Od najmłodszych lat bez wątpienia wpajano Ci takie wartości, jak wzajemny szacunek i przebaczenie. Ponadto wiedza o tym, jak przebaczać, pomaga odzyskać równowagę emocjonalną. Nie dotyczy to tylko wybaczającego gestu w stosunku do drugiej osoby, ale także w stosunku do siebie. Ponieważ jest to tak ważne, chcielibyśmy pokazać Ci pięć kluczy do przebaczenia.
Oczywiście nie powinniśmy żyć w cieniu urazy i zemsty. Każdy może odczuwać pewien żal, ale nawet najgorsze i najbardziej bolesne sytuacje zasługują na przebaczenie. Powiedzenie „oko za oko, a wszyscy będziemy ślepi” nie może być bardziej prawdziwe.
Umiejętność przebaczania w wielu przypadkach jest tylko kwestią postawy. Niemniej jednak, poza słowami przebaczenia, musisz być w tym szczery. To otwiera drzwi do ustania bólu. Wśród wielu korzyści płynących z przebaczenia jest pokój, który powstaje w tym akcie.
Naucz się wybaczać
Chociaż może się wydaważ, że jest inaczej, nauka wybaczania wcale nie jest taka prosta. Jak powiedzieliśmy, przebaczenie musi iść w parze ze szczerością. Dlatego chcemy dać Ci kilka kluczy, które mogą się przydać:
- Zrozumienie. Jasne jest, że nigdy nie wybaczysz komuś, jeśli tak naprawdę nie rozumiesz, co motywowało jego działania. Nawet jeśli dana sytuacja byla bolesna, minimalna empatia jest niezbędna, aby szczerze komuś wybaczyć.
- Pokora. Aby wczuć się w kogoś, kto Cię skrzywdził, musisz uwolnić się od pewnych swoich uprzedzeń i poczucia wyższości. To prawda, że jesteś w tym wszystkim ofiarą, ale bez pokory będzie Ci trudno wybaczyć.
- Hojność. Kiedy komuś wybaczasz, nie możesz oczekiwać niczego w zamian. Przebaczenie jest wielkim gestem hojności. Nie zapominaj o tym.
- Miłość. Możesz mieć trudności z powiązaniem idei miłości z kimś, kto Cię skrzywdził. Staraj się jednak pamiętać, że ci, którzy mają największą zdolność wyrządzania Ci krzywdy, to Twoi najbliżsi. Z tego powodu przebaczenie zwykle idzie w parze z miłością.
Powinieneś zawsze pamiętać o tych koncepcjach, ponieważ są one nieodłączną częścią przebaczenia. Pamiętaj też, że postawa pojednawcza jest niezbędna, aby naprawdę zbliżyć się do kogoś, kto sprawił Ci ból.
Dlaczego przebaczenie jest dobre?
Jest wiele powodów, dla których przebaczenie jest czymś pozytywnym. Jednym z nich jest to, że pozwala Ci to patrzeć w przyszłość i iść naprzód. Trudno jest zrobić postęp, jeśli przeszkody, które stoją przed nami, to nienawiść i uraza.
Aby wczuć się w kogoś, kto Cię skrzywdził, musisz pozbyć się pewnych uprzedzeń i poczucia wyższości.
Przebaczenie pomaga zachować poczucie własnej wartości i pozwala odejść bolesnym wydarzeniom z przeszłości. Co więcej, przebaczenie zmniejsza strach przed byciem oszukanym i odrzuconym. Zwiększa również pewność siebie. Dlatego niezwykle ważne jest, aby nauczyć się przebaczać.
Wybaczaniu przypisuje się również zdolność do uwolnienia się od wydarzeń, które okradają Cię z Twojej energii i wpływają na Twoją osobistą wydajność.
Pięć kluczy do przebaczenia
Teraz, gdy już wiesz, jak osiągnąć szczere i płynące z głębi serca przebaczenie, udzielimy Ci szeregu wskazówek, które Ci w tym pomogą.
1. Pozbądź się urazy
Jeśli czujesz urazę, bardzo trudno będzie komukolwiek wybaczyć. Ponadto uraza szybko rodzi potrzebę zemsty. To tylko spowoduje, że zdystansujesz się od drugiej osoby.
2. Pamiętaj o przeszłości
Przebaczenie nie oznacza wymazywania historii, ale rozpoznanie wyrządzonych szkód i naprawienie ich. Nigdy nie będziesz całkowicie spokojny, bez względu na to, ile czasu minęło, jeśli nie będziesz w stanie wracać do wspomnień bez uczucia urazy.
3. Naucz się słuchać
Kiedy czujesz się zraniony, zamykasz się i nie słuchasz, co ma do powiedzenia druga strona. Jeśli jednak nie otworzysz kanałów komunikacji, przebaczenie będzie niemożliwe.
4. Uwierz w drugą osobę
Oznacza to również wiarę w to, że druga osoba rozpozna swoje błędy i wyciągnie z nich lekcję. W końcu przebaczenie to tylko druga szansa na naukę na błędach.
5. Rozpoznaj szkodę
Jeśli nie jesteś w stanie rozpoznać szkód, które wyrządzili Ci inni, trudno będzie im wybaczyć. Bardzo często zdarza się, że jako ofiara nie rozpoznajesz w pełni bólu, który odczuwałeś. Niemniej jednak jest to niezbędne, jeśli chcesz z całego serca przebaczyć drugiej osobie.
Znaczenie wybaczenia sobie
Na koniec chcemy porozmawiać o potrzebie wybaczenia sobie. Ponieważ ostatecznie akt przebaczenia będzie bezużyteczny, jeśli rozwiniesz tę zdolność tylko na zewnątrz, a nie do wewnątrz.
Wszyscy popełniają błędy. Jeśli nie jesteś w stanie sobie wybaczyć, trudno będzie Ci zachować spokój. Oznacza to, że Twoje relacje międzyludzkie staną się dość skomplikowane.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Burggraf, J. (2003). Aprender a perdonar. In ponencia Congreso de la Familia, Universidad de La Sabana-Aspaen-Corpaf, Bogotá.
- Prieto-Ursúa, M., & Echegoyen, I. (2015). ¿Perdón a uno mismo, autoaceptación o restauración intrapersonal? Cuestiones abiertas en psicología del perdón. Papeles del psicólogo, 36(3), 230-237.
- Zalles, C., & Zavarce, P. (2004). Perdonar: una experiencia liberadora que lleva al bienestar. Las Fortalezas del Venezolano. Venezuela. Editorial Alfa. 1ª Edición. pp, 109-23.