Niewierność - co mówi o niej psychologia?

Niewierność - co mówi o niej psychologia?

Ostatnia aktualizacja: 24 października, 2016

Niewierność to akt, którego jedna z osób w związku dopuszcza się, kiedy pęka jeden z jego filarów, czyli lojalność. Wiele jest powodów, dla których jeden z partnerów może posunąć się do czynów, które określamy jako niewierność. Wszystkie z nich da się jednak wytłumaczyć przez osobiste niezadowolenie.

Kiedy czujemy się osobiście niezadowoleni z powodu nierozwiązanych konfliktówMogą to być konflikty osobiste, lub konflikty z naszym partnerem. Naszą tendencją jest wówczas ucieczka i chowanie głowy w piasek. Dostarcza nam to więcej niezadowolenia i smutku, co sprawia że nasz związek staje się jeszcze bardziej nieznośny.

Czym jest osobiste niezadowolenie?

Osobiste niezadowolenie to uczucie smutku wywołane naszym własnym życiem. Najczęściej występuje ono zanim poznamy osobę, w stosunku do której popełniamy niewierność.

Pęknięte i posklejane serce symbolizujące zazdrość

Częstokroć niezadowolenie jest owocem lęków, strachów i braku zdecydowania. Jeśli brakuje nam inicjatywy, celu, bądź też odwagi by podjąć decyzję i rozwiązać problem, to często czujemy się nieszczęśliwi.

Czasami niezadowolenie narasta w związku, ponieważ nie jest on do końca udany. To dlatego nasza relacja staje się coraz to bardziej odległa, oziębła i monotonna. To prowadzi do jedynej możliwej sytuacji, czyli wzajemnego się unikania i rosnącego niezadowolenia.

Niewierność – jakie są jej konsekwencje?

Jak wcześniej powiedziano, lojalność jest jednym z filarów silnego związku. Niszcząc jeden z nich sprawiamy, że nasz związek jest zagrożony. Niewierność, między innymi, powoduje brak zaufania. Jest ono ważną i niezbędną cechą, która spaja dwie osoby i daje im poczucie bezpieczeństwa.

Kiedy mówimy o osobistym niezadowoleniu, to osobą której ono dotyczy często poprzez niewierność próbuje uniknąć rzeczywistości. Brakuje im odwagi, by stawić czoła swojemu niezadowoleniu, czy też problemom w związku. Może to być spowodowane strachem, lękami, lub też niską samooceną. Jest też bardzo prawdopodobne, że są emocjonalnie zależni od swojego partnera. Oznacza to, że nie są zadowoleni ze swojego partnera, ale nie potrafią jednocześnie wyobrazić sobie życia bez niego.

Zdrada

W związku napotykamy na różne etapy. Ryzyko, że pojawi się w nich niewierność jest różne. Jednym z takich etapów jest etap samoutwierdzenia.

Niewierność – jak jej zapobiec?

Bardzo ważne jest, aby być świadomym ze swojego niezadowolenia. Musimy zdać sobie sprawę jakie nierozwiązane konflikty je powodują. Konieczne jest znalezienie źródła tego uczucia przed rozmową z partnerem, tak abyśmy mogli ostatecznie rozwiązać tę kwestię.

Jeśli osobiste niezadowolenie pojawia się, lub rozwija w trakcie związku należy stawić mu czoła i rozwiązać problem. Być może konieczne będzie zakończenie związku, tak aby ta osoba mogła samodzielnie szukać swojej drogi do szczęścia. Tym razem bez unikania rzeczywistości.

Dobrym pomysłem jest udanie się do specjalisty. Uzyskamy od niego profesjonalną pomoc w stawianiu czoła lękom, uzależnieniu i niskiej samoocenie. Może to pomóc ci odnaleźć odwagę i spokój umysłu. Są one niezbędne dla osiągnięcia lepszego, szczęśliwszego i bardziej spełnionego życia.

Decydując się na konfrontację z osobistym niezadowoleniem idziemy w kierunku rozwoju osobistego. Na nowo przejmujemy też kontrolę nad własnym życiem i unikamy ranienia tej drugiej osoby w związku. Ona często może zupełnie nie zdawać sobie sprawy z naszego niezadowolenia i smutku w związku.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.