Anthony de Mello - dwanaście najlepszych cytatów

Cytaty Anthony'ego de Mello są uniwersalne. Z tego powodu stały się ważnymi wypowiedziami, rozpoznawanymi na całym świecie.
Anthony de Mello - dwanaście najlepszych cytatów

Ostatnia aktualizacja: 01 marca, 2022

Anthony de Mello to myśliciel ekumeniczny, który niezwykle w niezwykle wyraźny sposób uchwycił istotne aspekty współczesnej duchowości. Sam był syntezą różnych kultur i wierzeń.

De Mello urodził się w Bombaju w Indiach, ale w przeciwieństwie do większości swoich rodaków był katolikiem. Został nawet księdzem w zakonie jezuitów. Później zamieszkał w Stanach Zjednoczonych, gdzie stał się sławny dzięki swoim naukom i książkom.

„Doskonała miłość usuwa strach. Tam, gdzie jest miłość, nie ma żądań, oczekiwań, zależności. Nie żądam, abyś mnie uszczęśliwiał; moje szczęście nie leży w Tobie. Gdybyś mnie opuściła, nie będzie mi siebie szkoda; niezmiernie lubię Twoje towarzystwo, ale nie trzymam się go kurczowo.”

-Anthony de Mello-

Wiele cytatów Anthony’ego de Mello nie może być ujętych w żadnych konkretnych wierzeniach. To dlatego, że elementy religii wschodnich połączył z katolickimi i innymi przekazami społecznymi. Chociaż jego sposób myślenia był dla niektórych kontrowersyjny, na świecie są miliony ludzi, którzy skorzystali z jego nauk. Oto niektóre z jego najbardziej zapamiętanych cytatów.

1. Szczęście

Jest to bez wątpienia jedno z najczęściej cytowanych i zapamiętywanych zdań Anthony’ego de Mello: „ Szczęście nie może zależeć od wydarzeń. To Twoja reakcja na wydarzenia sprawia, że cierpisz”.

Kobieta z otwartymi ramionami ciesząca się swoim szczęściem

W tym stwierdzeniu widzimy silny wpływ filozofii Wschodu. Przypomina nam, że rzeczywistości nie są źródłem szczęścia ani cierpienia. Zależą tylko od naszego wewnętrznego świata. Dlatego ważna jest nasza reakcja na wydarzenia, a nie same wydarzenia.

2. Inni są lustrem

Inny z cytatów Anthony’ego de Mello brzmi następująco: „Widzimy ludzi i rzeczy nie takimi, jakimi są, ale takimi, jakimi jesteśmy”. W tym cytacie ponownie powtórzył, że wszystko zależy od percepcji każdej osoby i tego, jak buduje swój świat.

Słowa te przypominają proces projekcji, ideę promowaną przez psychoanalizę. Oznacza to, że to nasze spojrzenie kształtuje to, co widzimy.

3. Oświecenie

Oświecenie to jedno z pojęć, które nieustannie powtarza się w cytatach Anthony’ego de Mello. Nadał mu znaczenie podobne do buddyzmu. De Mello postrzegał oświecenie jako przebudzenie głębokiej świadomości, która pozwala nam na bardziej autentyczny kontakt z rzeczywistością.

Anthony de Mello stwierdził: „ Oświecenie to: absolutna współpraca z tym, co nieuniknione”. To piękny sposób wyrażania klarowności, jaką daje akceptacja rzeczy takimi, jakie są. Nie tylko ich akceptowanie, ale „współpraca” z nimi. Innymi słowy, po prostu niech tak będzie.

4. Kontakt z naturą

Poniższy cytat był refleksją na temat aktualnego życia w miastach. Anthony de Mello zauważył: „Kiedy jesteś zbyt daleko od natury, Twój duch wysycha i umiera, ponieważ został gwałtownie oddzielony od swoich korzeni”.

To ciekawy cytat, ponieważ jednym z głównych źródeł stresu w miastach jest właśnie brak kontaktu z naturą. Dlatego wiele współczesnych terapii opiera się na idei kontaktu z innymi żywymi istotami w celu uzdrowienia.

5. Współczesne „narkotyki”

To cytat, który przedstawia kilka twarzy współczesnego zła. De Mello twierdził, że „Posmakowałeś narkotyku o nazwie Aprobata, Uznanie, Uwaga; narkotyku o nazwie Sukces, Prestiż, Władza. Po zasmakowaniu tych rzeczy uzależniłeś się i zacząłeś bać się ich utraty”.

Ręka z grą świateł reprezentująca frazy Anthony'ego de Mello

To stwierdzenie było zaskakująco klarowne, zwłaszcza gdy pamiętamy, że Anthony de Mello zmarł w 1987 roku. Innymi słowy, nie był świadkiem tego, jak zmieniło się społeczeństwo. Wydaje się jednak, że przewidział nowy styl stosunków międzyludzkich. Ostrzegał także przed nowymi formami uzależnienia, które prowadzą tylko do cierpienia.

6. Znaczenie zmiany

„Ten, który miałby mieć stale szczęście, musi często się zmieniać”.

Ten cytat zachęca nas do zmiany, transformacji i ewolucji na płaszczyźnie duchowej, aby osiągnąć szczęście i w pełni zrealizować siebie.

7. Żyj w teraźniejszości

Jednym z największych źródeł nieszczęścia we współczesnym świecie jest troska o przyszłość i skupienie się na niespełnionych pragnieniach. W związku z tym Anthony de Mello powiedział: „Jeśli chcesz wiedzieć, co to znaczy być szczęśliwym, spójrz na kwiat, ptaka, dziecko – są one doskonałymi obrazami królestwa. Żyją tu i teraz, bez przeszłości i bez przyszłości”.

Ten cytat pokazuje nam, jak ważne jest, aby przestać szukać szczęścia w tym, czego nam brakuje. Zamiast tego musimy się skoncentrować i być wdzięczni za małe rzeczy, którymi możemy się cieszyć dzień po dniu.

8. Miłość i zmiana

Według Anthony’ego de Mello podstawowym tematem przewodnim szczęścia była zmiana. Twierdził: „W dniu, w którym się zmienisz, zmienią się dla Ciebie wszyscy ludzie wokół i Twoja teraźniejszość również się zmieni. Wtedy będziesz żył w świecie miłości”.

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tego rodzaju przemianą w Tobie i ludziach wokół Ciebie?

9. Wolność i autonomia

„Żyj swoim życiem tak, jak uważasz za stosowne. To nie jest samolubne. Samolubne jest żądanie, aby inni żyli tak, jak uważasz za stosowne”. Ten cytat skłania nas do refleksji nad tym, jak ważne jest pamiętanie o wolności i autonomii w naszych relacjach z innymi.

Nikt nie powinien narzucać swoich życzeń innym. To podstawowa zasada miłości i szacunku.

kobiety zwisające z nici reprezentujących frazy Anthony'ego de Mello

10. Samopoznanie

Innym głęboko wymownym cytatem jest: „Najważniejsze pytanie na świecie, u podstaw każdego dojrzałego aktu, brzmi: kim jestem? Bo bez poznania siebie nie możesz nawet poznać Boga”.

Samoświadomość jest niezbędna do zidentyfikowania naszych jaśniejszych i ciemniejszych stron, do świadomego doskonalenia się każdego dnia i dokładnego poznania, dokąd chcemy zmierzać w przyszłości.

11. Potrzeba kwestionowania świata, w którym żyjemy

Anthony de Mello również zastanawiał się nad tym, jak ważne jest uświadomienie sobie wszystkich rzeczy, które mają wpływ na planetę. „Te rzeczy zniszczą ludzkość: polityka bez zasad, postęp bez współczucia, bogactwo bez pracy, nauka bez milczenia, religia bez nieustraszoności i kult bez świadomości”.

Uznanie, że w naszym codziennym życiu możemy podejmować drobne działania, aby zmienić świat, może doprowadzić nas do zbiorowej walki o opiekę i zachowanie naszego wspólnego domu.

12. Ignorancja i mądrość

Na koniec zdanie, o którym powinniśmy pamiętać każdego dnia: „Kiedy widzisz, że nie jesteś dziś tak mądry, jak myślałeś, że byłeś wczoraj, jesteś mądrzejszy dzisiaj”.

Rozpoznawanie wszystkiego, co ignorujemy i wszystkich popełnianych przez nas błędów, jest jedynym sposobem na stopniowe osiągnięcie mądrości.

Anthony de Mello był kimś znacznie ważniejszym niż autorem kilku bestsellerów. Jasność i życzliwość, z jaką przekazywał swoje nauki, uczyniły go jednym z wielkich przewodników na świecie. Inspirowała go głęboka wiara w miłość, która jest źródłem wszystkiego. Ponadto miał przekonanie, że słowami możemy zmienić świat.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.