczne. Nic nie pozostaje takie samo przez cały czas. Dlatego to, co znamy dziś, jutro może być całkiem inne. Mimo to wiele osób odczuwa silny opór wobec wszelkich przemian i nie wie, jak pokonać niechęć do zmian. W rzeczywistości niektórzy bardzo się starają powstrzymać zmiany.
Większość z nas chce być lepsza. Pamiętamy o tym podczas wykonywania codziennych zadań. Są jednak momenty, w których myślimy o tym, czy na pewno chcemy zapłacić cenę, jaką implikuje ten wzrost. Może boimy się porażki lub nieznanego.
Tak czy inaczej, mamy w sobie źródło, z którego siłę czerpie niechęć do zmian. To wyjaśnia, dlaczego czasami utykamy w tym samym miejscu przez długi czas, nawet jeśli nie czujemy się z tym dobrze.
Niechęć do zmian to siła, która zmusza nas do pozostania w naszej strefie komfortu. Zmiana wiąże się z zakłóceniem naszej rutyny, a także naszego wewnętrznego świata. Oznacza to także stawianie czoła nowym wyzwaniom. Niewątpliwie wszystkie te rzeczy mogą nas przerazić.
Istnieją jednak pewne klucze, które mogą nam pomóc pokonać niechęć do zmian. Przyjrzyjmy się 5 z nich.
„Strach, niepewność i dyskomfort to części składowe kompasu ku rozwojowi”.
-Anonim-
Jak pokonać niechęć do zmian w 5 krokach
1. Cele atrakcyjne emocjonalnie
Jeśli chodzi o zmiany, najważniejsze są emocje, które towarzyszą transformacji. Czasem „czujesz”, że potrzebujesz zmiany, ale po prostu nie chcesz lub boisz się cokolwiek zmienić. W takim przypadku możliwe jest, że wkrótce wrócisz do swoich dawnych nawyków.
Dlatego tak ważne jest, aby myśleć o prawdziwych pragnieniach. Kiedy naprawdę pociąga Cię cel, znacznie łatwiej będzie Ci pokonać niechęć do zmian.
Jeśli jest to cel bardzo ważny w Twoim życiu, ale nie możesz przywiązać do niego swoich emocji, być może warto przeanalizować, co się dzieje w Twoim wnętrzu. Co powstrzymuje Cię od przejścia przez zmianę, której pragniesz?
2. Małe i konkretne cele
Ważne jest wyznaczanie jasnych, konkretnych celów. Ogólne stwierdzenia nie pomogą pokonać oporu przed zmianami. Wręcz przeciwnie, im bardziej nieokreślony cel, tym trudniej będzie skoncentrować wysiłek na jego osiągnięciu. Dlatego pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to jasno określić swój cel.
Po drugie, musisz podzielić swój cel na małe cele. Jeśli jest ich zbyt wiele, być może trzeba to wszystko trochę zawęzić. Chodzi o to, że cel wymagający wykonywania wielu zadań jest trudny do osiągnięcia.
Zawężenie celu spowoduje, że łatwiej będzie Ci zarządzać całym procesem zmiany. Pomoże Ci to również zauważać postępy, które z pewnością sprawią, że poczujesz satysfakcję i motywację.
3. Jasna wizja
Badania w tej dziedzinie pokazują, że racjonalne argumenty nie są wystarczające, aby pokonać niechęć do zmian. Możemy mieć najlepsze powody, aby zmienić świat. Jednak nie oznacza to, że automatycznie nas one zmotywują. Musimy zrobić kolejny krok.
Najważniejsza jest jasna wizja tego, czego pragniesz i jak planowana zmiana może wpłynąć na Twoje życie. Wizualizuj, co osiągniesz, a także czego nie uda Ci się zdobyć, jeśli nie przejdziesz przez proces zmiany.
Innymi słowy, musisz wyobrazić sobie siebie w przyszłości. Jak wyglądałoby Twoje życie po tej zmianie? To może Cię naprawdę zmotywować.
„Nie bój się porażki. Obawiaj się, że w przyszłym roku będziesz tkwić dokładnie w tym samym miejscu co dzisiaj”.
-Anonim-
4. Krótkoterminowe osiągnięcia
Dzieląc główny cel na małe cele, pamiętaj, aby te małe wyzwania były w miarę możliwości krótkoterminowe. Zasadniczo nie powinny one zabierać zbyt wiele czasu. Jeśli osiągnięcie celu ma zająć dużo czasu, możesz czuć przez to mniej motywacji do działania.
Z drugiej strony, zdolność doceniania wyników w krótkim czasie może zmienić Twoje nastawienie na lepsze. Pomaga to udowodnić sobie, że rzeczywiście dokonujesz zmiany w swoim życiu. Może Cię zmusić do ciągłego posuwania się naprzód.
5. Zmiany, które wzmacniają Twoją tożsamość, a nie jej zaprzeczają
Twoja tożsamość jest bardzo ważna, jeśli chodzi o dokonywanie zmian. Czasami jesteśmy bardzo niechętni, aby coś zmienić w naszym życiu, ponieważ nie identyfikujemy się z tą zmianą. W rzeczywistości są chwile, w których czujemy, że pewne zmiany kłócą się z tym, kim czujemy, że naprawdę jesteśmy.
Dzieje się tak, gdy do zmiany pchają Cię siły zewnętrzne. To, co dla jednych może być godnym celem, dla Ciebie może nie być warte zachodu lub wręcz sprzeczne z Twoimi wartościami. Jeśli postanowisz wprowadzić zmianę tylko po to, by podobać się tym, którzy są wokół Ciebie, najprawdopodobniej zawiedziesz.
To tylko niektóre klucze pozwalające pokonać niechęć do zmian. Pamiętaj, że w tym sensie, jeśli chodzi o zmiany, najważniejsze są szczere pragnienia.
Ludzie zwykle są w stanie kształtować swoje pragnienia. To dobre miejsce, by zrobić pierwszy krok. Zadaj sobie pytanie, czego naprawdę chcesz i jak daleko możesz się posunąć, aby to zdobyć.
„To nie jest najsilniejszy z gatunków, które przeżyły, ani najinteligentniejszy z tych, które przeżyją. To on najbardziej nadaje się do zmiany”.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- García, S., & Dolan, S. (1997). La dirección por valores (DPV): el cambio más allá de la dirección por objetivos. McGraw-Hill.