Być może przy tej, czy innej okazji spotkałeś się z określeniem neurony lustrzane. Prawdopodobnie możesz nie do końca wiedzieć czym są i jaką pełnią rolę w układzie nerwowym człowieka. Nie jest to niczym dziwnym, ani też powodem do wstydu, ponieważ zostały one wykryte stosunkowo niedawno.
Zawsze jednak warto nadrobić zaległości, nieprawdaż? Dlatego też dziś zaprezentujemy Ci skrócony opis tego, czym tak naprawdę są neurony lustrzane i co warto o nich wiedzieć.
Zapraszamy zatem do lektury!
Czym są neurony lustrzane i do czego służą?
Oglądając spektakl muzyczny lub teatralny często zdarza się nam odczuwanie przemożnego wręcz pragnienia do wykonania obserwowanej czynności na własną rękę. Możemy chcieć śpiewać wraz z artystą, czy też odegrać właśnie obejrzany skecz kabaretowy.
Często zdarza się także odczuwanie różnych, silnych doznań podczas oglądania programu lub występu. Zdaniem ekspertów taka reakcja występuje zawsze wtedy, gdy oglądamy coś, co nas interesuje. Ma ona jednak różne nasilenie w zależności od wielu okoliczności.
Reakcja taka wynika z tego, że w trakcie interesującego nas wydarzenia aktywne stają się pewne specjalne neurony w naszym mózgu. Są one znane jako neurony lustrzane. W sporym uproszczeniu neurony lustrzane to grupa komórek nerwowych powiązanych z pewnymi zachowaniami empatycznymi, społecznymi i naśladowczymi. Celem ich jest odzwierciedlenie w mózgu aktywności, którą właśnie obserwujemy.
Neurony lustrzane stają się aktywne w dwóch najbardziej typowych sytuacjach:
- Podczas wykonywania danej czynności.
- Podczas obserwowania kogoś, kto wykonuje daną czynność.
W drugiej sytuacji neurony lustrzane wytwarzają substancje chemiczne odpowiadające za samą aktywność układu nerwowego, która dotyczy postrzeganej aktywności, ale bez realizowania jej w rzeczywistości.
Oznacza to, że działania, które obserwujemy, wywołują odruch nerwowy w mózgu, taki sam, jakbyśmy wykonywali daną czynność własnoręcznie. Jest to mechanizm powszechnie wykorzystywany w codziennym życiu. Na nim opiera się np. szeroko pojęcie naśladownictwa, czy też uczenie się na podstawie obserwacji.
Neurony lustrzane i niektóre interesujące fakty na ich temat
Te typy komórek znajdują się w “gorszym” obszarze kory czołowej naszego mózgu, w pobliżu rejonu związanego z rozwojem języka. Umożliwia to ekspertom zbadanie istniejącej relacji między językami oraz imitacją gestów i dźwięków.
Na przykład neurony lustrzane to komórki nerwowe, które są bezpośrednio odpowiedzialne za wywoływanie u nas chęci do ziewania, kiedy widzimy ziewającą inną osobę. To właśnie dzięki nim bezwiednie naśladujemy gesty ludzi najbliższych nam, nie zdając sobie z tego sprawy lub nawet nie wiedząc tak naprawdę dlaczego to właśnie robimy.
Ponadto neurony lustrzane odgrywają kluczową rolę w zachowaniach istotnych dla psychologii. Będą to między innymi empatia, uczenie się poprzez naśladowanie, pragnienie pomagania innym itd. Jeszcze raz wskazuje to na prosty fakt, że jesteśmy po prostu istotami społecznymi.