To możliwe, że w swoim życiu doświadczyłeś tego uczucia nie jeden raz. Wrażenie, że nie możesz iść naprzód, że ktoś nie pozwala ci na spełnienie swoich marzeń. (waltmassey.com) Być może określiłbyś to jako “podcinanie ci skrzydeł“, a wrażenie to może brać się z faktu, że nie możesz wydostać się z ich określonej strefy kontroli. Dlaczego nie należy pozwalać odcinać skrzydeł?
Rozwój osobisty wymaga szans i pewności siebie, a do tego odwagi oraz siły własnej woli. Mówiąc o tej koncepcji możemy w głowach mieć obraz z naszego życia. Mogą to być nasi rodzice, lub nauczyciele. Często są bardzo istotnymi postaciami w naszym życiu i dość często zachowują się niczym rytualni “podcinacze naszych skrzydeł”.
Wiele modeli edukacyjnych pozbawia dzieci naturalnej dociekliwości. Znajduje dla nich ujście poprzez ukształtowane parametry, które pozbawione są spontaniczności i kreatywności. Ostatecznie kształcimy studentów po równo oraz w standaryzowany sposób cechujący się sztywną mentalnością. To nie pozwala im na przystosowanie się do świata o tak złożonej rzeczywistości, jak ten.
Jednakże rodzice i nauczyciele nie są jedynymi osobami, które ograniczają rozwój osobisty najmłodszych. Czasami to nasi rodzice trzymają w ręku nożyce. Charakter naszych relacji często powoduje, że nie pozwalają ci rosnąć, czy iść naprzód i dojrzewać jako człowiek. Nie pozwalają ci na zbyt wiele swobód i aspiracji.
Podcinanie skrzydeł: przeszkody w rozwoju osobistym
Jak możemy zdefiniować rozwój osobisty? Jest to nienasycone wewnętrzne uczucie, które popycha nas byśmy realizowali swoje cele. Jesteśmy przepełnieni celami i marzeniami. Stawiamy przed sobą wzywania, aby czuć się zdolnymi do działania, przydatnymi i silnymi.
Czasami te projekty nie są wielkie. Są to zwyczajne chwile, w których chcemy czuć się dobrze, niezależnie i silnie, a zarazem pewni siebie.
Jakie są podstawowe przeszkody w rozwoju osobistym? Jak możemy je pokonywać? Przyjrzyjmy się im bliżej:
1. Nieufność
Może być to brak zaufania do innych, lub do samego siebie. Z czasem może przerodzić się w wątpliwość co do naszych możliwości. Jest to pewnego rodzaju błędne koło. Przykładowo wydaje nam się, że nasi nadopiekuńczy rodzice rzucają nam pod nogi jedną przeszkodę za drugą. Musimy jednak pamiętać, że głównym celem jakim się kierują, jest zachowanie przy sobie swojego dziecka za wszelką cenę.
Będą robić wszystko co w ich mocy, aby utrzymać cię w zależności. Może to obejmować nawet utrudnianie ci zdobycia pracy lub tworzenie konfliktów, które powstrzymają cię przed zdobyciem partnera. Będą praktykować podcinanie ci skrzydeł raz za razem, aż uda im się wywołać u ciebie fałszywe przekonanie bycia “niewłaściwą” osobą w danych dziedzinach. Jest to bardzo wysokie ryzyko.
2. Niepewność
To interesujące przyglądać się ludziom prowadzącym dynamiczne, intensywne i niezależne życie, które nagle się zmienia. Może to stać się kiedy zawiążą romantyczną relację, w której zaczną usiłować zmienić swoją osobowość.
Kontrola jednego z partnerów może poskutkować utworzeniem zależności, która może w efekcie stać się lękiem lub niepewnością. Są to tak zwane relacje toksyczne, w których jakiekolwiek oznaki rozwoju osobistego zwyczajnie zanikają.
Przeczytaj też: Kompleks Kopciuszka – czym jest i jak go unikać?
3. Utrata kontroli
W momencie, kiedy zdamy sobie sprawę, że coś nie waha się podciąć ci skrzydeł, a jednocześnie się na to zgodzimy, zupełnie tracimy kontrolę nad sytuacją. Dlaczego tak robimy? Dlaczego pozwalamy innych na wznoszenie murów dookoła nas, które opóźniają nasz rozwój osobisty?
Czasami dzieje się tak ze względu na strach. W innych przypadkach powodem jest uczucie lub toksyczna miłość, od których jesteśmy uzależnieni, i których nie mamy odwagi zakończyć.
Może stać się to w wyniku braku silnej woli, gdyż spędziliśmy zbyt wiele czasu żyjąc w strefie komfortu, gdzie wszystko jest bezpieczne i przewidywalne. Bez wątpienia powinniśmy mieć na uwadze wiele czynników.
Nie pozwalaj innym, by to robili. Nie pozwalaj nikomu, aby decydował za ciebie lub ograniczał twoje aspiracje. To co czujesz w środku powinno działać niczym zapalnik, pewnego rodzaju starter, który pobudzi cię to działania. Rozwój osobisty wymaga odwagi. Musisz wiedzieć jak wyczuwać wiatr, który rozdmucha i będzie napędzał twoje żagle.
Znajdź swoje wody. Ustal swoją własną ścieżkę. Zamknij oczy na tych, którzy usiłują podciąć twoje skrzydła. Pamiętaj, że każdy świadomie lub nie będzie to robił. Jednocześnie będą cię przekonywać, że cię kochają i robią to co dla ciebie najlepsze. Ty jednak nie możesz w to wierzyć.
Nikt kto cię prawdziwie kocha nie będzie nakładach na ciebie żadnych ograniczeń, ani wyrządzał ci jakiejkolwiek szkody. Osoby te będą raczej starały się pomóc ci wytyczyć własną ścieżkę i pomóc ci w czynieniu zdecydowanych postępów.