Transformacyjne podróże - składniki, które wnoszą do życia coś nowego

Transformacyjne podróże to coś, o czym marzy wiele osób. Wzbogacają życie i pozwalają odkryć wiele aspektów samego siebie.
Transformacyjne podróże - składniki, które wnoszą do życia coś nowego
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Nieważne, czy masz 20 czy 65 lat, sam czy z innymi. Transformacyjne podróże są ćwiczeniem z wolności, odkrywania i samopoznania. Nie mówimy tu jednak o klasycznych wakacjach czy zaprogramowanych trasach z touroperatorem.

W rzeczywistości podróże transformacyjne zawierają filozoficzny, psychologiczny i transcendentalny element, który jest o wiele głębszy i wzbogacający.

Podróże transformacyjne

Jednym z takich przykładów są doświadczenia Idy Pfeiffer (1797-1858). Ta zamożna austriacka córka kupca została wychowana przez ojca, który upierał się przy potrzebie podbicia jej marzeń.

Niestety, jej ojciec zmarł, gdy miała zaledwie dziewięć lat. Sytuacja zmusiła ją do zamążpójścia i wychowywania dzieci. W rzeczywistości wyszła za mąż za mężczyznę o 24 lata starszego od niej i dopiero gdy jej dzieci dorosły, w końcu zdecydowała się zmienić swoje życie. Pojechała do Triestu i po raz pierwszy odkryła morze. To była jej transformacyjna podróż.

Ida Pfeiffer porzuciła następnie życie jako gospodyni domowa i podróżowała po całym świecie, stając się pisarką podróżniczą i pierwszą Europejką, która odwiedziła wyspę Borneo. Podróże transformacyjne zakładają potrzebę zdystansowania się od codziennych zajęć, aby głęboko zmienić swoje życie.

„Podróżować to odkrywać, że wszyscy mylą się co do innych krajów ”.

-Aldous Huxley-

Mężczyzna spacerujący między górami. Transformacyjne podróże

Podróże transformacyjne

Jeśli chcesz znaleźć antropologiczne i filozoficzne źródło podróży transformacyjnych, możesz sięgnąć do książki Josepha Campbella „Podróż bohatera” (1990). Praca ta opisuje etapy, przez które przechodzi podróżnik, który opuszcza swój zwykły świat, czując zew przygody. Udaje się w nieznane, aby ostatecznie otrzymać nagrodę.

Ten rodzaj podróży zawsze był Świętym Graalem, za którym tęskniły miliony ludzi w całej historii. Niemniej jednak w rzeczywistości żaden skarb ani nagroda nie są potrzebne, ponieważ prawdziwe zaspokojenie znajduje się w samej podróży. W tych doświadczeniach, które mogą cię zmienić, obudzić twoją samoświadomość i nadać większe znaczenie twojemu życiu.

Podróż mająca znaczenie i mająca na celu transformację to taka, która umieszcza cię w nieznanym scenariuszu, który pozwala na ponowne połączenie się z samym sobą. W rzeczywistości jesteś w stanie odłożyć na bok filtry dumy i połączyć się ze światem w skromny sposób. Wtedy odkrywasz, jak mały jesteś. Dopiero wtedy budzisz się w środku.

Przyjrzyjmy się składnikom, które umożliwiają ten rodzaj podróży.

1. Odejście: potrzeba zmian w czasie kryzysu

Wyjazdy transformacyjne nie przypominają innych wakacji, na których wszystko jest zaplanowane. Innymi słowy, w tego typu doświadczeniu nie przyjmujesz biernej i oczekującej roli. Rzeczywiście, nie chodzi o leżenie na plaży, wędrówkę kilka kilometrów od hotelu i robienie zakupów.

Podróże transformacyjne na ogół dążą do wewnętrznej przemiany. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy czujesz, że musisz coś zostawić. Dlatego pojawiają się one zwykle jako potrzeba zmian w czasach kryzysu.

W tym przypadku odczuwasz tęsknotę, wewnętrzną potrzebę odczuwania nowych rzeczy. Dlatego twój umysł jest przygotowany na takie transformujące wydarzenie.

Tym, czego wiele osób szuka podczas swoich podróży, jest osiągnięcie osobistego spełnienia

2. Nie bądź turystą, bądź podróżnikiem

Jako turysta podróżujesz do nowego kraju dla przyjemności. Jednak jako podróżnik pragniesz go odkryć. Jako turysta masz nadzieję zabrać do walizki jak najwięcej pamiątek, kupić wiele rzeczy, dobrze się bawić i zobaczyć piękne krajobrazy. Jako podróżnik nie potrzebujesz przedmiotów. W rzeczywistości szukasz doświadczeń i zdajesz sobie sprawę, że oznacza to poznanie dobrych i złych stron miejsca docelowego.

Każda transformująca podróż wymaga całkowitego zanurzenia się w kulturze i zwyczajach miejsca docelowego. Rzeczywiście, nawiązujesz kontakt z ludźmi, odkrywasz i przeżywasz przygodę.

3. Podróż zewnętrzna i wewnętrzna

Jednym z celów transformacyjnych podróży jest osiągnięcie samopoznania. Jednak University of Virginia (USA) przeprowadził badanie, które twierdzi, że nie zawsze jest łatwo osiągnąć tę psychologiczną umiejętność i że nie można jej uzyskać przez zwykłą introspekcję.

Poznanie siebie, nawiązanie kontaktu z tym, kim jesteś i co Cię definiuje, osiąga się poprzez umieszczanie siebie w nowych scenariuszach, zdobywanie nowych doświadczeń i poznawanie nowych ludzi. Czasami dzieje się to poprzez pójście w nieznane, do tego, co wykracza poza twoją strefę komfortu. Co więcej, ujawnia te obszary ciebie, o których wcześniej nie wiedziałeś.

4. Transformacyjne podróże łączą Cię z planetą

Wszyscy żyjemy w zestresowanym społeczeństwie, uwięzionym w labiryntach zmartwień i cieniach niepewności. Nic więc dziwnego, że podróże transformacyjne to dynamicznie rozwijające się doświadczenie i cel, którego szuka wielu podróżników. Touroperatorzy wiedzą o tym i zdają sobie sprawę, że wiele osób chce samodoskonalenia i rozwoju osobistego, a nie piasku i morza.

Transformacyjne podróże starają się wspierać w tobie nowy sposób bycia i uczestniczenia w świecie. Osiąga się to poprzez połączenie z planetą w inny sposób. Wiele z tych wewnętrznych zmian budzi się lub rozkwita w tobie, kiedy nawiązujesz kontakt z naturą. Również w zanurzeniu się w bardzo różne kultury.

5. Pokonywanie przeszkód

Podróże, które zostają w pamięci, a nie w galeriach zdjęć Twojego telefonu, to takie, które Cię czegoś uczą. Ta nauka pojawia się, gdy odkrywasz w sobie nową zdolność lub gdy przezwyciężasz jakiś strach lub przeszkodę.

W rzeczywistości w momencie, gdy pozwalasz sobie wyjść poza nawykową rutynę i strefę komfortu, poszerzasz swoje perspektywy i jesteś w stanie się zmienić.

Żyjesz podróżą trzy razy. Kiedy o tym śnisz, kiedy to przeżywasz i kiedy sobie o tym przypominasz.

Kobieta spaceruje nad morzem

6. Podróże transformacyjne – powracanie i docenianie przeżyć

Nic nie jest uwewnętrzniane i konsolidowane w twojej pamięci doświadczalnej i emocjonalnej, jeśli nie analizujesz tego, czego doświadczyłeś. Kiedy wracasz do domu do rutyny i codziennego życia po jednej z tych transformacyjnych podróży, czujesz się dziwnie i nietypowo. W rzeczywistości twój powrót może być nawet bolesny, ponieważ nie chcesz zrywać więzi z nowym, stymulującym i innym.

Jednak stopniowo integrujesz te nowe fragmenty ze swoim własnym życiem. Znajdują swoje miejsce i nadal Cię wzbogacają, generują nowe perspektywy i budzą Twoje tak potrzebne refleksje. Jednak jest bardzo prawdopodobne, że w ciągu kilku tygodni od powrotu będziesz musiał podjąć nowe decyzje.

Mówi się, że każda podróż trochę cię zmienia. Nie wracasz do domu jako ta sama osoba, która wyjechała. Wtedy otwiera się możliwość, że być może nadszedł czas, aby ukształtować życie, którego naprawdę pragniesz…


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Campbell, Joseph (1990) El viaje del héroe. HarperCollins
  • Stone, Matthew & Petrick, James. (2013). The Educational Benefits of Travel Experiences A Literature Review. Journal of Travel Research. 52. 731-744. 10.1177/0047287513500588.
  • Skavronskaya, L., Moyle, B., & Scott, N. (2020). The Experience of Novelty and the Novelty of Experience. Frontiers in psychology11, 322. https://doi.org/10.3389/fpsyg.2020.00322

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.