Zalety humoru - czy wiesz jakie są i dlaczego są tak ważne dla Ciebie?

Zalety humoru - czy wiesz jakie są i dlaczego są tak ważne dla Ciebie?
Francisco Pérez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Francisco Pérez.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Czy zastanawiałeś się kiedyś jakie są zalety humoru? Kiedy jesteśmy w dobrym nastroju, wątpliwości i obawy opuszczają nasze umysły i mamy poczucie prawdziwego zadowolenia. Śmiech to tajemniczy prezent, z którym wszyscy się rodzimy.

Choć może się to wydawać nieskomplikowanym tematem, prawda jest taka, że ​​humor jest związany z antropologicznymi korzeniami ludzi i ich różnymi przejawami. Humor tkwi w literaturze, filmach, komiksach, dowcipach, kreskówkach, magii etc. Według słów Sigmunda Freuda: „Humor jest sposobem na uzyskanie przyjemności pomimo niepokojących efektów, które są z nim związane”. Jakie są więc zalety humoru?

„Humor jest największym błogosławieństwem ludzkości”.

Mark Twain

Zalety humoru, a nauka

Badania naukowe nad humorem rozpoczęły się wraz z rozwojem nauk humanistycznych. W rzeczywistości sam Freud poświęcił kilka stron swojej pracy „Żarty i ich relacja z nieświadomością”. Jednak psychologowie zaczęli studiować humor dopiero około 30 lat temu i badali go jako ludzkie zachowanie. Do tego czasu przedmiot ten był uważany za niewłaściwy w porównaniu do takich tematów jak psychologia społeczna czy psychologia kliniczna.

Śmiejące się przyjaciółki - zalety humoru

Z drugiej strony musimy zauważyć, że badania, naukowe dochodzenia i teorie na temat humoru trwają do dziś. Istnieją konkretne czasopisma poświęcone temu tematowi, takie jak Humor: International Journal of Humor Research. Jaki jest powód tej chęci studiowania nauki o humorze? Odpowiedź jest jasna: humor ma wiele zalet. Ma nawet moc, by nas uzdrowić.

„Z przerażającym napięciem, które jest we mnie dzień i noc, gdybym się nie śmiał, powinienem umrzeć”.

Abraham Lincoln

Czym jest humor?

Humor jest nieprzewidywalny i zaskakujący. Według Ángela Rodrígueza Idígorasa, załączenie jego definicji w zaledwie kilku słowach mogłoby być krzywdzące. Jardiel Ponciela uważa tak samo i według niego określanie humoru to jak próba przejścia po skrzydłach motyla za pomocą słupa telefonicznego.

Czym właściwie jest humor? Humor niekoniecznie prowadzi do śmiechu lub uśmiechu. Korzyści z humoru nie tylko sprawiają, że się śmiejemy. Właściwie humor ma moc, by pokazać nam, że pewne rzeczy można zobaczyć na różne sposoby. Z jakiegoś powodu humor jest w stanie stworzyć oddzielenie jednostki od jej rutyny oraz zachęcić ją do zboczenia z drogi i poczucia czegoś więcej niż zazwyczaj.

Zalety humoru w umyśle

Możesz się z nami nie zgodzić, ale humor jest w rzeczywistości działaniem intelektualnym. Jego nieprawidłowe działanie może w rzeczywistości zmienić zdrowie psychiczne ludzi. Ponadto, dobre zarządzanie nastrojem może być bardzo cenne w zapobieganiu lub poprawianiu pewnych zaburzeń psychicznych. Przyjrzyjmy się głębiej temu, jakie są zalety humoru:

„Śmiech jest językiem duszy.”

Pablo Neruda

Humor uczy ludzi, aby byli mniej aroganccy i bardziej pokorni

Gordon B. Hinckley powiedział kiedyś: „Bycie pokornym oznacza uznanie, że nie jesteśmy na ziemi po to aby zobaczyć jak ważni jesteśmy, ale aby zobaczyć jak wiele możemy zmienić w życiu innych.” Bez wątpienia, humor robi wielką różnicę w życiu wielu ludzi każdego dnia.

Kiedy używasz humoru, arogancja zostawia Twoją osobę. Zdajesz sobie sprawę, że dobrze jest mieć wady. Nagle zaczynasz widzieć co dzieje się wokół Ciebie, zamiast skupiać się tylko na sobie.

Śmiejący się staruszkowie

Humor pomaga znaleźć rozwiązania codziennych problemów

Zalety humoru są widoczne bardziej niż myślisz. Czy zauważyłeś kiedyś, że poczucie humoru może zmienić zły dzień? Ważne jest, aby wiedzieć jak to wykorzystać. Pozwól sobie być dowcipnym i spontanicznym.

Gdy to zrobisz, z pewnością pomoże Ci to rozwiązać pewne problemy. Dzięki humorowi możesz znaleźć ścieżki, o których nigdy nie pomyślałeś. Ponadto, gdy jesteś w dobrym nastroju widzisz wszystko w innym kolorze. Nagle jesteś pełen optymizmu i jesteś gotowy wziąć sprawy w swoje ręce.

Humor ułatwia dostosowywanie się do zmian

Często zdarza się, że nową sytuację interpretuje się jako „groźną”. Z tego powodu odczuwamy lęk w obliczu nowości. Humor może sprawić, że będziesz lepiej komunikować się z innymi. Wiedza o tym jak używać humor może Cię rozluźnić jeśli chodzi o powiedzenie czegoś ważnego (i być może trudnego) komuś innemu i zazwyczaj sprawia, że ​​druga osoba jest bardziej otwarta.

Skorzystaj z humoru, aby zaprezentować rzeczy, których inni wcześniej nie widzieli. Wiemy, że jedynymi, którzy krytykowali królów w czasach starożytnych byli pełniące rolę błaznów. Ponieważ rola komików nieco ich chroniła, pozwolono im odejść od wymagań pałacu.

To tylko niektóre zalety humoru. Niewątpliwie jest ich znacznie więcej. To od Ciebie zależy, czy odkryjesz je dobrze wykorzystując swoje poczucie humoru.

„Dobry śmiech jest niczym promień słońca w domu.”

William Makepeace Thackeray


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.