Twoje dziecko - 10 przykazań, które mogą zaszkodzić

Twoje dziecko - 10 przykazań, które mogą zaszkodzić

Ostatnia aktualizacja: 02 września, 2017

W dzisiejszych czasach wychowanie maluchów stało się bardzo skomplikowane. Zawsze istnieje ryzyko, by “zepsuć” swoje dziecko. Taki sposób wychowania oczywiście jest prostszy, lecz jest tak samo kosztowny lub nawet bardziej.

Ale skąd możemy wiedzieć, że psujemy własne dziecko? Jaką drogę wybrać: sztywne wychowanie czy może świadome rozpieszczanie?

Wybór ten należy do rodziców, opiekunów, wychowawców czy nawet do społeczeństwa ogólnie. Nie zamierzamy podkreślać znaczenie telewizji w rozwijaniu dzieci, aby jeszcze bardziej nie przedłużać tego artykułu. Aczkolwiek wszyscy wiedzą, że ten wpływ jest naprawdę ogromny.

Nie będziemy też skupiać się zbytnio na temat tego, jakie praktyki są dobre w wychowaniu dziecka, a które są złe. Będziemy się starać zachowywać dystans w celu bycia obiektywnymi.

Przedstawimy sposoby zachowania rodziców, które nie powinny zostać wprowadzone w życie, jeśli chcecie dobrze wychować własne dziecko.

“Zacznij uczyć dzieci, a nie będziesz musiał karać ludzi dorosłych.”

-Pythagoras-

10 przykazań, które psują Twoje dziecko

Ze względu na to, że istnieje wiele sposobów, by rozpieścić swoje dziecko, wyodrębniliśmy 10 zasad, które są tak proste jak dziesięć przykazań. Jeśli będziesz ich przestrzegać, niezależnie od tego, jak dużego pecha masz w życiu, z pewnością możesz osiągnąć pożądane cele.

Emilio Calatayud

Emilio Calatayud, znany sędzia sądu dla nieletnich, wydał listę tych rad dla przyszłych pokoleń (zostały wprowadzone pewne zmiany, aby wzbogacić artykuł):

1. Zacznij dawać dziecku wszystko, co prosi w okresie dzieciństwa. 

W ten sposób będzie dorastało z przekonaniem, że świat należy do niego i ma prawo robić wszystko, czego chce. Kiedykolwiek i jakkolwiek tylko chce.

 

2. Nie przejmuj się jego etycznym czy duchowym wykształceniem. 

Zaczekaj aż dostatecznie wydorośleje, by sam osobiście mógł wybrać swoją ścieżkę. Z pewnością sam się zdecyduje na wartości, których nikt go nie nauczy, i oczywiście samodzielnie zastosuje je w praktyce.

 

3. Gdy dziecko mówi niegrzeczne słowa, śmiej się! 

Bo to również zachęci go do wymyślenia zabawniejszych rzeczy. Częstsze używanie złych słów i działań zrobi z niego popularną osobę. A wiemy już, że wszyscy lubią klaunów.

4. Nie krzycz na dziecko i nie mów, że cokolwiek robi jest źle. 

To może uformować kompleksy i poczucie winy u młodej osoby. Nikt nie chce, żeby jego dziecko czuło się winne, nawet jeśli faktycznie zrobiło coś złego. Lepiej kupić mu zabawkę i mieć nadzieje, że to się więcej nie powtórzy.

5. Zbieraj wszystko, co dzieci rozrzucają dookoła: książki, buty, ubrania, zabawki.

W ten sposób nauczy się przekładać swoją odpowiedzialność na kogoś innego. Ponadto, gdy weźmie ślub, będzie już wiedziało, kto powinien sprzątać mieszkanie.

6. Pozwól dziecku czytać wszystko, co trafia mu do rąk. 

Zadbaj o to, by jego talerze, srebrne sztućce i szklanki były czyste, ale nie o to, by wynieść śmieci z jego głowy. Niech ogląda telewizję i gra na konsoli przez cały dzień.

7. Często kłóć się ze swoim partnerem w obecności dziecka. 

Dzięki temu będzie przygotowany, jeśli jednego dnia jego rodzina całkowicie się robije. Może właśnie z powodu jego zachowania.

8. Daj mu pieniądze, jeśli chce je na cokolwiek wydać. 

Nie daj mu powodów do podejrzeń, że aby mieć pieniądze, musi pracować. Dzięki temu nie będzie miał chęci żyć niezależnym życiem i sam sobie radzić.

9. Spełnij wszystkie jego marzenia, zachcianki i kup mu to, czego chce. 

Poświęcenie się i oszczędność mogą spowodować frustrację, która zniekształci jego przyszłą osobowość.

10. Bądź po jego stronie w każdym konflikcie, jaki może występować z profesorami i sąsiadami. 

Myśl, że wszyscy są uprzedzeni wobec Twojego smyka i jedynie chcą po prostu mu przeszkadzać. Jak w ogóle możesz myślieć, że może kłamać, skoro “Twoje dziecko zawsze mówi prawdę”.

“Dzieci muszą być bardziej wyrozumiałe dla dorosłych.”

-Antoine de Saint-Exupéry-

Dziecko płacze

Edukacja zakłada fundament dorosłej osoby

Jak stwierdziliśmy na początku, możemy traktować edukację jako mniej lub bardziej skomplikowane zadanie. Rzeczą, która nie tworzy bardzo odpowiedzialnych dorosłych, jest brak wyraźnych ograniczeń w młodości.

Nie zapominajmy więc, że ogromna część fundamentu tego, kim dziecko będzie w przyszłości, zakłada się jeszcze w czasie dzieciństwa. Nieważne, czy jest to na dobrze, czy na źle.

Oto właśnie klucze do zepsucie swego dziecka. Proszę zrozumieć odcień ironii oraz sarkazmu tego artykułu. Nie przestrzeganie tych zasad sprawi, że twoje dziecko będzie dobrym człowiekiem.

I oczywiście, “kiedy Twoje dziecko zostanie przestępcą, nie zapomnij oświadczyć, że nie możesz mu niczym pomóc”.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.