Kiedy myślisz o przyszłości ludzkości, prawdopodobnie od razu wyobrażasz sobie obecność zaawansowanych technologii. Wydaje się, że połączenie ludzi i maszyn jest prawie nieuniknione. Jest to idea, którą pisarze tacy jak Isaac Asimov, Arthur C. Clarke i Philip K. Dick przewidzieli w wielu swoich powieściach. Dzisiaj artykule omówimy pewne neurotechnologie, które zmieniają nasze życie na lepsze.
W pewnym sensie ta przyszłość już tu jest. W końcu nikt z nas nie może się obejść bez swoich zasobów technologicznych. Co więcej, teraz, gdy pojawiły się projekty sztucznej inteligencji, takie jak ChatGPT, nasze metody pracy będą się zmieniać z czasem. Obecnie niektóre z istotnych postępów technologicznych dotyczą urządzeń podłączonych bezpośrednio do naszych mózgów.
Jednym z przykładów jest Neuralink, wymyślony przez biznesmena i magnata, Elona Muska. Firma ta specjalizuje się w opracowywaniu interfejsów typu komputer-mózg. Specjaliści czekają obecnie na przetestowanie różnych chipów na ludziach. Dlatego wkrótce mogą pojawić się nieinwazyjne neurotechnologie, które będą całkowitą rewolucją w dziedzinie zdrowia psychicznego.
To, co kiedyś wydawało się materiałem do filmu science fiction, za kilka lat stanie się pełną nadziei rzeczywistością.
„Magia to tylko nauka, której jeszcze nie rozumiemy”.
-Arthur C. Clarke-
Neurotechnologie, które zmienią nasze życie
Wiemy, że postęp technologiczny przyniósł już nieskończone korzyści w dziedzinie medycyny. Wydaje się jednak, że w dziedzinie neuronauki i zaburzeń psychicznych do tej pory nie osiągnięto żadnych wielkich kamieni milowych. Istnieją natomiast bardziej wyrafinowane zasoby do badania mózgu, takie jak rezonans magnetyczny (MRI).
W ostatnich latach nowe technologie w połączeniu z najnowocześniejszą analizą obliczeniową, modelowaniem i sztuczną inteligencją zmieniły wiele rzeczy. Możemy na przykład zobaczyć, co dzieje się w wielu zaburzeniach psychicznych na poziomie neurologicznym. Ułatwia to opracowanie skuteczniejszych metod leczenia. Co więcej, pomaga to głębiej zrozumieć te stany psychiczne.
Neurotechnologie mają na celu poprawę zdrowia i potencjału ludzkiego mózgu. Obszar ten przyciąga coraz większe zainteresowanie i inwestycje ze strony dużych firm. Zamierzamy przeanalizować poniżej niektóre przyszłe osiągnięcia w tej dziedzinie, które, jak wspomnieliśmy wcześniej, są zasobami nieinwazyjnymi.
Jedna z najbardziej obiecujących neurotechnologii jest ta związana ze stymulacją czaszki. Ma na celu zmniejszenie myśli samobójczych w młodszej populacji.
1. Poszukiwanie biomarkerów bólu przewlekłego i depresji
Sztuczna inteligencja dodana do elektroencefalografii (EEG) i Big Data pozwoli wkrótce na lepsze diagnozy. Na przykład pacjent będzie musiał tylko założyć czepek z różnymi elektrodami, aby uzyskać dokładny obraz aktywności jego mózgu. Dzięki tym zasobom eksperci będą mogli porównywać informacje i uzyskiwać dokładne wzorce wielu zaburzeń i schorzeń.
Najbardziej zaawansowane są zmiany związane z przewlekłym bólem i depresją. Uniwersytet Techniczny w Monachium (TUM) rozwija Neurotech, innowację, której celem jest zapewnienie lepszej opieki w dziedzinie zdrowia psychicznego.
2. Stymulacja mózgu w leczeniu depresji u młodych ludzi
Głęboka stymulacja mózgu jest metodą stosowaną już z powodzeniem w leczeniu dużej depresji. Istnieje jednak jedna grupa pacjentów, która wymaga większej uwagi. W ich przypadku często ani terapia psychologiczna, ani farmaceutyczna nie przynoszą żadnej poprawy.
Są to młodzi ludzie w wieku od 16 do 24 lat z depresją i zachowaniami samobójczymi. W związku z tym eksperci opracowali urządzenie, które stymuluje grzbietowo-boczną korę przedczołową. Ta technika, dodana do sesji ćwiczeń poznawczych, zmniejsza objawy związane z depresją.
3. Wspomagające urządzenia mózgowe
Firmy takie jak Medtronic, Neuropace i St. Jude Medical opracowały technologie, które mogą zmienić jakość życia wielu ludzi. Chociaż zwykle myślimy tylko o projekcie Neuralink Elona Muska, prawda jest taka, że istnieje wiele organizacji pracujących nad konkretnymi postępami, które wkrótce ujrzą światło dzienne.
Jednym z takich projektów jest stworzenie urządzeń mózgowych, które zapobiegają napadom padaczkowym. Pojawią się również technologie, które poprzez ciągłe monitorowanie usprawnią podawanie określonych leków w zależności od potrzeb pacjenta.
Ponadto pacjenci ze stwardnieniem zanikowym bocznym (ALS) będą mieli do dyspozycji zrobotyzowane urządzenia wspomagające. Dzięki temu będą mogli prowadzić samochód i zyskać większą autonomię w różnych fazach choroby.
4. Leczenie urazów w wirtualnej rzeczywistości
Inne neurotechnologie stosowane już w terapii psychologicznej to te związane z rzeczywistością wirtualną. Obecnie są niezwykle przydatne w leczeniu fobii i demencji oraz w leczeniu dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD). Wkrótce jednak ma zostać wykonany kolejny krok.
Za kilka lat technologia wirtualnej rzeczywistości połączona ze stymulacją mózgu zostanie opracowana w celu leczenia pacjentów z zespołem stresu pourazowego. Dzięki stopniowym sesjom metoda ta będzie dążyła do zniwelowania negatywnych skutków zdarzeń niepożądanych.
5. Specjalistyczne gry wideo do treningu poznawczego
Większość z nas gra w gry na telefonach komórkowych, aby ćwiczyć pamięć. Są to przydatne zasoby dla osób starszych, ponieważ ułatwiają dobrą stymulację poznawczą. Jest to istotna dziedzina neurotechnologii i niewątpliwie pomaga zrozumieć, dlaczego tworzone są w tym celu specjalistyczne gry wideo.
Trening poznawczy, który ma na celu poprawę płynnej inteligencji, a także pamięci roboczej, jest zasobem, który wkrótce będzie w naszym zasięgu.
Gry wideo do treningu umiejętności poznawczych będą przydatne w promowaniu zdrowszego starzenia się i doskonaleniu umiejętności u dzieci, a także u osób po wypadkach neurologicznych.
6. Urządzenia do koncentracji i samoregulacji
W coraz bardziej stymulującym i wielozadaniowym świecie uwaga zaczyna zanikać w ludziach. W związku z tym trudno jest nam teraz skoncentrować nasze zasoby umysłowe na pojedynczych czynnościach. Koncentracja jest wyczerpująca, a nasze myśli mają tendencję do błądzenia. To karmi stres i poczucie niskiej produktywności.
Technologie, które można nosić jak zegarki lub słuchawki, wkrótce zaczną mieć inny cel. Eksperci projektują urządzenia, które poprawiają naszą uwagę i promują spokój i samoregulację emocjonalną. Czy to oznacza koniec niepokoju lęków? Będziemy musieli poczekać i zobaczyć.
7. Interfejsy mózg-komputer
Systemy BCI (ang. Brain-Computer Interface) już istnieją. Składają się z interfejsów, które łączą ludzki umysł z komputerem, tłumaczą jego myśli i przesyłają je do urządzeń elektronicznych. Wiemy, że może to brzmieć jak science fiction, ale jeśli chcemy zrozumieć ich przydatność, musimy przeanalizować, z czego się składają.
Te nowe technologie wykrywają i dekodują aktywność elektryczną neuronów. Następnie wysyłają wiadomości do urządzenia, które wykonuje określoną akcję. W efekcie interfejsy mózg-komputer to neurotechnologie, które realizują rehabilitację utraconych funkcji. Byłoby to kluczowe dla pacjentów ze zmianami guzkowymi lub po udarach.
Wniosek
Często myślimy o zagrożeniach związanych z rewolucjami technologicznymi, takimi jak chatboty czy sztuczna inteligencja. Jednak, jak to zwykle bywa w nauce, kluczem jest sposób, w jaki z niej korzystamy.
Obecnie istnieją pewne neurotechnologie, które już stanowią część wielu środowisk terapeutycznych i medycznych. Jednak w przyszłości pojawią się nowe i wyjątkowe zasoby, których jedynym celem będzie poprawa jakości naszego życia w wielu obszarach. To najlepszy cel ze wszystkich, który, choć wcześniej mógł wydawać się magiczny, prawdopodobnie spełni się szybciej, niż moglibyśmy przypuszczać.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Dhami, P., et al. (2022) Neurophysiological impact of theta burst stimulation followed by cognitive exercise in treatment of youth depression. Journal of Affective Disorders. doi.org/10.1016/j.jadr.2022.100439.
- Saha, S., Mamun, K. A., Ahmed, K., Mostafa, R., Naik, G. R., Darvishi, S., Khandoker, A. H., & Baumert, M. (2021). Progress in Brain Computer Interface: Challenges and Opportunities. Frontiers in systems neuroscience, 15, 578875. https://doi.org/10.3389/fnsys.2021.578875
- Spaett, V. (2023). Neurotechnology for Treating Mental Disorders. Research Network Uses Big Data Models to Understand Neural Networks. Research in Bavaria. Technical University of Munich (TUM). https://www.research-in-bavaria.de/neurosciences/neurotech-for-mental-disorder