Postępowanie zgodnie z uczuciami zmieni Twoje życie!

Postępowanie zgodnie z uczuciami zmieni Twoje życie!

Ostatnia aktualizacja: 29 listopada, 2017

Postępowanie zgodnie z uczuciami tak, jakby wszystko należało do nas, pomoże nam osiągnąć kontrolę nad własnym życiem. Postępowanie jak gdybyśmy byli szczęśliwi sprawi, że nasze emocje z czasem przekonają nas samych, że naprawdę szczęśliwi jesteśmy.

Uwierzmy, że zasługujemy na wszystko, czego pragniemy, bo nie jest to żadnym aktem egoizmu, tylko pierwszym krokiem w kierunku rozwoju osobistego. Postępowanie zgodnie z uczuciami – choć niełatwe – może się dla nas okazać źródłem szczęścia.

Zastanówmy się przez chwilkę nad następującą kwestią: jeśli nie potrafimy przekonać samych siebie, że możemy i musimy wyjść z naszej depresji, nieszczęśliwego związku czy zakończyć pracy, która narusza nasze prawa, nikt inny tego za nas nie zrobi.

To ty jesteś tym prawdziwym bohaterem, dzięki któremu wyrwałeś się z licznych czarnych dziur swojego życia. A postępowanie, sposób, w jaki to zrobiłeś, odzwierciedla Twoją żelazną wolę i jasny proces myślowy, gdy chodzi o osiągnięcie swoich celów. Wszystko to osiągnąłeś, bo zdecydowałeś się na postępowanie zgodnie z uczuciami.

“Zasługujesz na to, co najlepsze, ponieważ jesteś jedną z nielicznych osób tego śmierdzącego świata, które są szczere wobec siebie.”

-Frida Kahlo-

W obecnych czasach powszechnym zjawiskiem jest znalezienie pracy, czytanie książek czy interesujących publikacji, które zachęcają nas do bycia szefem swego mózgu. Podkreślają, iż każdy z nas powinien zrozumieć jego funkcje, aby mieć więcej kontroli nad procesami umysłowymi.

Jeśli jest coś, o czym każdy z nas wie od dłuższego czasu, to jest to fakt, że ludzie są złożonymi istotami, wiedzionymi i zdominowanymi przez swoje emocje. Nasz mózg przejmuje dowodzenie, prowadzi i upija nas dopaminą, serotoniną i oksytocyną. Pragnie, aby nasze postępowanie odbywało się zgodnie z jego regułami.

A przy okazji dołącza do nas w tym chemicznym wraku, który zanurza naszą istotę w permanentnym stanie smutku i bezbronności.

Czasem naprawdę trzeba dać sobie awans na kierownika swojego mózgu, przejąć nad nim kontrolę i skierować się ku zmianom. Udać się w kierunku dobrego samopoczucia. Obrać postępowanie zgodne z uczuciami. W tym artykule wyjaśnimy Ci jak to zrobić.

Postępowanie pozytywne - Ptaki lecą w świetle księżyca

Emocjonalne porwanie hamuje nasz rozwój

Pokonanie negatywnych uprzedzeń naszego mózgu w celu rozwijania pozytywnej neuroplastyczności nie jest łatwą sprawą. 

Przede wszystkim z powodu tego, że w mózgach wielu z nas siedzi “dyrektor wykonawczy”, który jest uzależniony od samokrytyki. Raz po raz wywiera swój wpływ na te same myśli i ograniczenia, które zmienieją nas w małego chomika ciągle biegającego w kółku. Bardzo utrudnia to skuteczne postępowanie zgodnie z uczuciami.

Wielu ekspertów w dziedzinie zachowań ludzkich nazywa to powszechne zjawisko “logiką dziecięcą”. Oznacza to, że są w naszym życiu chwile, w których po prostu pozwalamy sobie na porwanie przez nasze negatywne emocje. Dopóki nie osiągniemy poziomu absolutnej niedojrzałości.

Aby lepiej to zrozumieć, zastanów się nad jednym prostym przykładem: popełniłeś błąd w pracy, ale w konsekwencji tego niedbalstwa cierpiały inne osoby.

Nasz umysł ciągle powtarza: “Jestem idiotą. Nie jestem tego wart”. A mózg, z kolei, wzmacnia się przypominając Ci o błędach przeszłości i o tych chwilach, gdy ktoś Ci wmawiał jak mocno jesteś niezdarny.

Twoje emocje zostały uwiężone na kołowrotku. Te wszystkie negatywne odczucia się wzmacniają dopóki nie zostaniesz zablokowany, dopóki nie pogrążysz się w stanie uczucia całkowitej bezbronności.

Zamiast mówić do siebie, że “popełniłem błąd, ale wyciągnę z tego odpowiednie wnioski i jutro zrobię lepiej”,  Twoje postępowanie tylko pokazuje innym na ile jesteś głupi. Powinieneś zacząć stosować wobec siebie opisowe wyrażenie “jestem idiotą”.

Kobieta huśta się na olbrzymim zegarku

Takie negatywne postępowanie, charakteryzujące nas na różnych etapach życiowych, kieruje się konkretnym procesem. Naszym humorem, który przejmuje kontrolę.

Teraz, aby stać się prawdziwym szefem swego mózgu, powinieneś przejąć ster procesów umysłowych. Twoje postępowanie musi odzwierciedlać fakt, że jesteś prawdziwym liderem, a nie służącym, który się ciągle płaszczy. Będziesz mógł wtedy rozpocząć postępowanie zgodnie z uczuciami.

Postępowanie zgodnie z uczuciami i pragnieniami

Neuronauka pomaga nam zrozumieć, dlaczego czasami pozwalamy sobie na negatywne emocje. Na przykład, hiperaktywne ciało migdałowate raz za razem stara się zmusić nas do strachu. Pragnie sprawić, by nasze postępowanie opierało się o ten faktor.

Według niedawnych badań Uniwersytetu Harvarda, móżdżek, który jest ściśle powiązany z naszymi zdolnościami motorycznymi, może być również połączony z naszą stabilnością emocjonalną.

“Gdy pozwalasz sobie na to na co zasługujesz, przyciągasz to, czego potrzebujesz.”

Jak widać, nasz mózg to jednostka, w której władzę mają emocje, a procesy umysłowe często się na nich opierają. Przyjęcie biernej postawy w tych przypadku może spowodować proces zaniedbywania siebie i wyraźną niezdolność do bycia odpowiedzialnym za swoje własne szczęście.

Dalej dowiemy się, w jaki sposób wspierać pozytywną neuroplastyczność, która ma ogromne znaczenie w życiu. Może pomóc nam w osiągnięciu podstawowych celów.

Syrena w morzu

4 pytania, które pomogą nam stworzyć bardziej odporny mózg

Zachowujmy się tak, jakbyśmy byli szczęśliwi, dopóki się tacy staniemy. Czy to zdanie jest wzięte z taniego poradnika pozytywnego myślenia? Właściwie, nie. Ta fraza określa głębokie wewnętrzne mechanizmy i nasze postępowanie, które da się zrozumieć odpowiadając na następujące 4 proste pytania:

  • “Czy ja naprawdę istnieję?”: za każdym razem, gdy mówisz sobie, że jesteś idiotą, że nie zasługujesz na miłość, że jesteś nieudacznikiem lub że nie potrafisz spełnić swoje marzenia, zapytaj siebie, czy to prawda. Aby w pełni kontrolować swoje myśli, nie ma nic lepszego niż powiedzieć sobie, że “teraz czuję się jak idiota, ale jestem w stanie się polepszać i zostać tym, kim zasługuję być.”
  • Kto lub co powstrzymuję mnie przed zdobyciem tego, czego pragnę najbardziej? Gdy zadajesz sobie to pytanie, musisz być całkowicie szczerym wobec siebie. Przez większość czasu jesteś jedyną osobą, która ponosi odpowiedzialność za Twoją ograniczoną postawę.
  • Jakiego rodzaju emocje odczuwam w tej chwili?
  • Czy te emocje pomogą mi dostać to, czego chcę?

Ostanie dwa pytania są między sobą ściśle powiązane. Jeśli przez cały czas się boję i czuję się niepewnie, oczywiste jest to, że nigdy się nie wydostanę z tej czarnej dziury, w której się znalazłem.

Aczkolwiek mogę stanowczo przekonać siebie, że jestem silny, zdolny i zasługuję na to, czego pragnę. Wtedy, dzień po dniu, te drzwi do drugiej szansy otworzą się przede mną.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.