Agresja powoduje wiele obrażeń i śmierci, dlatego ważne jest, aby dalej badać sposób w jaki się rozwija. W ten sposób zrozumienie, w jaki sposób przemoc manifestuje się w związku, a także w innych obszarach, wiąże się ze zrozumieniem jak rozwija się osobowość agresora. Musimy również zrozumieć, w jaki sposób doświadczają oni swoich związków.
Dane z badań pokazują, że bycie ofiarą przemocy lub jej świadkami niekoniecznie oznacza, że będziesz agresywny w przyszłości. Jednak badania mówią nam również, że wiele osób posiadających osobowość agresora posiada historię przemocy w rodzinie (54%).
Osobowość agresora rozwija się w dzieciństwie i na etapie dorastania
Przywiązanie to sposób w jaki łączymy się ze światem, szczególnie z postaciami emocjonalnymi. Od najmłodszych lat nasz system przywiązania aktywuje się w obliczu każdego zagrożenia. Kiedy więc spotykamy się ze strachem, szukamy poczucia bezpieczeństwa. Wynika ono z naszego emocjonalnego przywiązania do ważnych postaci, na przykład rodziców.
Z drugiej strony energia ta może czasami przekształcić się w agresję. W tym przypadku przemoc ma na celu zwrócenie uwagi emocjonalnej postaci po to aby mogły nam pomóc.
Wydaje się, że agresorzy z pogranicza zaburzenia osobowości i antyspołeczni, w szczególności mają niepewne przywiązanie. Charakteryzuje ich sposób tworzenia więzi z postaciami emocjonalnymi. Kiedy ten typ niebezpiecznego przywiązania łączy się z narażeniem na przemoc, upokorzeniem i brakiem przywiązania, może to prowadzić do zaburzeń osobowości i gwałtownych zachowań.
Według Dutton (2003),te czynniki zmieszane razem dają “tożsamość rozproszoną”. W takich przypadkach przemoc i emocjonalne dystanse karmią błędne koło, które niszczy relacje.
Z jakiego środowiska pochodzą agresorzy?
Jak wiemy, nasze doświadczenia z naszymi postaciami emocjonalnymi pomagają określić naszą osobowość. Według Dutton (2003), istnieje wiele precedensów dotyczących rodzinnych doświadczeń agresorów oraz epizodów psychologicznych i fizycznych, które je prowokują:
- Odrzucenie i upokorzenie: To między innymi niska samoocena, gniew, obwinianie czynników zewnętrznych, brak regulacji emocjonalnej, skłonność do częstej przemocy i znęcania się nad innymi emocjonalnie.
- Niepewne przywiązanie: Mają w sobie dużo zazdrości i wściekłości a do tego wymagają kontroli.
- Ofiara i / lub świadek przemocy fizycznej: mają pamięć o wzorcach przemocy, nie mają pozytywnych strategii rozwiązywania problemów, mają niską empatię dla ofiar przemocy i skłonność do przemocy.
- Odrzucenie, upokorzenie i brak przywiązania: Przemoc ma kluczowe znaczenie w ich intymnych związkach.
- Odrzucenie, upokorzenie, brak przywiązania i ofiara i / lub świadek przemocy fizycznej: integralność ich ego zależy od związku, tak więc kontrolują, maltretują i prześladują.
Dlatego więc strach agresora przed opuszczeniem prowokuje ich potrzebę kontrolowania i krzywdzenia ofiary.
Rola wartości w odniesieniu do przemocy
Młody człowiek z niepewnym przywiązaniem rozwija system wartości, który usprawiedliwia sposób postrzegania świata. W związku z tym uzasadnia to również relacje z partnerami. Wartości te przekazywane są poprzez rodzinę, grupy rówieśnicze, szkołę, filmy etc. Główne wartości związane z przemocą domową obejmują:
- Męska wyższość: mit Supermana, mężczyzna jako żywiciel, tolerancja dla męskiej rozwiązłości, kontrola relacji, prawo do domagania się usług domowych od partnera.
- Sposób rozumienia przemocy: zły nastrój powoduje przemoc, mężczyźni są zazdrośni z natury, niszczenie rzeczy nie jest agresją, a czasami nie ma innych alternatyw.
- Sposób w jaki postrzegają kobiety: kobiety manipulują i postrzegają mężczyzn jako źródło pieniędzy, feministki nienawidzą mężczyzn, a kobiety lubią być zdominowane lub są tak gwałtowne jak mężczyźni.
Dlaczego agresorzy uciekają się do przemocy domowej
Według Holma et al. (2006) agresorzy uzasadniają swoją przemoc na sześć sposobów:
- Uważają, że przemoc jest naturalna.
- Przemoc wiąże się z niezdolnością agresora do radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
- Agresorzy wierzą, że zostali osaczeni.
- Ich partner ich rozgniewał.
- Tymczasowo stracili kontrolę.
- Wykorzystują swoją traumatyczną przeszłość lub stres, aby się usprawiedliwić.
Ważne jest aby pamiętać, że nie chodzi o wygraną w walce z agresorem. Chodzi o zrobienie tego, co jest dla Ciebie najlepsze. Pamiętaj, że jakikolwiek rodzaj przemocy jest zły. Kiedy ofiara, która cierpi z powodu przemocy szuka pomocy, specjaliści starają się zwiększyć jej poczucie własnej wartości. Przywracają jej pewność siebie, by na nowo mogli poczuć kontrolę nad swoim życiem.