Pierwszy dzień w szkole - spraw, by był jak najlepszy dla Twojego dziecka

Pierwszy dzień w szkole - spraw, by był jak najlepszy dla Twojego dziecka
Anet Diner Gutverg

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Anet Diner Gutverg.

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Pierwszy dzień w szkole jest początkiem nowego rozdziału w życiu dzieci. Może wiązać się z intensywnymi emocjami, zarówno dla Ciebie, jak i dla Twoich dzieci. Ale w przeciwieństwie do tego, co niektórzy mogą sądzić, doświadczenie to nie musi być trudne ani nieprzyjemne. W rzeczywistości istnieją narzędzia i strategie, których możesz użyć, aby nie dopuścić do tego, by którekolwiek z was poczuło się źle.

W poniższym artykule podamy Ci kilka rad, które mogą być przydatne, gdy nadchodzi pierwszy dzień w szkole. Jedna z najważniejszych wiąże się z zaakceptowaniem tego, że chodzenie do szkoły oznacza zmianę. Jako dorośli możemy patrzeć na to inaczej. Dla Twojego dziecka jednak właśnie otwierają się drzwi do wielkiego świata. Musisz traktować tę chwilę z szacunkiem. Zajmij się emocjami dziecka i swoimi własnymi. Pierwszy dzień w szkole może być doświadczeniem pozytywnym.

“Nie chrońcie swoich dzieci przed trudami życia, zamiast tego nauczcie dzieci, jak je pokonać.”

-Louis Pasteur-

Pierwszy dzień w szkole -porozmawiaj z dzieckiem o tym, co się wydarzy

Im więcej szczegółów i informacji podasz swojemu dziecku, tym bezpieczniej i pewniej się poczuje, gdy znajdzie się w środku zmian. Te szczegóły obejmują takie rzeczy, jak odwiedzenie nowej szkoły przed rozpoczęciem roku, przedstawienie dziecka nauczycielowi oraz kupowanie plecaka i przyborów szkolnych. Wszystkie te czynności mają znaczenie.

Wyjaśnij rutynowe czynności krok po kroku, zadania, które wykonają, kilka sytuacji, które mogą się pojawić, ile innych dzieci tam będzie… Powiedz im także, że muszą przestrzegać zasad obowiązujących w szkole, słuchać innych dorosłych, którzy nie są mamą ani tatą i dzielić się swoimi rzeczami z innymi dziećmi.

Pierwszy dzień w szkole.

Wyjaśnij, co się stanie po szkole. Na przykład: “Twoja babcia Cię odbierze” lub “Spróbuję się nie spóźnić, ale jeśli tak się stanie, poczekaj na mnie na placu zabaw, dopóki tam nie dotrę.” Możesz zostawić je z czymś co należy do Ciebie, jak bransoletka lub kawałek materiału z Twoimi perfumami. Dobrym pomysłem jest też złożyć pocałunek na rączce dziecka. Dzięki temu będzie czuło, że jesteś przy nim przez cały dzień.

“Edukacja jest tym, co pozostaje, gdy zapomni się tego, czego nauczyliśmy się w szkole”.

Albert Einstein

Pierwszy dzień w szkole – przygotowanie zaczyna się wcześniej

W ciągu roku szkolnego istnieją pewne wyzwania dla rodziców i dzieci, takie jak wczesne wstawanie lub spożywanie posiłków w stołówce. Jeśli chodzi o sen, możesz ustalić rutynę kładzenia się spać i stopniowo zbliżać się do 8-10 godzin snu, jakich potrzebuje Twoje dziecko. Jeżeli w szkole nie będzie czasu na drzemkę, wykorzystać czas wakacji, a by oduczyć jej dziecko.

Jeśli chodzi o dietę, możesz zacząć przygotowywać określone produkty i zachęcać dziecko do wypróbowania ich w domu, aby nie było problemów w stołówce. Możesz mu również pomóc, stopniowo egzekwując bardziej rygorystyczny harmonogram i rutynę. W ten sposób Twój maluch będzie mógł lepiej dostosować się do środowiska szkolnego.

Spędzanie czasu z innymi dziećmi może również pomóc w przygotowaniu go do sytuacji na które napotkają w szkole. Możesz zabrać je do grup dla matek, na rodzinną jogę lub lekcje muzyki, również park jest świetnym miejscem do znalezienia innych dzieci. Może to być jakiekolwiek miejsce podobne do tego, które zobaczą na szkolnym boisku.

Dzieci nie są takie same

Ważne jest, aby pamiętać, że Twoje dziecko przeżyje pierwszy dzień w szkole w oparciu o swoją wyjątkową osobowość, mocne i słabe strony. Porównywanie jednego dziecka do drugiego nie doda nic do doświadczenia.

To nie jest dobry pomysł, aby zachęcić dziecko, mówiąc: “pójdziesz do szkoły jak Twój brat lub siostra.” Chyba lepiej będzie powiedzieć “pójdziesz do szkoły i doświadczyć nowych rzeczy” lub coś w tym stylu.

“Ten świat jest świetną szkołą, w której każdy ma wiele okazji, aby uczynić siebie lepszym człowiekiem”.

-Swami Sivananda-

Jako rodzice postępujemy inaczej z każdym dzieckiem, więc to kolejny powód, dla którego porównania niewiele pomagają. Mogą się nawet zemścić. Pójście do szkoły dla Twego pierwszego dziecka nie jest takie samo jak wysłanie do niej drugiego.

Rozpoznanie własnych emocji pomoże Ci je kontrolować i znaleźć dla nich jak najlepsze ujście. To nie znaczy, że nie powinieneś mówić dziecku, że będziesz za nim tęsknić. Oznacza to po prostu, że jeśli utrzymasz pozytywne, zrelaksowane podejście, jest bardziej prawdopodobne, że Twoje dziecko odczuje wszystko w ten sam sposób.

Szanuj indywidualność i osobowość każdego z Twoich dzieci. Nie wszystkie adaptują się tak samo lub doświadczają tych samych sytuacji w ten sam sposób. Zaufaj swojemu dziecku. Nawet jeśli potrwa to trochę dłużej, przystosuje się. Nie poddawaj się od razu, a ono też tego nie zrobi.

Matka z dzieckiem.

Ważne jest, aby się dostosować

Istnieje ryzyko, że ​​pierwszego dnia w szkole i w następne dni Twoje dziecko zacznie robić rzeczy, które Cię zmartwią, np. doświadczać napadów złości, które jakiś czas temu udało Ci się wyeliminować. Ale zwykle objawy te znikną po kilku dniach, gdy dziecko przyzwyczai się do rutyny. Gdy środowisko, koledzy z klasy i nauczyciele zostaną lepiej poznani, zachowanie powinno się poprawić.

Możesz również pomóc, aby te niepożądane objawy jakie wywołuje pierwszy dzień w szkole zniknęły szybciej. Na przykład, kiedy przyzwyczajają się do rutyny. Dobrym pomysłem będzie położyć dziecko do łóżka nieco wcześniej. Może mu być trudno zasnąć. I upewnij się, że wszystko jest gotowe dzień wcześniej. Ale to jest jedna z tych rzeczy, których warto pilnować w ciągu wszystkich szkolnych lat.

Jeśli możesz, w ciągu pierwszych kilku dni Ty lub Twój małżonek starajcie się sami zaprowadzić dziecko do szkoły. To zwiększy jego poczucie bezpieczeństwa i ukoi poczucie opuszczenia. Postaraj się dotrzeć tam trochę wcześniej aby porozmawiać z nauczycielem, innymi dziećmi i rodzicami. Kiedy zobaczy, jak spotykasz się z innymi i dobrze się z nimi dogadujesz, postara się zrobić to samo. Będzie czuć się bezpieczniej.

Pierwszy dzień w szkole – jak się pożegnać

Pożegnania mogą być delikatną sprawą, więc najlepiej by były krótkie. Możesz na przykład uściskać i pocałować parę razy oraz wypowiedzieć pocieszające słowa, takie jak “będzie super”. Następnie odejdź z uśmiechem na twarzy. W ten sposób Twój uśmiech zostanie z dzieckiem, gdy będzie się czuło smutne i tęskniło.

Może się to skończyć płaczem, zwłaszcza podczas pierwszych kilku dni. To normalne; prawdopodobnie trudno jest mu być daleko od Ciebie i dostosować się do nowego środowiska. Jeśli podejdziesz do tego spokojnie i cierpliwie i zaufasz ludziom, którzy pracują w szkole, szlochanie nie potrwa długo.

Ale jeśli płacz dziecka sprawi, że przedłużysz pożegnanie i pozostaniesz, aby je uspokoić. wszystko co osiągniesz to tylko wzmocnienie napadów złości. Jest to najlepszy sposób na przedłużenie niewłaściwego zachowania, które normalnie zniknęłoby znacznie prędzej.

Odbieranie dziecka po szkole

Podczas gdy dziecko dostosowuje się do nowych warunków, ważne jest również, aby każdy, kto odbiera je po szkole, był na czas, aby Twój maluch mógł zobaczyć, że bycie w szkole jest konieczne i że ich tam nie zostawiłeś na zawsze. Ale to ponowne spotkanie też nie powinno być przesadne, jak kadr wycięty z filmu. Postaraj się, aby było jak najbardziej normalnie, tak jakby dziecko właśnie spędziło popołudnie bawiąc się z babcią.

“W szkole nauczyłem się śmiać, a także nauczono mnie jednej ważnej rzeczy: śmiać się z tego, co szanowałem i szanować to, z czego sie śmiałem.”

– Claudio Magris-

Pożegnanie z mamą.

Zapytaj dziecko, jak minął mu dzień i zwróć uwagę na pozytywy. A jeśli możesz, to powinieneś nawet zachęcić je do spędzania czasu po szkole z kolegą z klasy, jeśli to możliwe i polubili się nawzajem. Każda stworzona więź sprawi, że nowa sytuacja stanie się bardziej znajoma i pomoże mu szybciej się przystosować.

Jak powiedzieliśmy wcześniej, przystosowanie się jest czymś normalnym i wymaga czasu. Pojawią się zapewne jakieś nowe zachowania. Może to być zmniejszony apetyt czy spanie mniej lub więcej niż normalnie. Ponadto dziecko może wydawać się rozdrażnione lub wrażliwe, itp. Ale jeśli taki stan się przedłuża a dziecko wciąż nie umie się dostosować i płacze za każdym razem, gdy wychodzisz (lub przejawia inne podobne zachowania), dobrze byłoby skonsultować się z profesjonalistą.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.