Nieszczęśliwe pary - 7 powodów, dla których są razem

Nieszczęśliwe pary - 7 powodów, dla których są razem

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

Z pewnością kiedyś widziałeś pary kłócące się nieustannie przez cały dzień, okazując sobie nawet zupełny brak szacunku. Zgodzisz się ze mną, kiedy powiem, że pierwszą rzeczą jaka przychodzi ci do głowy, to myśl w jaki sposób takie pary nadal są razem?

W związku nie zawsze wszytko jest tak, jak się nam wydaje. Oprócz przebywania w towarzystwie bliskich znajomych i rodziny, pary mają w nawyku przybieranie poz, w różnym stopniu intensywności. Przykładowo w związku osoba, która wydaje się bardziej zależna może być tą dominującą w relacji i realizować zupełnie inną rolę, niż wydawało się nam jako obserwatorom.

Nieszczęśliwe pary – co sprawia, że nadal są razem?

To prawda, że kiedy mamy problemy lub dostrzegamy negatywne sytuacje, nasza racjonalna strona umysłu reaguje unikając takich sytuacji, by po prostu przetrwać. Wiele badań jednak dziś wskazuje, że gniew lub strach są również pewnym rodzajem więzi.

Mając na uwadze wyniki tych badań, możemy stwierdzić, że w niektórych przypadkach gniew może być silniejszy w utrzymaniu razem par niż zauroczenie.

Nieszczęśliwe pary - kobieta i mężczyzna

Kiedy jesteśmy w związku, szukamy cech, które określają go jako harmonijne doświadczenie, ale ten argument sentymentalny nie zawsze ma silnie uzasadnione podłoże. Trudne związki często są wyborem i efektem działania obydwu ludzi, a następujących siedem powodów, często skutkuje decyzją o pozostaniu razem.

Przeczytaj też: Wybieram ciebie, a nie potrzebuję

1. Poczucie winy

Są ludzie, którzy trwają w związku ponieważ męczy ich poczucie winy związane z opuszczeniem swojego partnera. Zazwyczaj w takich sytuacjach współczują tej drugiej osobie i decydują się nadal być razem.

2. Gra o wpływy

Kiedy występuje nierówność w formie pracy lub jakiejkolwiek innej sytuacji, partner mniej aktywny z reguły zaczyna polegać na drugiej osobie poddając się jej wpływom, a w konsekwencji zostaje “spłukany” emocjonalnie. Jeśli wystąpi taka sytuacja, uzależniony partner poczuje się samotny bez swojej drugiej połowy, która trzyma ich relację za stery.

3. Nieświadomość lub niezdolność wyrażania prawdziwych myśli lub uczuć

Pomimo naszego wyobrażenia o tych ludziach, nie zawsze wszystko jest tak jak nam się wydaje. Prawdopodobnie istnieją niezliczone sytuacje, kiedy czułeś się niekomfortowo, ale musiałeś zachować spokój, aby uniknąć utraty pracy, zakończenia związku lub po prostu nie ranić drugiej osoby, który była u twego boku, lub też samego siebie!

Jeśli nie zachowujemy się lub czujemy że coś jest nie w zgodzie z naszymi wartościami, lub nasz partner nie reaguje w odpowiedni sposób, możemy odczuć frustrację i gniew w wyniku samego przyzwolenia na taką kolej rzeczy. Kiedy odbijamy te emocje w kierunku naszego partnera możemy dać sobie tymczasową ulgę, ale później ta irytacja, bądź gniew powróci tworząc błędne koło. To niszczy pary.

Tak więc ukrywanie, rozmywanie lub nie wyrażanie naszych myśli lub uczuć spowoduje, że czasami będziemy utrzymywać nierzeczywistą relację.

Kobieta w oknie

4. Domniemane ustalenia, które nigdy nie są faktycznie wypowiedziane

Uzgodnienia między dwiema osobami, które są domniemane, ale nigdy formalnie wypowiedziane mogą sprawiać, że relacja pary staje się niebezpieczna, kiedy celem tych cichych ustaleń jest pozwolenie i/lub zakazanie pewnych nawyków. Nawyków takich jak niewierność, nadmierne wydawanie pieniędzy, złe zachowanie. Dobra werbalna i niewerbalna komunikacja jest kluczowa w zdrowym związku, tak samo jak bycie przejrzystym i szczerym przez cały czas.

5. Jeden lub oboje partnerów uważa, że zasługują na bycie źle traktowanym

W większości przypadków dorośli dobrowolnie angażują się w związki, nieważne jak bardzo niezdrowe mogą one być, ale może istnieć sekretna nagroda dla obu osób. Najbardziej popularnymi powodami wskazywanymi jako uzasadnienie na pozostawanie w niezdrowej relacji są zazwyczaj dzieci, finanse, poświęcony czas, wstyd rozstania lub religijność obu partnerów.

Jeśli znajdujemy się w związku, który charakteryzuje się złym traktowaniem emocjonalnym to prawdopodobne, że jeden z partnerów jest przekonany, że zasługuje na takie traktowanie. Taka sytuacja może się zmienić, jeśli przyswoją informację, że nie zasługują na znoszenie emocjonalnego pastwienia się ze strony swojego partnera.

Z tą inną drogą myślenia i przekonania nauczysz się mówić nie oraz rozwiniesz zdrowe ego, niezbędne do pokonania tej sytuacji. W końcu zrozumiesz fakt, że żadna n egatywna sytuacja, nieporozumienie, ani rana nie usprawiedliwia twojego smutku.

6. Nadzieja, że będzie lepiej

Rzeczy mogą się zmienić, to prawda, ale nawyki zazwyczaj nie, a to jeszcze większa prawda, kiedy niekomfortowa sytuacja przedłuża się w czasie.

Wielu ludzi woli bronić się nadzieją i upływem czasu, by uzasadniać swoją relację. Prawda jest taka, że jeśli tak wiele czasu spędzają będąc nieszczęśliwymi to zmiana będzie znacznie utrudniona, skoro z obu stron nie widać determinacji, ani kompromisu.

7. Strach i lęk przed odejściem

W wielu przypadkach ludzie postanawiają pozostać w związku jakim są, mimo że nie są szczęśliwi, ze względu na strach przed podjęciem niewłaściwej decyzji lub w wyniku lęku przed tym jak zmieni się ich życie bez tej drugiej osoby. Jest to cecha niezdrowej pary.

Jeśli jesteś świadomy wszystkich emocjonalnych sytuacji, które mogą spowodować, że stracisz kontrolę i będziesz trwać w toksycznym związku, będziesz mógł pozbyć się strachu przed samotnością. Znasz siebie, jesteś świadomy swoich ograniczeń i co najważniejsze, możesz swobodnie kochać i być kochanym.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.