Odwaga sprawia, że rzeczy się zdarzają!

Odwaga sprawia, że rzeczy się zdarzają!
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

Odważny jest ten, który pomimo strachu działa. Odwaga sprawia, że nawet w najgorszych okolicznościach decydujemy się na zmiany w celu osiągnięcia dobrobytu lub wolności. Przyjrzyjmy się dokładniej, czym jest odwaga i co nam daje.

odwaga

Co sprawia, że człowiek jest odważny? Brawura, brak strachu i wysoka determinacja? Psychologia od lat analizuje ten temat, który – co ciekawe – jak się okazuje, można podsumować jednym zdaniem: odwaga sprawia, że rzeczy się zdarzają.

Chodzi o wprowadzenie pozytywnych zmian, nawet w skomplikowanych okolicznościach, w sytuacjach, w których inni by się po prostu poddali.

Martin Seligman, promotor psychologii pozytywnej, zauważył, że odwaga jest wymiarem, który okazuje się jednym z najmocniej leczniczych składników terapii. To fundamentalny element zmian. Korzenie tej cechy zwykle są genetyczne, ale bywają także edukacyjne lub środowiskowe.

Nasi rodzice często zaszczepiają w nas proaktywne podejście do życia, które przypomina nam, że czasami musimy odłożyć strach na bok, aby osiągnąć to, czego chcemy.

Jeśli w dzieciństwie nie mieliśmy takiego wsparcia, jeśli wychowaliśmy się w atmosferze niepewności lub doświadczyliśmy traumatycznego doświadczenia, nasza odwaga może całkowicie zniknąć, schować się.

Dlatego Seligman pojmuje odwagę jako istotny element, który musi pojawić się podczas procesu terapeutycznego. Kiedy powstaje dzięki pracy profesjonalisty i w wyniku wysiłku, jaki podjął pacjent, staje się jasne, że dana osoba dokonała zmiany: okazuje się, że wewnątrz już miała determinację i motywację wystarczającą do przekształcenia swojego życia.

To właśnie na tym etapie pojawia się gotowość do postawienia kroku naprzód. Kroku ku życiu, w którym można poczuć większą kontrolę i bezpieczeństwo, osiągnąć dobre samopoczucie. I to jest najlepsza odwaga ze wszystkich, najbardziej wzbogacająca.

Jak radzić sobie z samokrytyką - ilustracja schodów do sukcesu

Odwaga sprawia, że rzeczy się zdarzają (i pozwala nam je osiągnąć)

Literatura naukowa mówi, że odwaga powstaje w wyniku podstawowej walki z emocjami takimi jak strach. Z neurobiologicznego punktu widzenia polega przede wszystkim na regulowaniu wpływu ciała migdałowatego, obszaru mózgu związanego z najbardziej intensywnymi emocjami. To ten sam rejon, który paraliżuje nas i blokuje nasze myślenie, gdy lęk przejmuje nad nami władzę.

Z drugiej strony, odwaga opiera się na wzmocnieniu obszarów mózgu takich jak kora przedczołowa, rejon związany z podejmowaniem decyzji, refleksją, planowaniem i dbałością o bodźce środowiskowe bez wpływu strachu lub udręczania się.

Co ciekawe, wiele badań dotyczących zachowań kojarzonych z odwagą pochodzi ze dziedziny wojskowości (Neria, Salomon, Ginzburg i Dekel 2000). Opierają się ona na historiach, w których żołnierze dokonywali czynów uznawanych za bohaterskie albo w sytuacjach poważnego zagrożenia.

„Po prostu byłem w stanie zachować spokój i robić to, co musiałem zrobić” – mówi wielu z tych młodych mężczyzn wyszkolonych do działania w ryzykownych sytuacjach. A co z resztą ludzi? Czy możemy być bohaterami bez konieczności wkraczania na pole bitwy?

Uhri Kugel i Catherine Haussman, badacze z Uniwersytetu Oksfordzkiego, przedstawili szereg danych wartych rozważenia. Przeanalizowaliśmy je.

Jest źródłem opowieści romantycznych – choć w rzeczywistości to umiejętność poznawcza

Odwaga sprawia, że rzeczy się zdarzają, ponieważ promuje zmiany. Dzięki niej koncentrujemy się na celu nawet w centrum niekorzystnych okoliczności. I nie, nie musisz być bohaterem, niczym lord Byron walczący z Turkami na greckiej ziemi.

Odwaga jest umiejętnością poznawczą, której wszyscy możemy się nauczyć i zastosować, zgodnie z wytycznymi współczesnej nauki.

Zasadniczo chodzi o to, aby działać pomimo strachu, aby przestać skupiać się na niepewności i wątpliwościach, by iść naprzód i odważyć się podjąć aktywność. Można to osiągnąć poprzez pracę nad następującymi wymiarami:

  • Pracuj nad lękiem. Staraj się rozpoznać wzorce myślenia, które uwiązują cię w kąciku strachu. Ucz się resetować nasz sposób myślenia, aby móc działać.
  • Bądź emocjonalnie świadomy. Połącz się z emocjami, aby je przekształcić i wykorzystać na swoją korzyść, a nie przeciw sobie.
  • Pamiętaj, jakie są twoje wartości, marzenia i osobiste cele.
  • Odwaga polega na tym, aby wykreować działanie. Rozwijaj tę zdolność poprzez wizualizację pożądanych zmian, celów, które osiągniesz, jeśli się odważysz.
Mężczyzna patrzy na niebo - marzenia

Odwaga sprawia, że rzeczy się zdarzają, aby zmieniać rzeczywistość na bardziej satysfakcjonują

Franco, Blau i Zimbardo (2011) zdefiniowali odwagę jako zdolność do działania prospołecznego pomimo osobistego ryzyka. Definicja ta jest jednak obecnie krytykowana. Odwaga nie zawsze jest nastawiona na ratowanie innych. Jet nam również potrzebna, abyśmy mogli ratować samych siebie.

Jak zauważył Martin Seligman, aby terapia psychologiczna była skuteczna, pracująca nas sobą osoba musi obudzić swoją odwagę, rozpalić determinację, by przezwyciężyć swoje lęki, ograniczenia i niepewność oraz być w stanie osiągnąć dobre samopoczucie.

W ten sposób poczujesz się bardziej zdolny do osiągnięcia tych rzeczy, które chcesz osiągnąć. Zaczniesz promować zmiany, które rezonują i przybliżają cię do szczęścia.

Często mówi się, że ludzie żyją wiarą lub nadzieją. Jednak to, co naprawdę może zmienić naszą rzeczywistość, to działanie. Odwaga to magiczne połączenie emocji, myśli i uczuć zorientowanych na rozwój. To promowanie czegoś pozytywnego, zarówno dla innych, jak i dla nas samych. Warto o tym pamiętać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Uri Kugel, Catherine Hausman, Laurie Black, and Bruce Bongar (2017) Psychology of Physical Bravery Psychology of Physical Bravery- Psychology, Social PsychologyOnline Publication Date: Jul 2017DOI: 10.1093/oxfordhb/9780199935291.013.36
  • Neria, Y. Y., Solomon, Z. Z., Ginzburg, K. K., & Dekel, R. R. (2000). Sensation seeking, wartime performance, and long-term adjustment among Israeli war veterans. Personality and Individual Differences29, 921–932. doi:10.1016/S0191-8869(99)00243-3

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.