Nikotyna: z pewnością nie wiesz, jak wpływa ona na Twój mózg!

Mózg i papieros - nikotyna

Przez długi czas wiele osób ignorowało fakt, że zażywanie nikotyny może prowadzić do uzależnienia. Naukowcy odkryli jednak, że nikotyna może prowadzić do uzależnienia podobnego do twardych narkotyków, takich jak kokaina lub amfetamina.

Nikotyna jest w stanie modyfikować nasz mózg. Dzięki złożonym mechanizmom prowokuje zmiany w systemie nagród mózgu. Innymi słowy, tworzy przyjemne wrażenie, od którego mózg zaczyna się uzależniać. To sprawia, że ​​ciało potrzebuje tej substancji.

Tylko palacz może zdecydować, czy rzuci palenie. Decyzja i proces są trudne, jednak nie są niemożliwe. Poniższe informacje mają na celu zilustrowanie wpływu nikotyny na mózg, aby palacze nie byli zaskoczeni.

“Zajmij się swoim ciałem. To jedyne miejsce, w którym musisz żyć.”

Jim Rohn

Jak nikotyna działa na mózg

Kiedy osoba spożywa nikotynę, aktywowana jest grupa receptorów acetylocholiny w mózgu. Receptory te powodują uwalnianie dopaminy. Dopamina jest neuroprzekaźnikiem powiązanym z poczuciem motywacji i przyjemności. Krótko mówiąc, palenie powoduje chemicznie wywołane uczucie dobrego samopoczucia.

Mężczyzna w dymie

Ciało szybko przenosi nikotynę do mózgu. Szacuje się, że przejście od nikotyny z płuc do krwioobiegu zajmuje od dziesięciu do piętnastu sekund. Badania wskazują, że każda substancja, którą palimy jest potencjalnie uzależniająca, właśnie ze względu na to jak szybko powstaje wrażenie dobrego samopoczucia.

Mózg ma swoją własną „nikotynę”: acetylocholinę. Ma też własną marihuanę, morfinę, heroinę etc. Oznacza to, że mózg może naśladować działanie tych substancji bez ich zażywania. Dzieje się tak gdy mamy pozytywne doświadczenia, takie jak osiągnięcie celu, śmiech lub pobicie rekordu. Jednak jeśli użyjemy chemikaliów, aby sztucznie wywołać działanie dopaminy, ryzykujemy uzależnieniem.

Uzależnienie od nikotyny

Kiedy spożywasz nikotynę lub inny podobny narkotyk, mózg szybko osiąga stan dobrego samopoczucia. Jeśli zdarza się to często, mózg staje się coraz mniej zdolny do generowania przyjemnych doznań, które nie są związane ze spożywaniem danej substancji. Innymi słowy, coraz trudniej jest cieszyć się taką samą satysfakcją z naturalnych środków.

W tym samym czasie mózg często pragnie tego stanu dobrego samopoczucia. Z tego powodu mogą objawiać się niewygodne objawy, takie jak niespokojność, nerwowość i niepokój, co prowadzi do konsumpcji substancji, aby położyć kres tym nieprzyjemnym objawom.

Nie dzieje się tak, gdy mózg w naturalny sposób doświadcza przyjemności. Ponadto, z czasem mózg staje się warunkowany. Oczekuje dobrego samopoczucia, które prowadzi do niekontrolowanego nałogu palenia.

Szkodliwe skutki palenia

Produkcja papierosów jest w rękach dużych międzynarodowych firm. Nie szczędziły one wysiłków w badaniach zachowań konsumentów i promowaniu uzależnienia. Regulują ilość nikotyny w każdym papierosie, aby utrzymywać uzależnienie. Produkują paczki po 20 papierosów, ponieważ badania wykazały, że każda większa ilość dziennie powoduje niezadowolenie. Wszystko jest starannie zaplanowane.

Mózg znikający w dymie

Nikotyna przyspiesza starzenie się mózgu. Zmniejsza zdolność mózgu do rozwiązywania problemów, podejmowania decyzji, uczenia się i kontrolowania impulsów. Substancja ta prowadzi do osłabienia kory oczodołowo-czołowej mózgu. Sprawia również, że konsument staje się bardziej podatny na inne uzależnienia.

Rzucenie palenia nie jest łatwe ze względu na wszystko co wyjaśniliśmy powyżej. Aby to zrobić, człowiek potrzebuje silnej woli i skutecznej strategii. Najlepiej jest rzucić palenie całkowicie, nie stopniowo. Jednocześnie, stworzenie systemu zachęt i wzmocnień może okazać się bardzo pomocne w rzucaniu palenia.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Lborra, R. R., Pozo, M. C. C., & Pérez, V. M. S. (1994). Efectos cognitivos de la nicotina y el tabaco en sujetos humanos. Psicothema, 6(1), 5-20.
Scroll to Top