Uwielbienie - czy zawsze jest wymaganiem miłości?

Uwielbienie - czy zawsze jest wymaganiem miłości?

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

Psychiatra Luis Rojas Marcevos daje nam przepis, na to jak utrzymać miłość: “Uwielbienie do drugiej osoby, a właściwie jego pielęgnowanie to wspólny projekt.”

Podobnie jak w wielu innych dziedzinach życia, gdybyśmy zapytali o to, czy uwielbienie zawsze sprzężone jest z miłością, dostalibyśmy wiele różnych odpowiedzi. Każdy z nas ma swój system wartości. Wizję życia zdominowaną przez nasze genetyczne uwarunkowania, otrzymaną edukację oraz nabyte doświadczenia. Wszystko to powoduje, że jako ludzie udzielamy innej odpowiedzi, na tak samo zadane pytanie.

Dziś przyjrzymy się dwóm przekonującym opiniom. Jedna z nich należy do psychologa i eksperta w dziedzinie związków, Ana Villarrubia. Dla niej miłość zawsze niesie ze sobą ogromną dawkę uwielbienia. Drugą zaś wyraziła znana pisarka, autorka książki “The Market is Horrible”, jak i bloga zatytułowanego “Intersextions”, Alena KH.

Zapytana o relacje międzyludzkie, miłość i obojętność, stwierdziła, że miłość niekoniecznie musi oznaczać uwielbienie. Dyskusja pozostaje otwarta.

Most i serce - kochanie

Zdaniem Ana Villarrubia miłość niesie w sobie sporą dawkę wzajemnego uwielbienia, o ile połączymy ją z istotnym czynnikiem każdego związku, czyli intymnością. Jest ona początkiem każdej potencjalnej “love story”, ponieważ uwielbienie oznacza, że dostrzegamy wyjątkowe cechy drugiej osoby. Są to elementy osobowości, które czynią ją wyjątkową i wyróżniają ją na tle innych osób.

To właśnie “to coś” sprawia, że swojemu partnerowi poświęcamy szczególną uwagę i co czyni go dla nas niezastąpionym.

Uwielbienie podstawą zdrowego związku

Według Ana Villarrubia uwielbienie musi występować u obu partnerów i nigdy nie powinno obejmować zależności, ani uległości. Z drugiej strony posiadanie partnera, którego uwielbiamy wypełnia nas dumą. Dzieje się tak dlatego, że upewniamy się w myśli, że wiążąc się z tą osobą podjęliśmy właściwą decyzję.

Jeśli uwielbienie znika, to czy według pani psycholog miłość znika razem z nim? Chociaż nikt nie może tego jednoznacznie potwierdzić, ani temu zaprzeczyć, prawdą jest, że kiedy znika uwielbienie, para może doświadczyć kryzysu lub nawet się ze sobą rozstać. Przestajemy podziwiać swojego partnera, ponieważ przestaje być tym kim był i nie reprezentuje już tego, co było dla nas ważne.

Związek dwojga ludzi

Jednakże zdaniem Alena KH uwielbienie jest składnikiem miłości, który nie jest absolutnie niezbędny. Według Alena KH jego brak może odzwierciedlać niską samoocenę. W jej wyniku początkowo idealizowaliśmy daną osobę – opierając się na niej, jak na ścianie. Kiedy jednak ta faza miłości przemija, nasz ideał rozmywa się niczym dym, gdyż nie był on oparty na rzeczywistości.

Alena twierdzi, że jedyną rzeczą, która gwarantuje miłość między dwojgiem ludzi jest czas. Prawdziwa miłość oparta jest bowiem na wzajemnym szacunku i tolerancji. Wartości te są naturalnym odzwierciedleniem tej samej hierarchii wartości, jaką wyznają obaj partnerzy. Bez wątpienia oba spojrzenia są interesujące i wzajemnie się uzupełniają.

Oczywiście, miłość pozostaje dla nas zagadką – łamigłówką, która wykracza poza wszelkie nasze wytłumaczenia. Opiera się na chemii, która przejawia się niekiedy między dwojgiem ludzi i obejmuje wiele kontrolowanych, jak i zupełnie podświadomych czynników.

Uwielbienie zaś, o ile jest rozłożone w czasie i nie występuje tylko w początkowej fazie miłości, może być ważnym elementem utwierdzającym naszą miłość na przestrzeni życia.

Co możemy zrobić, aby nasz partner nadal nas uwielbiał?

To prawda, że uwielbienie, tak jak sugeruje to Ana Villarrubia, stanowi jeden z głównych czynników miłości. Pytanie które możemy sobie zadać brzmi co możemy zrobić, aby nasz partner stale nas uwielbiał?

Oto kilka pomysłów, które mamy nadzieję, że ci pomogą:

  • Kochaj siebie. Jeśli nasza samoocena jest wysoka, stale się rozwijamy i dbamy o siebie zarówno od strony psychicznej jak i fizycznej to nasz partner będzie nas uwielbiał tak samo, jak od pierwszego spotkania.
  • Pomagaj sobie. Jeśli pomagamy samym sobie, to czujemy się kochani i wspierani, a nasza miłość będzie rosnąć i umacniać się. Nasz partner będzie zaś nas uwielbiał jeszcze bardziej, niż przedtem.
  • Słuchajcie się wzajemnie. Jeśli milczymy i nie informujemy swojego partnera o wszystkim tym, co nam się nie podoba, to wytwarzamy negatywny obraz osoby, w której kiedyś się zakochaliśmy. Nie pozwól, aby to powstrzymało cię przed uwielbianiem jego, ani jego przed uwielbianiem ciebie.
  • Staraj się pokonać rutynę. To skomplikowane, ale wychodzenie poza szablon może mieć wspaniałe korzyści. Niespodziewany pocałunek, lub niezapowiedziana kolacja to dobre sposoby na pokonanie rutyny i pielęgnowanie uwielbienia.

Oczywiście co ma być to będzie, pamiętaj że miłość jest bezinteresowna i szczera. Dbaj o to, aby ogień płonący między wami nigdy nie wygasł. Miłość to najpiękniejsza praca, jeśli dwoje ludzi wspólnie pracuje, aby ją pielęgnować.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.