Amerykański polityk i prezydent Franklin D. Roosevelt stwierdził kiedyś, że “ludzie nie są więźniami przeznaczenia, ale więźniami własnego umysłu”. Zdanie bardzo prawdziwe, tym bardziej jeśli czujesz czasami, że Twój umysł nie pozwala Ci odpocząć.
Aby wyjaśnić to zjawisko, powtórzmy postulaty psycholog Maite Fincha. Prawdą jest, że w stanach niepokoju lub stresu zmienia się neurochemia mózgu i jest zupełnie różna niż ta w chwilach, gdy możemy odpocząć i jesteśmy zrelaksowani.
W szczególnych przypadkach ciało migdałowate mózgu wysyła odpowiednie polecenia do systemu umysł-emocje. Ale co się stanie, jeśli ten stan lęku lub stresu zostanie aktywowany, gdy nie jest konieczne zachowanie czujności?
Czasami nasza interpretacja rzeczywistości i tego, w jaki sposób ją odbieramy mogą aktywować podobne wzorce neurochemii mózgu. Tak więc te wzorce myślenia mogą prowadzić do cierpienia z powodu ciągłego złego samopoczucia i niepokoju.
Powody, dla których Twój umysł nie pozwala Ci odpocząć
Maite Finch uważa, że istnieje wiele powodów, dla których Twój umysł nie pozwala Ci odpocząć. Zobaczmy, jakie to powody, abyś mógł nad nimi pracować.
Unikaj skrajnych myśli – nic nie jest tylko białe lub czarne
Czasami coś wydaje nam się wspaniałe, cudowne i spektakularne. W innych chwilach wszystko wydaje się okropne, mroczne i bardzo negatywne. To właśnie nazywamy myśleniem czarno-białym, gdzie liczą się tylko skrajności, gdzie nie ma półśrodków ani skali szarości.
Jeśli Twoje myślenie jest czarno-białe według Fincha masz tylko dwa schematy myślowe: wszystko jest bardzo złe lub bardzo dobre. To znaczy, że gdy wszystko idzie po Twojej myśli wszystko wygląda świetnie. Ale kiedy jest odwrotnie wszystko staje się straszne i nie możesz przestać myśleć o porażce.
Rozumowanie emocjonalne
Spójrzmy na inny powód, przez który Twój umysł nie pozwala Ci odpocząć. Finch uważa to za rozumowanie emocjonalne. Oznacza to, że podejmowanie decyzji nie jest uwarunkowane logiką lub intuicją, ale emocjami.
Oznacza to, że emocje – bez zarządzania i kontroli – mają największą wagę w równowadze. Tak więc, jeśli czujesz się źle, będziesz oceniać ludzi i sytuacje w negatywny sposób. Z kolei te sytuacje, poprzez Twoje nastawienie i usposobienie, będą miały tendencję do potwierdzania Twojej hipotezy. W ten sposób zamykasz błędny krąg.
“Umysł jest jak spadochron. Nie zadziała, jeśli nie potrafi się otworzyć”.
-Frank Zappa-
Wizja tunelu
Dla Finch wizja tunelu pojawia się wtedy, gdy naszym wzorcem myślenia kierują najbardziej skomplikowane doświadczenia życiowe. Oznacza to, że kojarzysz Twoje relacje i wszystko, co Ci się przydarza, w określonymi wydarzeniami z przeszłości, najczęściej negatywnymi.
Dlatego Twój umysł jest stale czujny, aby rozpoznać negatywnych ludzi i sytuacje, wkładając większość wysiłku w ochronę przed możliwymi zagrożeniami. Skupiasz się wyłącznie na wykrywaniu niebezpieczeństw, dyskomfortu i stresujących sytuacji.
Oznacza to, że Twój umysł żyje ciągle szukając złych sytuacji lub okoliczności. Ten poziom czujności jest tak wysoki, że niszczy jakiekolwiek myślenie lub postawę, które nie są z nim zgodne.
Zbyt pozytywne myślenie
Optymizm zaczyna grać przeciwko nam, gdy nie pozwala nam dobrze widzieć problemów. Obraca się również przeciwko nam, gdy całkowicie eliminuje rozwagę w sposobie działania lub kiedy ten optymizm opiera się wyłącznie na szczęściu.
Z drugiej strony, iluzoryczny lub przesadny optymizm może uniemożliwić nam przygotowanie planu B na wypadek, gdyby coś poszło nie tak, ponieważ wydaje nam się, że wszystko zawsze pójdzie dobrze. Może również uniemożliwić nam dokonywanie różnych zmian, gdy wyniki inne niż oczekiwaliśmy.
Branie wszystkiego na siebie
Może się również zdarzyć, że bierzemy wszystko na siebie. Oznacza to, że wydaje nam się, że wszystko złe, co się wokół nas dzieje jest naszą winą. Jeśli to nasz przypadek będziemy żyć w ciągłym niepokoju, ponieważ świat jest pełen negatywnych wydarzeń.
Według Finch musimy pamiętać, że nie wszystko zależy od nas. Konieczne jest dzielenie się obowiązkami. Ponadto, jeśli będziemy się stale obwiniać za błędy świata będziemy żyć w ciągłym strachu przed przyszłością.
“Świat potrzebuje otwartych umysłów i serc, a te nie mogą pochodzić ze sztywnych, starych lub nowych systemów.”
-Bertrand Russell-