Dobre poczucie humoru, czyli umiejętność zastosowania ironii i dowcipu do przedstawienia rzeczywistości, która często jest nieco szara, na ogół jest oznaką inteligencji. To sztuka tych, którzy kształtują to, co widzą, wykorzystując elegancką satyrę, aby to odzwierciedlać. Sztuka, tych, którzy potrafią sprawić, że śmiejemy się głośno, pokazując nam bardziej rozluźnioną i oryginalną rzeczywistość.
Teksty Platona są naprawdę zaskakujące. Ten słynny grecki filozof i nauczyciel Arystotelesa ostrzegał, że poczucie humoru i śmiech są niczym więcej jak atrybutem czynienia zła. Według niego każda osoba, która korzystała z wielu żartów, wykazywała dumne zachowanie; chwaliła się sobą i ośmielała się wyśmiewać innych.
„Osoba bez poczucia humoru jest jak wagon bez sprężyn. Szarpie nią każdy żwir na drodze”.
-Henry Ward-
Jeśli Platon utrzymywał tę wizję, to dlatego, że sztuka rozśmieszania innych czasami wymaga użycia obraźliwych stwierdzeń. Przeciwstawia się kodeksom moralnym i wyśmiewa określone grupy społeczne. Obiektywizuje ludzi, ich przekonania, cechy fizyczne itp. Ale poczucie humoru wykorzystane w wyrafinowany i twórczy sposób jest sztuką.
Poczucie humoru i jego związek z inteligencją
Poczucie humoru jest bez wątpienia najlepszym elementem w liście motywacyjnym. Jest to coś, na co wszyscy zwracamy uwagę przy niejednej okazji.
Tak więc nic nie mówi o kimś tak wiele, jak to, co go śmieszy (lub nie). Odkrywanie czyichś umiejętności rozumienia najbardziej proroczych ironii, lub umiejętności łagodzenia napięcia genialnym poczuciem humoru może być naprawdę emocjonujące. Bez poczucia humoru bardzo trudno wzmocnić więzi międzyludzkie.
Niezależnie od tego, czy w to wierzymy, czy nie, osoby posiadające umiejętność posługiwania się bardziej wyrafinowanym i twórczym poczuciem humoru mają wyższe IQ.
Oczywiście są ludzie o wysokim ilorazie inteligencji, którzy nie są dobrzy w opowiadaniu dowcipów. Najbardziej godnymi uwagi przykładami takich osób są Oscar Wilde, George Bernard Shaw czy Groucho Marx.
Temat ten jest jeszcze bardziej interesujący z uwagi na pewne szczegóły. Jak wykazało badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Wiedeński w Austrii, osoby o wielkim poczuciem humoru uzyskały w badaniu bardzo wysokie wyniki werbalne i emocjonalne.
Wyniki tych badań pokazują również, że istnieje bezpośredni związek między poczuciem humoru, zdolnościami poznawczymi, inteligencją emocjonalną i samooceną.
- Ogólnie rzecz biorąc, ekstrawertyczni ludzie używają humoru jako strategii radzenia sobie ze stresem, zmartwieniami lub codziennymi przeciwnościami losu.
- Z drugiej strony psychologowie ewolucyjni opisują poczucie humoru jako „dziedziczną cechę”, cechę, która może decydować o większej zwinności i elastyczności umysłowej lub, przeciwnie, o większej sztywności.
- Podobnie, badacze odkryli, że negatywne style humorystyczne oparte na sarkazmie, atakach i ośmieszaniu lub kpinach są powiązane, przeciwnie, ze złymi nastrojami i depresją.
Poczucie humoru i kreatywność
Kiedy zapytano kiedyś Alberta Einsteina, skąd pochodzi jego pomysłowość, kreatywność i inteligencja, odpowiedział, naturalnie, że sekretem jest jego poczucie humoru.
Od dzieciństwa miał dobre poczucie humoru. W głębi serca wciąż był dzieckiem zdolnym do patrzenia na świat z taką samą ciekawością i niewinnością. Nigdy nie stracił zdolności do rozmyślania i potrafił się szczerze śmiać.
Daleki od bycia banalną anegdotą, Einstein doskonale wiedział, co mówił, podkreślając wagę poczucia humoru w związku z ludzką inteligencją. W rzeczywistości wiele badań neuropsychologicznych potwierdza związek między naszymi pozytywnymi stanami emocjonalnymi a kreatywnością, a także inteligencją.
Nie możemy zapomnieć, że śmiech pobudza produkcję dopaminy w mózgu. Ten neuroprzekaźnik także „włącza” te neuronowe mechanizmy, które pośredniczą w uczeniu się.
W rezultacie stajemy się bardziej elastyczni i kreatywni, a nasza pamięć i koncentracja się poprawiają. Śmiech również poprawia naszą uwagę. Śmiech to życie, a poczucie humoru łączy nas z innymi. Zmniejsza stres, wzmacnia system odpornościowy, a także czyni nas bardziej produktywnymi.
Życie w ostatecznym rozrachunku opiera się na miłości i humorze. Dlatego powinniśmy kochać, aby lepiej rozumieć życie i pielęgnować poczucie humoru, aby znosić codzienne wyzwania.
Dlatego nie lekceważ korzystnego wpływu, jaki ma śmiech na serce i mózg. Jeśli poczucie humoru czyni nas bardziej inteligentnymi, warto z niego korzystać w sprytny i umiejętny sposób.