Nieufność w związku: z czego wynika i jak ją pokonać

Nieufność w związku: z czego wynika i jak ją pokonać

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 13 października, 2022

Nieufność w związku jest jak rak. Często zaczyna się niepostrzeżenie, ale wkrótce rozprzestrzenia się i daje przerzuty. Jest to jeden z głównych czynników, który, jeśli pozostawiony sam sobie, może pogorszyć więź między dwiema osobami, a nawet całkowicie ją zniszczyć.

Ta koncepcja ma duże znaczenie. Zaufanie jest wyuczone, nieufność w związku także. To nie jest uczucie, które pojawia się znikąd, ale raczej w wyniku czegoś, co wyłania się z doświadczenia.

Innymi słowy, gdy jesteś w związku, wnosisz w niego cały swój bagaż doświadczeń, co częściowo zwiastuje, w jakim stopniu będziesz ufać swojemu partnerowi.

W normalnych sytuacjach nieufność w związku powstaje, gdy jedna lub obie strony nie wydają się pewne. Jednak w ekstremalnych przypadkach taka niezdrowa sytuacja może występować nawet bez wystarczających powodów do nieufności. Dlatego niezależnie od sytuacji i jej przyczyn, nieufność w związku jest kwestią, którą należy rozwiązać jak najszybciej.

„Jaka samotność jest bardziej samotna niż ta, w której nie możesz komuś zaufać?”.

George Eliot

Kłótnia w związku

Skąd bierze się nieufność w związku

Nieufność w związku może mieć wiele przyczyn. Jej najczęstszym źródłem jest niewierność. Niemniej nie jest to jedyna sytuacja, która rodzi brak zaufania. Każde działanie, które rozczarowuje drugą osobę, stwarza pole do rozwoju nieufności. Główne korzenie nieufności w relacji romantycznej to:

  • Ciągłe kłamstwa jednej ze stron,
  • Złamane obietnice. Gdy druga strona nie potrafi dotrzymać obietnic.
  • Kiedy druga osoba wydaje się nie znać siebie wystarczająco. Lubi jedną rzecz, ale potem ją rzuca. Zachowuje się, jakby nie wiedziała, czego chce.
  • Gdy druga strona ma trudności w stawianiu czoła konsekwencjom swoich działań. Jest niefrasobliwa lub nieodpowiedzialna.

Istnieje jednak również wiele sytuacji, w których nieufność rodzi się znikąd. Są to przypadki, w których u jednego lub obu partnerów istnieje skłonność do nieufności. Główne przyczyny pojawienia się nieufności w takich przypadkach to:

  • Brak poczucia bezpieczeństwa. Jeden z partnerów uważa, że ​​nie jest wystarczająco dobry.
  • Przebyta zdrada, z którą osoba nie potrafi sobie właściwie poradzić.
  • Pochodzenie z domu, w którym członkowie rodziny zdradzali się nawzajem i w którym panowała silna nieufność.
  • Osoba zdradziła kogoś i podświadomie szuka poniesienia za to kary.
  • Nadmierna zależność i strach przed porzuceniem.
  • Uprzedzenia wobec mężczyzn i kobiet.
Zmartwiona kobieta myśli

Krok 1: Sprawdź siebie

Kiedy nieufność wtrąci się w związek, niełatwo ją odrzucić. Jednak nie jest to niemożliwe. To wymaga dużo pracy i wytrwałości. Na pewno warto, bo wzajemne uczucie jest zawsze wystarczającym powodem, by walczyć o związek.

Najlepszym sposobem, by zrobić pierwszy krok w walce z niepewnością, jest ocena przyczyn braku zaufania w związku. Istotne jest ustalenie, czy przyczyny są obiektywne, czy też pochodzą z neurotycznej postawy.

Ważne jest również zastanowienie się nad własnymi oczekiwaniami wobec partnera. Każdy człowiek czasem zawodzi. Oznacza to, że jeśli jeden partner czeka, aż drugi będzie doskonały, aby mu zaufać, marnuje swój czas.

Zaufanie nie rozwija się, gdy druga osoba nie zawodzi. Raczej ma to związek z pewnością, że gdy drugiej osobie się nie powiedzie, nie będzie to wynikać z jej celowego działania w złej wierze.

Para rozmawia o problemach

Dialog: jedyne prawdziwe rozwiązanie

Otwarty dialog jest zawsze idealnym rozwiązaniem problemów z nieufnością w związku. Jest to pewnego rodzaju paradoks, ponieważ musicie zaufać sobie nawzajem, aby prowadzić dialog. Jest to jednak jedyny sposób, aby dojść do porozumienia lub wreszcie uświadomić sobie, że związek nie ma szans i trzeba go zakończyć.

W tym przypadku prowadzenie dialogu oznacza mówienie o przyczynach nieufności w spokojny i ciepły sposób. Kluczem jest skupienie się na sobie zamiast na drugiej osobie. Dialog ten nie polega na wzajemnym wykazywaniu błędów i niedociągnięć, ale na dzieleniu się tym, jak poczuliśmy się na skutek słów i czynów drugiej strony. Ma to na celu ułatwić zrozumienie, skąd pochodzi nasze cierpienie.

Prowadzenie dialogu oznacza również słuchanie bez automatycznego reagowania na wszystko. Trzeba poświęcić czas na przetworzenie tego, co mówi druga osoba, bez oceniania jej.

Kiedy dwoje ludzi łączy miłość, komunikacja wzmacnia ich relację i pomaga znaleźć drogę ku dobrej przyszłości. Natomiast, jeśli mimo wszelkich starań dialog jest niemożliwy, a nieufność w związku trwa nadal, jest to znak, że najlepszą opcją może być zakończenie związku raz na zawsze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • LaMotte A, Taft C y Weatherill R. Mistrust of Others as a Mediator of the Relationship between Trauma Exposure and Use of Partner Aggression. Psychol Trauma [Internet] 2016 [consultado 14 abr 2022]; 8(4): 535–540. Disponible en: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4924534/
  • Rodríguez L, DiBello A, Øverup C y Neighbors C. The Price of Distrust: Trust, Anxious Attachment, Jealousy, and Partner Abuse. Partner Abuse [Internet] 2015 [consultado 14 abr 2022]; 6(3): 298–319. Disponible en: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5380380/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.