Pisarz CS Lewis powiedział, że ból psychiczny jest mniej dramatyczny niż ból fizyczny. Tak naprawdę jest on jednak bardziej powszechny, a także trudniejszy do zniesienia. Jednym ze schorzeń, które powoduje ciche cierpienie, jest niewątpliwie depresja. To zaburzenie nastroju jest jak naprawdę złożona łamigłówka, na którą składa się wiele zmiennych i osobistych uwarunkowań. Dzisiaj omówimy jeden objaw depresji, który jest dość istotny, a o którym mało kto mówi.
Depresja nie jest łatwa do zdefiniowania ani zapobiegania. Możesz mieć podstawowe narzędzia i bardzo odporne nastawienie, ale czasami pewne doświadczenia, a nawet kontekst społeczny, mogą Cię złamać. Według danych WHO, prawie 3,8 procent populacji walczy z tym stanem psychicznym. Liczby mogą być nawet wyższe, ponieważ nie każdy szuka pomocy i otrzymuje diagnozę.
Co więcej, depresja jest nadal źle rozumiana przez społeczeństwo. Niektórzy wiążą to zaburzenie z brakiem proaktywności, słabością i omylnością. Zwykle mamy niepełną wizję tego schorzenia, kojarząc je jedynie ze smutkiem i brakiem energii.
Niemniej jednak istnieją pewne czynniki w depresji, które są często pomijane. Dzisiaj przyjrzymy się jednemu z nich: nudzie.
Jeśli czujesz, że nic Cię nie interesuje, nic nie przykuwa Twojej uwagi, a to, co wcześniej Cię pasjonowało, teraz jest męczące, nie wahaj się poprosić o pomoc eksperta.
Istotny objaw depresji: chroniczna nuda
Objawem depresji, który jest często pomijany, jest chroniczna nuda. To naturalne, że od czasu do czasu się nudzisz. Ten rodzaj emocji może być wręcz przydatny, ponieważ nakłania Cię do zmiany. W przypadku dzieci nuda jest konieczna. Dziecko, które czuje się znudzone, promuje swoje umiejętności krytycznego myślenia i samowystarczalności.
Stan ten ma jednak wysoce problematyczną i patologiczną stronę. Faktem jest, że ludzie cierpiący na chroniczną nudę są bardziej narażeni na depresję. Mogą oni również cierpieć z powodu lęku i zwiększonego ryzyka rozwoju uzależnień od substancji (alkoholu, narkotyków) lub uzależnień behawioralnych, takich jak hazard.
Badania przeprowadzone przez Alliant International University w Kalifornii (USA) dowodzą, że nuda to awersyjne uczucie zmęczenia, niepokoju i frustracji, które może być niezwykle szkodliwe, gdy staje się chroniczne. Znudzona osoba nie ma żadnych interesujących bodźców w swojej codziennej rutynie i zaczyna czuć się oderwana od rzeczywistości. To może być problematyczne.
Depresja to nie tylko twarz zasłonięta smutkiem, beznadziejnością czy potrzebą izolacji. Istnieją również inne czynniki, które składają się na to zaburzenie psychiczne, a które często są pomijane.
Kiedy uczucie beznadziejności spotyka chroniczną nudę
Czy czujesz, że Twoje hobby nie sprawia Ci już przyjemności? A może dodatkowo wydaje Ci się, że nie masz nic ważnego do roboty? Być może jesteś bezrobotny i czujesz się sfrustrowany brakiem ofert pracy. Nie cieszą Cię już rzeczy, które kiedyś sprawiały Ci przyjemność; właściwie nic Cię nie interesuje. Nietrudno zauważyć, że tego typu sytuacja zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń depresyjnych.
Jednak nuda sama w sobie nie spowoduje, że pojawi się u Ciebie zaburzenie psychiczne. Na depresję składa się wiele czynników, takich jak udręka, poczucie beznadziejności, negatywność, poczucie winy, bezsenność, zaburzenia odżywiania i inne.
Chroniczna nuda obejmuje apatię, anhedonię i abulię. Doświadczasz braku przyjemności, utraty zainteresowania i motywacji oraz poczucia niemocy, jeśli chodzi o wykonanie jakiegokolwiek zadania. To przytłaczające uczucie, w którym czujesz, że Twoje życie uległo całkowitej stagnacji.
Egzystencjalna nuda: wątpliwość w swoje znaczenie na świecie
„Co ja tu robię? Jaka jest moja rola? Co powinienem teraz zrobić?” Jeśli masz do czynienia z problemem zdrowia psychicznego, ciągle zadajesz sobie podobne pytania. Są one jak trucizna, ponieważ pożerają Cię i jeszcze bardziej psują nastrój. Ponadto zwiększają Twój ból.
Chroniczną lub egzystencjalną nudę zawsze należy brać pod uwagę, jeśli chodzi o depresję. Pisarz i były dyrektor podstawowej opieki zdrowotnej na Uniwersytecie w Chicago (USA) Alex Lickerman ukuł ten termin, definiując go jako niemożność znalezienia w życiu niczego interesującego. Może to być bardzo istotny objaw depresji.
Jeśli Twoje hobby nie sprawa Ci już przyjemności i nic Cię nie interesuje, zaczynasz wątpić w swoje miejsce i znaczenie w świecie. Tego typu myśli powinny być jak długa czerwona linia, której nigdy nie wolno przekraczać, ponieważ jest to moment, w którym stajesz przed niebezpieczną ideą, że Twoje życie nie ma sensu.
Nasze wysoce pobudzone społeczeństwo może sprawić, że poczujemy się przytłoczeni i znudzeni. To rzeczywistość, której doświadcza wielu młodych ludzi.
Jak radzić sobie z symptomem depresji, o którym mało kto mówi?
Ten objaw depresji, o którym tak mało mówimy, jest bardziej istotny, niż nam się wydaje. „Być znudzonym to jak powitać śmierć” – powiedział pisarz Ramón Gómez de la Serna. W dzisiejszych czasach młodzi ludzie coraz bardziej się nudzą. Nowe technologie i media społecznościowe wprowadzają ich w stan przeciążenia bodźcami, w którym bardzo łatwo można poczuć się przytłoczonym, a także apatycznym.
Stopniowo w ich codzienności nie pojawiają się nowe bodźce. Jeśli dodamy do tego niepewną przyszłość, może to oznaczać, że rozwinie się u nich zaburzenie lękowe lub depresja. Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Przyjrzyjmy się niektórym strategiom zachowania.
Pomocne strategie
- Szukaj wsparcia. Powiedz znajomym, partnerowi lub rodzinie, jak się czujesz. Wyjaśnij swoje uczucie pustki i nudy. Powiedz, że nie jest to sporadyczne, ale stałe uczucie i czujesz się coraz gorzej.
- Poproś o wsparcie psychologiczne. Jak już wyjaśniliśmy, chroniczna nuda jest połączona z większą liczbą zmiennych, które mogą sugerować depresję. Dlatego uzyskanie diagnozy i narzędzi do zarządzania tym, co się z Tobą dzieje, jest niezwykle ważne.
- Zmień swoje działania i przeformułuj swoje cele. Musisz zacząć szukać nowych bodźców. Może to być naprawdę trudne, ponieważ kiedy ogarnia Cię apatia, trudno jest znaleźć nowe motywatory. Jednak nic nie jest ważniejsze niż aktywność. W ten sposób zmieniasz swoje skupienie emocjonalne.
Podsumowując, jeśli stoisz w miejscu i pozwalasz, by ogarnęły Cię uczucia rozczarowania i ciągłej nudy, nie posuniesz się naprzód. Pamiętaj jednak, że nawet w tej sytuacji jest światełko w tunelu. Musisz jednak z kimś o tym porozmawiać i pozwolić sobie pomóc. Fala frustracji, która Cię uwięziła, w końcu zniknie.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Lee, Felicia K S & Zelman, Diane. (2019). Boredom Proneness as a Predictor of Depression, Anxiety and Stress: The Moderating Effect of Dispositional Mindfulness. Personality and Individual Differences. 146. 68-75. 10.1016/j.paid.2019.04.001.
- Lovibond PF, Lovibond SH. The structure of negative emotional states: comparison of the Depression Anxiety Stress Scales (DASS) with the Beck Depression and Anxiety Inventories. Behav Res Ther. 1995 Mar;33(3):335-43. doi: 10.1016/0005-7967(94)00075-u. PMID: 7726811.
- van Hooft EAJ, van Hooff MLM. The state of boredom: Frustrating or depressing? Motiv Emot. 2018;42(6):931-946. doi: 10.1007/s11031-018-9710-6. Epub 2018 Jul 6. PMID: 30416228; PMCID: PMC6208645.
- Sommers J, Vodanovich SJ. Boredom proneness: its relationship to psychological- and physical-health symptoms. J Clin Psychol. 2000 Jan;56(1):149-55. doi: 10.1002/(sici)1097-4679(200001)56:1<149::aid-jclp14>3.0.co;2-y. PMID: 10661377.