Niegrzeczny chłopiec – dlaczego za nim przepadamy

para - kobieta i niegrzeczny chłopiec

Wiemy, że nie jest dla nas dobry, że prędzej czy później nas skrzywdzi, lecz za każdym razem kiedy niegrzeczny chłopiec staje naszej drodze, budzi się w nas jakiś masochistyczny instynkt, któremu całkowicie się poddajemy. Niegrzeczny chłopiec to pokusa, której nie potrafimy się oprzeć.

Ryzyko, intensywność, niebezpieczeństwo, podekscytowanie – ta wybuchowa mieszanka oszałamia.

I kiedy nasz niegrzeczny chłopiec  – który oczywiście próbował się dla nas zmienić – nagle znika, wybuchamy płaczem i użalamy się nad sobą przez następne tygodnie, a raczej nad tym, jakie byłyśmy lekkomyślne.

Dlaczego niegrzeczny chłopiec tak nas przyciąga?

Uważamy, iż jest interesujący, podejmujący ryzyko, niebezpieczny oraz inny, niż wszyscy. Wiemy, że zniknie bez słowa z dnia na dzień, lecz i tak nam się podoba.

Co jest w nim tak atrakcyjnego?

Jest “zakazany”

My wszystkie czerpiemy olbrzymią satysfakcję z łamania zasad. Niegrzeczny chłopiec może naprawdę zajść za skórę naszym rodzicom lub przyjaciołom –  więc umawianie się z nim daje nam dziką radość.

To jest to, co eksperci nazywają “świadomym strachem”, który nie sprawia nam bólu, lecz satysfakcję. Angielski psycholog Michael Belint twierdzi, że “ciemna strona” jest atrakcyjna, ponieważ jesteśmy odpowiedzialni za to przyciąganie i możemy je kontrolować.

Mimo to nie wszyscy czujemy pociąg do tego, co zakazane, jako że mają tu wpływ też inne czynniki – kulturowe, środowiskowe oraz genetyczne.

kobieta i mężczyzna przy stole

Pragnienie bycia “wybraną”

Kiedy niegrzeczny chłopiec na Ciebie spogląda lub poświęca Ci uwagę, czujesz, że chcesz być tylko jego. Choćby na chwilę lub kilka godzin. Chcesz być tą, która do niego mówi, tą, na którą on patrzy, tą, której pragnie…

Chociaż jesteśmy świadome, że to będzie przejściowe, pragniemy go, bo czujemy się przy nim dobrze. I na krótki moment będziemy tą jedyną.

Ta myśl, że możemy go zmienić

W początkowej fazie zauroczenia, okłamujemy się myśląc, że możemy go zmienić. To uczyni go lepszą osobą, która będzie nas podziwiać i kochać do szaleństwa.

Niegrzeczny chłopiec równa się dobra zabawa, dużo dobrej zabawy

Mimo, iż godzinami wyczekujemy jego wiadomości i zdajemy sobie sprawę, że to nie potrwa długo, i w końcu zniknie, wiemy, że dopóki jesteśmy razem, dopóty będziemy się świetnie bawić.

Niestety wszystkie te wyobrażenia to wpływ filmów romantycznych. To miłość, która nie jest kompletna.

Badania naukowe nad “ciemną trójcą”

Peter Jonason ze Stanowego Uniwersytetu w Nowym Meksyku (USA) przeprowadził badania z 200 studentami udowadniając, że kobiety wolą niegrzecznych chłopców, ale na męża wybierają tych “dobrych”.

Jonason zaklasyfikował mężczyzn według trzech cech charakteru, które nazywane są “ciemną trójcą” cech psychologicznych.

Narcyzm

U niegrzecznych chłopców narcyzm związany jest krótkotrwałym łączeniem się w pary, co ma miejsce, kiedy mężczyźni rywalizują o partnerkę, po to, by po odbyciu stosunku ją porzucić.

Psychopatia

Psychopatia często przejawia się brakiem wrażliwości i empatii. W krótkotrwałych związkach tendencje psychopatyczne mogą być nawet pomocne, ponieważ psychopata to ktoś o fałszywym, powierzchownym uroku.

Makiawelizm

Makiawelizm to cechy osobowości oparte na nieszczerości, dwulicowości oraz manipulacji.

Badania Jonasona wykazały, że mężczyźni posiadający więcej niż jedną z powyższych cech, zwykle charakteryzowali się większą liczbą partnerek oraz krótkotrwałymi relacjami.

para się przytula

Nadzieja dla “dobrych” facetów

Na dłuższą metę, wybór kobiety ulega zmianie.

Dr. Gayle Brewer, doktor psychologii rozwoju człowieka na Uniwersytecie Central Lancashire (Wielka Brytania), uważa, że kobiety wybierają niegrzecznych chłopców na krótkotrwały związek, natomiast do zbudowania długotrwałej relacji wolą dobrych oraz kochających partnerów, którzy zapewnią im bezpieczeństwo, empatię i oddane towarzystwo.

“W miłości niemożliwej nadzieja to pierwsza rzecz, jaką tracimy.”

– Walter Liso-

Walter Riso, argentyński psycholog, w swojej książce “Jak nie umrzeć z miłości” mówi:

Nauczono Cię, że nadzieja to ostatnią rzecz, jaką powinno się tracić i w niektórych okolicznościach jest to zapewne prawdą. Lecz w miłości niemożliwej lub takiej, gdzie złamanie serca jest nieuniknione, beznadziejna rezygnacja jest najlepszym lekarstwem. Jeżeli nie kochasz, nic nie oczekujesz i nie spodziewasz się niczego pozytywnego: inteligenty pesymista jest lepszy niż niedoinformowany optymista.”

Dlatego kiedy niegrzeczny chłopiec znika, już nas nie szuka lub po prostu zamienił nas na następną, musimy odpuścić nasze złudne nadzieje tak szybko, jak to możliwe i odzyskać poczucie własnej wartości. Lecz jak?

Riso proponuje kilka technik, które pomogą Ci uwierzyć w siebie po rozstaniu lub kiedy związek nie funkcjonuje poprawnie. Oto one:

  • Usuń ze swojego słownika wyrażenia typu “nie potrafię” i “nie jestem w stanie”.
  • Nie bądź pesymistyczna. Jeżeli toniesz w negatywnych myślach dotyczących przyszłości, odetchnij, spójrz na wszystko z boku i zobacz, czy są one naprawdę realistyczne.
  • Nie bądź fatalistką. Kreujesz własne przeznaczenie.
  • Nie pamiętaj wyłącznie tego, co złe. Na kilka chwil każdego dnia, aktywuj pozytywne aspekty swojej pamięci. Pomyśl o niesamowitych rzeczach, których dokonałaś w życiu.
  • Przeanalizuj swoje cele i zobacz, czy możesz zajść jeszcze dalej korzystając ze swoich zalet.
  • Postaw przed sobą jakieś wyzwanie i podejmij się go.

“Zakochałem się w życiu, bo ono jedyne nie opuści mnie jako pierwsze.”

– Pablo Neruda –

Scroll to Top