Trudni ludzie, z którymi trzeba sobie radzić

Najtrudniejsi ludzie rzadko są świadomi wpływu, jaki wywierają na innych. Często czują się naprawdę niepewnie w świecie społecznym, ponieważ nie są w stanie zidentyfikować swoich problemów.
Trudni ludzie, z którymi trzeba sobie radzić

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Z niektórymi osobami trudniej jest koegzystować niż z innymi. Niektórzy są prawie nie do zniesienia. Nie chodzi o to, że są złymi ludźmi. Po prostu mają cechy, które mogą być niezwykle irytujące. Dlatego tak naprawdę trudno jest z nimi przebywać  nie tracąc cierpliwości. Kim są ci trudni ludzie?

Najczęściej nie są w pełni świadomi wpływu, jaki wywierają na innych. Zwykle twierdzą, że mają wiele prawdziwych powodów lub usprawiedliwień, by postępować tak, jak to robią. Jeśli ktoś wspomina o ich postawie, reagują broniąc „swojego prawa” do bycia takimi, jakimi są.

Osoby te często zachowują się w ten sposób, ponieważ mają ze sobą problemy, których albo nie zidentyfikowali, albo nie wiedzą, jak je rozwiązać. Z tego powodu potrzebują zrozumienia. Jednocześnie muszą też być świadomi swojego zachowania.

Z kim najtrudniej jest się uporać? Dzisiaj mówimy o pięciu różnych rodzajach trudnych ludzi.

„Bądź wdzięczny trudnym ludziom w swoim życiu, ponieważ pokazali Ci dokładnie, kim nie chcesz być”.

-Anonimowy-

Trudni ludzie, z którymi musimy sobie radzić

1. „Narzekacz”

Jeśli ktoś ciągle narzeka, może to być jego sposób na radzenie sobie z czymś. Ewentualnie wyraża tak swoje przytłaczające cierpienie. Może to być również działanie polegające na szukaniu uwagi, ponieważ osoby te czują się samotne i wyjątkowo bezbronne.

Narzekacze należą do osób, z którymi najtrudniej jest się uporać. Jest tak, ponieważ bez względu na powód, ich zachowanie jest błędne i manipulacyjne.

Odpowiednią rzeczą, którą powinni zrobić, to przejąć kontrolę nad swoim cierpieniem, samotnością lub poczuciem bezbronności. Oczywiście mogą prosić o pomoc i ją otrzymywać, ale ostatecznie ponoszą wyłączną odpowiedzialność za dbanie o siebie. Narzekanie niczego nie rozwiązuje. Wręcz przeciwnie, zwykle osiąga odwrotny skutek: masz tendencję do odczuwania wobec nich obojętności lub odrzucania ich.

Kłócące się kobiety
Osoby narzekające mogą być naprawdę irytujące, ponieważ ciągle rozmawiają, ale nie podejmują działań.

2. Wrodzy przyjaciele

Wrodzy przyjaciele to ci, którzy zwykle upierają się, że coś jest czarne, kiedy uważasz, że jest białe. Często używają zawoalowanych obelg. Krytykują Cię także „dla Twojego własnego dobra” i nieustannie Cię osądzają i zadają pytania.

Tego rodzaju ludzie są jednymi z najtrudniejszych do pokonania, ponieważ zwykle okrywają swoją wrogość płaszczem rzekomo dobrych intencji. Kiedy z nimi przebywasz, czujesz się niewartościowy lub winny, ale nie wiesz dlaczego. Nikt nie czuje się dobrze przebywając z kimś takim przez długi czas.

3. Nadmiernie ulegli

Ulegli przyjaciele wydają się być przeciwieństwem wrogich przyjaciół. Niemniej jednak w głębi duszy mają kilka podobieństw. Zawsze są chętni do podporządkowania się, zgadzają się ze wszystkim, co mówisz, i wydają się być zawsze przy Tobie. Nigdy jednak nie wiesz, co naprawdę myślą lub czują. Dlatego te sympatyczne postacie znajdują się na liście osób, z którymi najtrudniej się dogadać.

Tego typu ludzie często odczuwają silną potrzebę aprobaty innych. Z tego samego powodu często nagle zmienią zdanie, jeśli nie popłyniesz z ich nurtem. Zostawią Cię po drodze, jeśli wybierzesz inną trasę.

4. Pesymiści

Bycie pesymistą nie jest problemem samym w sobie, ale kiedy ludzie są stale w takim stanie umysłu, jest to trudne. Oczywiście większość z nas zdaje sobie sprawę, że życie ma swoje wady i że świat w tej chwili jest w ciężkim momencie. Wszyscy martwimy się zmianami klimatycznymi, wojnami czy chorobami.

Jednak szukanie najciemniejszej perspektywy, z której można wszystko oglądać, nie pomaga rozwiązać tych problemów. Wszystko to zwiększa poczucie dyskomfortu i udręki , których doświadczamy w obliczu problemów. W związku z tym pesymiści są jednymi z najtrudniejszych ludzi, z którymi trzeba sobie radzić.

Chłopiec rozmawiający z dziewczyną o osobowości socjotropowej
Pesymiści mają tendencję do szukania ciemnej lub negatywnej strony wszystkiego, co powoduje duży dyskomfort u innych.

5. Wszechwiedzący

Wszechwiedzący są podzieleni na dwie grupy. Są tacy, którzy naprawdę posiadają ogromną wiedzę w wielu dziedzinach i potrafią wypowiadać się na niemal wszystkie tematy. Z drugiej strony są tacy, którzy twierdzą, że wiedzą wszystko i wypowiadają się z pozorną fachowością, nawet w sprawach, o których zupełnie nie mają pojęcia.

Oba typy należą do najtrudniejszych ludzi. Pierwsza grupa nie pozwala na żadną interakcję. Osoby te potrzebują publiczności, a nie rozmówcy. Druga grupa też jest bardzo irytująca. Dzieje się tak, ponieważ osoby te są uparte i zawsze muszą być sprawdzane, czy mają rację, niezależnie od tego, czy tak jest, czy nie.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, trudni ludzie, z którymi trzeba się uporać, zwykle mają pewne trudności, które uniemożliwiają im kontaktowanie się z innymi w płynny, przyjazny i naturalny sposób. We wszystkich przypadkach ważne jest, aby nie paść ofiarą ich gier i manipulacji. Ani ich osądzać. Po prostu spróbuj i pamiętaj, że często nawet im trudno jest tolerować siebie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • DeGroat, C. (2017). Las personas más difíciles de amar: Cómo entender, guiar, amar a las personas difíciles que hay en su vida, incluido usted mismo. Editorial Patmos.
  • Iacovella, Jorge y Troglia, MarisaLa hostilidad y su relación con los trastornos cardiovasculares. Psico-USF [online]. 2003, v. 8, n. 1 [Accedido 15 Mayo 2022] , pp. 53-61. Disponible en: <https://doi.org/10.1590/S1413-82712003000100008>. Epub 26 Oct 2011. ISSN 2175-3563. https://doi.org/10.1590/S1413-82712003000100008.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.