Objawy Alzheimera: 5 znaków ostrzegawczych

Objawy Alzheimera

Objawy Alzheimera pojawiają się po 60 roku życia. Niestety mimo rozwoju nauki nie jest możliwe zatrzymanie postępu tej choroby. Jej początkowe stadium na ogół przebiega powoli i obejmuje części mózgu odpowiedzialne za kontrolowanie myśli, pamięć i język.

Pojawiają się problemy z zapamiętywaniem pewnych rzeczy, co w konsekwencji prowadzi do poważniejszych luk w pamięci, do tego stopnia, że ludzie chorzy na Alzheimera ​​z czasem przestają rozpoznawać własnych krewnych. Wtedy stają się całkowicie zależni od innych ludzi.

Czytaj dalej, aby poznać objawy Alzheimera, które mogą pomóc wykryć tę chorobę odpowiednio wcześnie i opóźnić jej rozwój.

Objawy Alzheimera

1. Trudności w wykonywaniu codziennych zadań

To normalne, że od czasu do czasu zapominamy o zapłaceniu rachunku czy o codziennych zajęciach. Jednak ludzie, u których zaczyna rozwijać się choroba Alzheimera, robią to znacznie częściej, co czasami może stanowić zagrożenie.

Na przykład mogą pozostawić włączony gaz, nie zdając sobie sprawy z ryzyka, jakie to powoduje. W ten sam sposób mogą zostawić ciasto w piekarniku i zapomnieć o jego wyjęciu. Czasami zapominają również, jak przygotować proste posiłki, a nawet jak je podać. Nie pamiętają, jak rozkładać naczynia, serwetki, sztućce…

Krok po kroku, choroba Alzheimera powoduje pewne ograniczenia, które uniemożliwiają wykonywanie najmniejszych i najprostszych codziennych zadań.

Objawy Alzheimera

2. Bardziej zauważalne problemy z komunikacją

Od czasu do czasu każdemu może się zdarzyć, że coś, co chce się powiedzieć jest „na końcu języka”. Ale jeśli dzieje się to zbyt nagminnie, wskazując na problem z odzyskiwaniem pewnych informacji, może to być znak, że u danej osoby zaczyna rozwijać się choroba Alzheimera.

Ludzie cierpiący na to zaburzenie mają poważne trudności ze znalezieniem właściwego słowa, gdy próbują coś przekazać. Czasami mają trudności nawet z ukończeniem zdania lub wyjaśnieniem, co mają na myśli. Dzieje się tak dlatego, że nie są w stanie zastąpić słowa, które mają „na końcu języka” innym odpowiednim słowem i nie potrafią wyrazić myśli przy użyciu innych słów.

Z powodu Alzheimera ludzie zaczynają mieć coraz bardziej zauważalne problemy z komunikowaniem się. Ich zasób słownictwa staje się ograniczony. Zaczyna im brakować nawet prostych słów, których normalnie używa się na co dzień, a bez których trudno jest wyrazić myśli w spójny i zrozumiały sposób.

3. Dezorientacja w dobrze znanych miejscach

Wymieniając objawy Alzheimera, nie można nie wspomnieć o dezorientacji. Ludzie chorzy na Alzheimera nagle gubią się, kiedy udają się do miasta, a nawet w dzielnicach, które dobrze znają. Czasami mogą pojawić się nawet krótkie epizody dezorientacji we własnym domu.

Osoba chora na Alzheimera nagle nie wie, gdzie jest toaleta lub nie rozpoznaje własnego domu. Przeżycie tego typu sytuacji może powodować poważne napady stresu i lęku. Powinniśmy wziąć te incydenty pod uwagę, choćby krótkie, ponieważ mogą to być objawy Alzheimera.

Z wiekiem staje się normalne doświadczanie łagodnych zaburzeń poznawczych, które powodują, że zapominamy o takich rzeczach, jak wizyta u lekarza czy gdzie schowaliśmy coś w domu. Ważne jest, aby podkreślić, że nie wszystkie łagodne zaburzenia poznawcze to objawy Alzheimera.

Objawy Alzheimera

4. Trudności w abstrakcyjnym myśleniu

Jeśli zostawiamy nasze dzieci z dziadkiem lub babcią, a podczas kąpieli dziadkowie całkowicie o nich zapominają, to mogą być wyraźne objawy Alzheimera. Chwilowe niedopatrzenie jest normalne, ale ludzie z chorobą Alzheimera całkowicie zapominają o swoich obowiązkach. Ponadto mają nawet kłopoty z przypomnieniem sobie, co się stało, kiedy ktoś opowie im o danym zajściu.

To samo dzieje się, gdy szukają rzeczy. Ludzie z chorobą Alzheimera bardzo łatwo gubią przedmioty i mają tendencję do odkładania rzeczy w niewłaściwych miejscach, na przykład odkładają cukier do piekarnika lub lodówki. Kiedy szukają tej rzeczy w miejscu, w którym powinna się znajdować, ale okazuje się, że jej tam nie ma, nie mogą sobie przypomnieć, gdzie ją odłożyli. Zdarza im się także zapominać, co robili. Jeśli na przykład sprzątają i szukają miotły, aby ​​zamieść podłogę, mogą w trakcie zapomnieć o swoim zajęciu i zacząć robić coś zupełnie innego.

5. Nagłe zmiany nastroju

Ludzie z chorobą Alzheimera mają nagłe zmiany nastroju bez wyraźnego powodu. Mogą nagle zacząć płakać po uprzednim zupełnym spokoju, albo mogą się złościć, mimo że przed chwilą szczęśliwie się uśmiechali.

Ale oprócz tego, jest pewna zmiana, która nie pozostawia wątpliwości, że cierpią na Alzheimera: tracą chęć do działania. Zapominanie o tym, co robili, dezorientacja i zmiany nastroju, które odczuwają, wyczerpują ich do tego stopnia, że łatwo się męczą i stają się bardzo pasywni, wykonując swoje zadania.

Osoba z chorobą Alzheimera potrzebuje kogoś, kto zmotywuje ją do podejmowania zadań, na przykład do wyjścia na spacer, spotkania z innymi ludźmi, sprzątania… ponieważ ta choroba odbiera całą inicjatywę.

Są to niektóre objawy Alzheimera, które warto wziąć pod uwagę, gdy podejrzewamy wystąpienie otępienia. Należy podkreślić, że na początku te objawy bywają bardzo subtelne i przez to mogą być postrzegane jako normalne rzeczy, które przytrafiają się każdemu z nas i nie są powodem do zmartwienia. Jednak z biegiem czasu staną się coraz bardziej oczywiste, jasne i częste.

Pustka - kruk i drzewa

Jeśli objawy Alzheimera pozwolą nam wykryć tę chorobę we wczesnym stadium, leczenie będzie skuteczniejsze i opóźni wystąpienie poważniejszych objawów. Pozwoli to pacjentowi dłużej zachować niezależność, a jego jakość życia nie ulegnie tak szybkiemu pogorszeniu.

Scroll to Top