Piekące stopy - przyczyny i leczenie

Piekące stopy - przyczyny i leczenie
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

Czy w nocy czujesz irytujące mrowienie w stopach? Jeśli oprócz tego pojawią się piekące stopy, możesz mieć zespół Griersona-Gopalana. Opowiemy Ci więcej w tym artykule.

Zespół Griersona-Gopalana lub piekące stopy jest nocną torturą. Kłucie dochodzące do kostek, mrowienie, pieczenie, jakbyśmy szli po rozgrzanych do czerwoności węglach. Ten problem może stać się irytujący dla tych, u których pojawia się dzień po dniu.

Ten stan może przypominać nam trochę inne zaburzenie, które pojawia się również w nocy i które w pewien sposób znacznie ogranicza jakość życia. Mówimy o zespole niespokojnych nóg. Tak więc, chociaż prawdą jest, że obie choroby mają pochodzenie neuropatyczne istnieją małe aspekty, które je od siebie odróżniają.

Wiemy na przykład, że piekące stopy występuje częściej u kobiet i czasami jest częstym objawem u chorych na cukrzycę. Jest to również problem, którego mogą doświadczyć rowerzyści.

Są to małe niuanse, które sprawiają, że ten syndrom jest bardzo szczególnym problemem. Dziś zaprezentujemy Ci więcej informacji na temat tego typu zmian.

Piekące stopy

Piekące stopy: objawy, przyczyny i leczenie

Piekące stopy mogą pojawiać się epizodycznie. Oznacza to, że będą chwile, kiedy ta dolegliwość będzie bardziej intensywna i inne, kiedy po prostu zniknie. Mimo to występuje duża zmienność objawów, bo choć może nas to zaskoczyć, przyczyn może być wiele.

Dlatego należy zauważyć, że ten stan rzadko pojawia się sam. Ogólnie rzecz biorąc, występuje razem z innymi problemami, takimi jak zmiany funkcjonowania tarczycy, bóle stawów, ogólne osłabienie. Jednak często odwiedza się lekarza z powodu dyskomfortu i wpływu, jaki wywiera on na nocny odpoczynek.

Jakie są objawy?

Głównym objawem jest uczucie pieczenia, które wznosi się od podeszew stóp do łydek. Wiele osób jest nawet zmuszonych do zanurzenia stóp w zimnej wodzie, aby znaleźć ulgę.

Jakie są przyczyny piekących stóp?

Badania takie jak te przeprowadzone na Wydziale Neurologii Uniwersytetu w Münster (Niemcy), już wskazują na coś interesującego. Wiemy, że piekące stopy są cechą autosomalną, czyli dziedziczną. Jeśli ktoś z naszej rodziny cierpi na to schorzenie, my sami mamy większe prawdopodobieństwo cierpienia na tę chorobę.

  • W większości przypadków przyczyną tego problemu jest neuropatia. Co oznacza, że ​​jest to spowodowane zmianami niektórych małych włókien nerwowych. W konsekwencji działają poprzez wysyłanie sygnałów bólowych do stóp. Jest to stan, który pojawia się i znika i dotyka w większym stopniu kobiet.
  • Innym wyzwalaczem jest niedobór witaminy B12. Brak tego pierwiastka prowadzi do problemów w układzie nerwowym. Pierwsze objawy to uczucie mrowienia i pieczenia rąk i nóg.
  • Inną przyczyną jest ból śródstopia lub ucisk nerwów śródstopia. W tym przypadku jest to powszechna zmiana u rowerzystów.
  • Choroby tarczycy. Piekące stopy są zwykle częstym objawem u osób z niedoczynnością tarczycy.
  • Niedobór wchłaniania składników odżywczych. W przypadku, gdy dana osoba cierpi na problemy jelitowe lub na alkoholizm, może pojawić się ten stan.
  • Cukrzyca. Cukrzyca typu 1 i 2 może wpływać na nerwy obwodowe organizmu, a w szczególności na nerwy stóp i nóg. Przyczyną może być podwyższony poziom glukozy i to, jak wpływa zarówno na przekazywanie sygnałów między nerwami, jak i na opór naczyń krwionośnych.

Jak się rozpoznaje piekące stopy?

Jak widać, piekące stopy mogą mieć kilka wyzwalaczy. W jaki sposób stawia się diagnozę? Skąd możemy wiedzieć, jakie jest pochodzenie, które pośredniczy w tym stanie? Zazwyczaj wykonywane są następujące badania diagnostyczne.

  • Badanie fizyczne. Lekarz przystąpi do zbadania dotkniętego obszaru, aby dowiedzieć się, czy występuje obrzęk, jakiekolwiek problemy ze stawami, jakikolwiek rodzaj reakcji alergicznej itp.
  • Badanie krwi. Niezbędne do pomiaru poziomu glukozy, ewentualnych niedoborów witaminy B12, problemów z tarczycą itp.
  • Można również zlecić testy czynności nerwów, takie jak elektromiogram. Dzięki niemu mierzona jest aktywność elektryczna naszych mięśni.
Kobieta masująca stopy

Jakie zabiegi są dostępne?

Interwencja związana z piekącymi stopami zawsze będzie zależała od czynnika, który pośredniczy w tym schorzeniu. Istnieje jednak kilka podstawowych wskazówek, które mogą być przydatne w wielu przypadkach.

Podsumowując, we wszystkich przypadkach najskuteczniejszą rzeczą jest postawienie właściwej diagnozy medycznej. Przed zastosowaniem któregokolwiek z tych środków należy zawsze skonsultować się z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hitendrabhai, K. Ganatra R., Dudhamal, T. (2022). Siravedha (venesection therapy) in the management of Burning Feet Syndrome-A Single Case Study. International Journl of ayush case reports, 6(2). Recuperado de: https://ijacare.in/index.php/ijacare/article/view/335
  • Lai, C., Ransome L. (1970). Burning-Feet Syndrome: Case Due to Malabsorption and Responding to Riboflavine. Br Med J, 2:151. Recuperado de: https://www.bmj.com/content/2/5702/151.abstract
  • Ravinder, PSM., Anju, A., Amitabh, M., Ajay, KG., Surabhi, M. (2022) Burning Feet syndrome. Clinical Practice. Australian Family Physician, 31:1006-9. Recuperado de: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14708150/
  • Peralta M. (1947). El complejo sintomático de Madrid: síndrome parestésico causálgico. Revista Clínica Española, 26:225-244.
  • Stögbauer, F., Young, P., Kuhlenbäumer, G., Kiefer, R., Timmerman, V., Ringelstein, E., Wang, J., Schröder, J., Van Broeckhoven, C., Weis, J. (1999) Autosomal dominant burning feet síndrome. J Neurol Neurosurg Psychiatry. 1999;67:78-81. Recuperado de: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10369826/
  • Volmer-Thole M, Lobmann R. (2016). Neuropathy and Diabetic Foot Syndrome. Int J Mol Sci,  10;17(6):917. doi: 10.3390/ijms17060917. Recuperado de: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4926450/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.