Oczy ujawniają całą prawdę na temat emocji, jakie w danym momencie odczuwa osoba. Każdy z nas powinien nauczyć się je interpretować, okazuje się bowiem, że spojrzenie to potężne narzędzie, którym można zakomunikować całe mnóstwo emocji i myśli. To jeden z najintensywniejszych sposobów komunikowania się z drugim człowiekiem.
Gdy umiemy interpretować to, co bez słów przekazują nam oczy, będziemy w stanie wykryć między innymi fałsz, szczerość bądź magię przyciągania drugiego człowieka.
Jak mawiał Bécquer, kto umie mówić poprzez spojrzenie, może nawet nim całować. Oczy mają w sobie tak niezwykły magnetyzm, że niejednokrotnie nie zdajemy sobie z niego nawet sprawy. Kryją w sobie magię i niezwykłą moc.
Nawet eksperci w dziedzinie mowy ciała twierdzą, że choć wiele naszych zachowań, myśli i odruchów można stłumić siłą woli i presją społeczeństwa, oczy przekazują informacje, których nie jesteśmy w stanie kontrolować.
“Oczy to punkt, w którym dusza spotyka się z ciałem”
Jeżeli ktoś nas pociąga, nasza źrenica rozszerza się. Spojrzenie jest intensywniejsze również wtedy, gdy coś nas zaskoczy, kieruje się w konkretną stronę, gdy usiłujemy sobie coś przypomnieć bądź opuszcza się, gdy “zawieszamy się” w stanie głębokiego zamyślenia.
Oczy przemawiają do nas całym mnóstwem subtelnych gestów i odcieni komunikacyjnych. Często jednak wcale ich nie rozumiemy. Dlatego właśnie warto dowiedzieć się więcej na ten temat. Pomoże nam to wniknąć nieco w umysł drugiego człowieka i skutecznie odczytać jego emocje.
Oczy – jak wyczytać z nich emocje
Pomyśl przez moment o czymś. Jeżeli istnieje w naszym życiu coś, czemu poświęcamy większość naszego życia, jest to komunikacja z innymi. Prawie zawsze przebiega ona twarzą w twarz. Instynktownie poszukujemy wzroku drugiej osoby, większą wagę nadajemy jednak przekazowi ustnemu, niż językowi ciała.
Bardzo dużo w dziedzinie komunikacji zmieniło się również wskutek rozwoju technologii w ostatnich latach. Pojawiły się nowe technologie, sposoby komunikacji, wiadomości, formy przekazu – wszystko wygląda obecnie inaczej niż kiedyś. Aby coś komuś powiedzieć, nie musimy już mieć go przy sobie. Obecnie naszą miłość, radość, złość czy wenę możemy przekazać za pomocą emotikonki. To nie jest ani złe ani dobre zjawisko, po prostu wszystko się zmieniło i jest znacznie szybsze.
Okazuje się jednak, że w miarę rozwoju technologii, tracimy coś, co jest nam bardzo potrzebne – przestajemy być w stanie odczytać emocje drugich z ich spojrzenia. Sami siebie okradamy z tej przyjemności, z tej niezwykłej umiejętności, która jest oparta na interpretowaniu tych maleńkich, prawie niezauważalnych gestów i magicznych odcieni objawiających złożoność naszych emocji i wpływających na nasze relacje z innymi.
Nauczmy się, jak to robić…
Mruganie
Mówiąc o oczach nie mamy na myśli jedynie gałki ocznej i powieki. Wielka siła ekspresji naszych oczu kryje się również w niezwykle złożonym systemie nerwów i mięśni, które mają wpływ na ruchy brwi, powiek, skroni…
- Wszystko to może dostarczać nam cennych informacji na temat emocji przeżywanych przez osobę w danym momencie. Nawet mruganie odgrywa ważną rolę w tej komunikacji. Na przykład warto wiedzieć, że gdy coś nas zaskakuje, zniesmacza bądź oburza czy złości, zazwyczaj mrugamy znacznie szybciej.
- Idąc tym tokiem myślenia, zwiększona intensywność mrugania może również wskazywać na to, że mamy do czynienia z kimś, kto się nam podoba, kogo lubimy bądź wzbudza w nas pozytywne emocje. Co ciekawe, może to również wskazywać na fakt, że myślimy o kilku rzeczach naraz.
Być może na pierwszy rzut oka pomyślisz, że powyższe informacje zaprzeczają sobie nawzajem. Warto jednak wiedzieć, że czynność, jaką jest mruganie intensywniej niż zwykle, stanowi mechanizm, który uruchamia nasz mózg, gdy jest zestresowany bądź odczuwa silniejsze niż zwykle napięcie.
Dlatego też jeśli chcemy nauczyć się umiejętnie odczytywać emocje z oczu innych ludzi, musimy skupić się przede wszystkim na kontekście bądź temacie rozmowy, jaką w danym momencie prowadzimy.
Język źrenic
Nasze źrenice poszerzają się, kiedy widzimy coś, co nas pobudza bądź kiedy znajdujemy się w ciemnym pomieszczeniu. Jeżeli ktoś lub coś nas pociąga, źrenica może nawet zacząć przypominać księżyc w pełni – staje się duża i lśniąca od odczuwanych przez nas emocji, spowodowanych siłą przyciągania.
Jeżeli z kolei czujemy się urażeni, zagrożeni, bądź widzimy coś, co nas oburza, źrenica się zwęża.
Synchronizacja wzroku
Czytanie emocji ludzi, których cenimy i na których nam zależy to umiejętność, którą chyba każdy z nas chciałby posiąść. Okazuje się jednak, że czasem nie trzeba być ekspertem w dziedzinie mowy ciała, aby dostrzec jak nasze spojrzenie zgrywa się ze wzrokiem drugiego człowieka w danym momencie. Tak właśnie powstaje przyjaźń, więź a nawet umacnia się połączenie z naszymi członkami rodziny.
Co ciekawe, jak wyjaśniają eksperci, gdy dwoje ludzi jest w stanie “połączyć się” mentalnie, pojawia się między nimi również synchronizacja spojrzenia. Gesty i ruchy oczu upodabniają się do siebie, pojawiają się nawet te same rodzaje mikroekspresji…
Spoglądanie na boki – osoby nieśmiałe i kłamcy
Każdemu z nas zdarzyło się to co najmniej raz, na przykład podczas rozmowy z dziećmi bądź z bardzo nieśmiałą osobą. Zamiast utrzymywać z Tobą bezpośredni kontakt wzrokowy, człowiek taki spogląda na boki, unikając Twojego spojrzenia. Zamiast spojrzeć Ci w twarz, wpatruje się w kąty, skupiając się na przestrzeni, gdzie znajduje ulgę w swojej nieśmiałości. To typowe u osób nieśmiałych.
Należy jednak wspomnieć, że podobne cechy wykazują ludzie, którzy zdają sobie sprawę z tego, że kłamią. Nie jest to tak oczywiste i wyraźne, jak w przypadku człowieka nieśmiałego czy dotkniętego fobią społeczną. Dlatego właśnie, jeśli chcemy właściwie zinterpretować i dostrzec gesty człowieka, musimy się na tym dokładnie skupić.
Kto nas oszukuje, zwykle nie będzie w stanie przez dłuższy czas patrzeć nam w oczy. Prędzej czy później poczuje się zmuszony spojrzeć na bok – zwykle w prawo jeśli chce sobie coś przypomnieć i w lewo, jeśli właśnie korzysta ze swojej wyobraźni.
Podsumowując, jak już wspomnieliśmy, oczy i spojrzenie przekazują całe mnóstwo istotnych informacji. Dotyczą one dziedziny społecznej oraz emocjonalnej. Bardzo często zupełnie o tym zapominamy, nie zauważając i nie będąc w stanie właściwie tego zinterpretować.
Mamy do dyspozycji interesujące badania i opracowania takie jak na przykład: “Wpływ spojrzenia na postrzeganie emocji” autorstwa psychologa Reginalda B. Adams’a czy też “Morfologia i psychologia ludzkiego oka” autorstwa Hisashi Kobayashi. Znacznie pogłębiają one temat.
Spójrz w oczy i pozwól im do Ciebie przemawiać.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Bradley, M. M., Miccoli, L., Escrig, M. A., & Lang, P. J. (2008). The pupil as a measure of emotional arousal and autonomic activation. Psychophysiology, 45(4), 602-607. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3612940/.
- Bolmont, M., Cacioppo, J. T. & Cacioppo, S. (2014). Love is in the gaze: An eye-tracking study of love and sexual desire. Psychological Science, 25(9), 1748-1756. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4273641/.
- Builes, J., Garay, C., & López, M. (2018). Validación de indicadores de mentira a través del lenguaje no verbal. Misión jurídica, 11(14), 169-183. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=6997363.
- Lee, D. H. & Anderson, A. K. (2017). Reading what the mind thinks from how the eye sees. Psychological science, 28(4), 494-503. https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/0956797616687364.
- Leknes, S., Wessberg, J., Ellingsen, D. M., et al. (2013). Oxytocin enhances pupil dilation and sensitivity to ‘hidden’ emotional expressions. Social cognitive and affective neuroscience, 8(7), 741-749. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3791062/.
- Lerner, Y., Papo, D., Zhdanov, A., et al. (2009). Eyes wide shut: amygdala mediates eyes-closed effect on emotional experience with music. PLoS One, 4(7), 1-17. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2705682/.
- López, R., Gordillo, F. y Grau, M. (2016). Comportamiento no Verbal: Más Allá de la Comunicación y el Lenguaje. Ediciones Pirámide. https://books.google.co.ve/books/about/Comportamiento_no_verbal.html?id=2LHdDgAAQBAJ&source=kp_book_description&redir_esc=y.
- Pease, A. y Pease, B. (2010). El lenguaje del cuerpo: cómo interpretar a los demás a través de sus gestos. Amat. https://books.google.co.ve/books/about/EL_LENGUAJE_DEL_CUERPO.html?id=AeGNzvcfuioC&source=kp_book_description&redir_esc=y.
- Siegle, G. J., Ichikawa, N., & Steinhauer, S. R. (2008). Blink before and after you think: Blinks occur prior to and following cognitive load indexed by pupillary responses. Psychophysiology, 45(5), 679-687. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18665867/.
- Wang, Q., Hu, C., Short, L. A. & Fu, G. (2012). The influence of shyness on the scanning of own-and other-race faces in adults. PLoS One, 7(12), 1-8. https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0052203.